Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Valpen min på snart 4 måneder sliter med vondt i magen. Hun begynte å få kraftig diaré, dog bare om natten for noen uker siden. Dette pågikk i 4-5 dager, selv med diett for og zoolac. Tilslutt fikk vi antibiotika av veterinæren som hun gikk på i 7 dager, og hun ble bedre etter første pille. Hun sluttet på antibiotika på tirsdag, og i går fikk hun diaré igjen. Vi er oppe ca 5-6 ganger om naten, men det er ikke så mye som kommer ut, masse luft og litt diaré. Etter dette har hun ingen avføring før om kvelden igjen, som ser ut som om den begynner å bli bra igjen. Men om natta begynner det på igjen. Hun sover i senga med meg, så hun blir ikke nervøs om natta heller.

Ønsker at hun skal bli frisk snart (NÅ!) for både meg og henne, da dette ikke er gøy :(

Vi spekulerer på om det er det vanlige foret hennes som slår ut, men hun gikk jo på det i over 3 uker før hun ble dårlig i magen. Vi forer med orijen valpefor og V&H. Jeg har ikke introdusert noe nytt mat/godbiter i denne perioden.

Ellers så må jeg jo si at hun er ivrig på å spise jord og røtter, og ting på bakken ellers.

Vi har time hos veterinær igjen på mandag, men dette begynner å bli ganske så dyrt for en student, så om noen har noen gode råd/erfaringer, tar jeg gjerne i mot!

Skrevet

Ble det tatt avføringprøve da du var hos veterinæren ?

Er litt viktig at det blir tatt det når hunden sliter med diare. Det finnes en liten innvollsparasitt som heter giardia som gir diare.

Den må behandles med ormekur.

Skrevet

Det ble tatt røntgen bilder og blodprøver(som viste at alt var normalt). Ormekur fikk hun et par dager før hun ble dårlig i magen (da hun var 12 uker).

Skrevet

Ormekur virker ikke preventivt, så hun kan i teorien ha fått orm etter det. Jeg ville nok gitt en gang til, om hun har orm, så er det i alle fall noe som er enkelt å bli kvitt :)


Vår valp hadde en stund der hun var skikkelig syk i magen. Det var liksom på og av hele tiden, og en periode der det var virkelig ille. Vi endte da opp med å faste henne 1,5 dag. Hun fikk bare zoolac da. Så startet vi å gi litt av hennes vanlige mat til henne (jeg er ikke med på den at man skal gi helt ny mat til en hund som fra før er dårlig i magen), og så økte etterhvert som vi så at hun taklet det. Etter dette har hun ikke vært syk i magen igjen, heldigvis.

Skrevet

Ved diaré er, som Elisabeth nevner, vanlig behandling å faste en dag for å tømme systemet. Pass på at hun får i seg godt med vann, både for å unngå dehydrering, som er vanlig ved diaré, og for å skylle gjennom. Når man da starter opp igjen, så er det lurt å gi lettfordøyelig mat en dag eller to før man gradvis gjenintrodusere vanlig mat. Anbefaler hvit fisk (evt. fiskeboller), Cottage cheese og ris.

Hvis mageproblemene dukker opp igjen så fort man igjen fôrer normalt, så ville jeg undersøkt mulig matallergi. Selv om hun har gått på fôret sitt i 3 uker før problemene begynte, så kan det likevel være synderen, det kan ta litt tid før kroppen reagerer ;)

Skrevet

Jeg ville gitt hun en ormekur og kanskje gitt kun v&h eller orijen, og sett hvordan det går.

Når du sier at det blir dyrt, har du forsikring? Da skal du bare betale egenandel etter en viss sum, veldig kjekt :)

Skrevet

Har forsikring ja, men hun ble syk før 20 dagers karantenen var ferdig, så får ikke dekket noe dessverre.

Har nå snakket med en dyrlege som og lurte på om det kunne være matallergi. Han forslo jeg skulle prøve med litt ris og fiskeboller i noen dager, og så levere en avføringsprøve på mandag for å sjekke for parasitter, da dette og er en mulighet.

Høres skummelt ut med matallergi, i og med at man må prøve seg frem. Er nok ikke kjekt å ha diare hver natt, og ikke få sove. Håper jeg finner ut av det snart!

Skrevet

Jeg syns det er tidlig å synse i retning matallergi før fasting og ormekur er prøvd. :hmm:

Fasting er kjempe enkelt å gjennomføre, ormekur er enkelt å gi. Det gir raskt resultater dersom det er riktig behandling, altså vil det ikke være noe tidkrevende for dere å prøve. :)

Har du snakket med oppdretteren din? Kanskje oppdretter har noen tips :)


Carro92 her inne har jo en fin histore med hennes whippet valp. Langvarig diare, ble benahdlet for alt mulig rart, satt på spesialfor, osv. Vet ville ikke gi ormekur, for mente det ikke var orm. Men til slutt valgte hun å behandle for orm selv, og da forsvant diareen og hunden ble frisk.. :sleep:

Skrevet

Jeg har ormekur her hjemme, så jeg tror jeg bare gir henne en kur i dag. Men fasting er jeg litt usikker på, da dyrlege frarådet dette, vet ikke helt hva jeg velger :/

Skrevet

Fasting er normal anbefaling ved diare, dersom hunden virker frisk og rask ellers. Men det er kanskje anderledes med valper som har hatt langvarig diare?

Et annet tips kan være Canicur, det er litt samme greiene som Zoolac, men hørt fra flere at de syns det fungerer bedre.

Håpe dere finner en løsning :)

  • 3 weeks later...
Skrevet

Etter en uke med antibiotika kom prøve svaret tilbake positivt for hakeorm. I helga fikk hun en kur for den, og vi trodde egentlig hun var blitt frisk nå siden hun har vært fin i magen i 2 uker nå. Men i natt begynte det igjen, og vi har vært ute 4 ganger i natt, og er så trøtt! :( Har foret med I.D. fra Hills hele tiden. Begynner å bli skikkelig frustrert nå... :/

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...