Gå til innhold
Hundesonen.no

Opprinnelig bruks-egenskap.


Yakine

Recommended Posts

Ja, hva er din hunds opprinnelige bruks-egenskap? Altså, da mener jeg selvfølgelig rasen... :oops:

Vil gjerne at du forteller med egne ord, og ikke kopierer fra canis.no eller noe sånn! :D

/Ble kanskje litt knotete formulert dette da men... :oops: )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 58
  • Created
  • Siste svar

Samojed-..... sengevarmer, barnevakt, jakthund, trekkhund og gjeterhund.. kommer ikke på mere i farten

Japansk spisshund er bare avlet frem til å bli en selskapshund, men de er meget lettlærte og kan brukes til det meste. :wink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dvergschnauzer er egentlig en hihund. Den ble brukt på jakt etter dyr som levde i hi. Det var en gårdshund som som regel levde i fjøset hvor den holdt rotte- og musbestanden nede, også var den en vakthund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dobermann er avlet opp til å bli en hundetype som var god til vakt og beskyttelse. En hund som skulle være intelligent, uredd og god til å bite, sagt av mannen selv. Karl Fredrich Louis Dobermann, het mannen og han ville ha en skarpladd hund som var til skrekk og advarsel for løsgjengere og oppspore uønskede individer som opphold seg i gatene nattertid.

Info hentet fra http://www.geocities.com/belconto_1999/DOB...N-Historie.html

Kan tenke mag at dette var en skummel hund den gang, :-o men heldigvis har den med tiden blitt mildere og blir mer allsidig brukt, og er i disse dager er flott familie og brukshund.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Boston terrier:opprinnelig avlet fram som kamphund,Usa`s nasjonalhund-senere avlet til selskapshund 8)

Amerikansk staffordshire terrier(amstaff-lille Lotta :D ):opprinnelig gårdshund,vakthund;jakthund(villsvin?)Tror jeg trallala :oops:

Please correct me if i am wrong..

(Tror egentlig det er både retriever og Border Collie i Lotta,men det er en annen diskusjon :oops: )

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Storpuddelen er egentlig tysk, det tyske ordet Pudelin betyr å plaske i vannet. Puddelen er den franske nasjonalhunden.

Storpuddelen var/er en vannapporterende fuglehund, som ble brukt til andejakt. 8)

Her i Norge er den blant annet blitt brukt til rypejakt.

Løveklippen (også kjent som "den fjollete frisyren") ble skapt av praktiske hensyn, siden det var viktig å holde leddene og lungene varme i det kalde vannet. Hadde hunden mye og lang pels var det større fare for at den druknet. Puddelen er en av de smarteste hunderasene. :D

Og finest i verden selvfølgelig..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Boston terrier:opprinnelig avlet fram som kamphund,Usa`s nasjonalhund-senere avlet til selskapshund 8)

Amerikansk staffordshire terrier(amstaff-lille Lotta :) ):opprinnelig gårdshund,vakthund;jakthund(villsvin?)Tror jeg trallala :oops:

Please correct me if i am wrong..

(Tror egentlig det er både retriever og Border Collie i Lotta,men det er en annen diskusjon :oops: )

hehe...

ja jeg har lest 2 forkjellige steder.. at de brukt til Rottekamp og okse kamp?? hehe

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmm. Let me see.

- Krigshund

- Jakthund

- Gjeterhund

- Sledehund

- Jage vekk onde ånder

- Hellig løve

- Vakthund

- Mix'ene ble brukt som mat

- Også når de kom til England så ble de satt i Zoologisk hage.

Er det noe mer en hund kan brukes til? *Tenke*

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dalmisen har blitt brukt til veldig mye opp gjennom historien; jakt, trekk, kløving, krigstjeneste, førerhund, lavinehund, ettersøkshund for mennesker og for vilt, og narkotika/politihund. I USA var det tidligere tradisjon for at dalmatineren var maskot på brannvognene (det finnes vistnok én fortsatt)

Først og fremst er den likevel kjent som en såkalt "vognhund", det vil si at de på 1700- og 1800-tallet var med hesteekvipasjer og hadde rollen som vakthunder som passet både hestene og eierens eiendeler på reiser. Som følge av dette sies rasen fortsatt å ha større forkjærlighet for hester enn andre raser.

I dag holdes den mest som ren selskapshund, men mitt inntrykk er at flere og flere oppdager at den også er en allsidig brukshund med potensiale i de aller fleste hundesporter.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Storpuddelen er egentlig tysk, det tyske ordet Pudelin betyr å plaske i vannet. Puddelen er den franske nasjonalhunden.

Storpuddelen var/er en vannapporterende fuglehund, som ble brukt til andejakt. 8)

Her i Norge er den blant annet blitt brukt til rypejakt.

Løveklippen (også kjent som "den fjollete frisyren") ble skapt av praktiske hensyn, siden det var viktig å holde leddene og lungene varme i det kalde vannet. Hadde hunden mye og lang pels var det større fare for at den druknet. Puddelen er en av de smarteste hunderasene. :D

Og finest i verden selvfølgelig..

Storpuddelen ble også brukt til gjeting :D

I dag kan den brukes til alt fra trekkhund til sofagris :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...