Gå til innhold
Hundesonen.no

Rasevalg for fremtiden, Collie kanskje?


Rocket
 Share

Recommended Posts

Hei igjen! Dette blir vel min ørtende rasevalg tråd, men jeg greier liksom ikke å falle til ro på en rase så trenger litt hjelp utenifra.


Det er nok noen år frem i tid før det blir akutelt med ny hund, helst ikke før den nåværende er borte og det kan jo bli en del år til iom han kun er 6 1/2år.


Lenge har jeg tenkt på Collie, faktisk helt siden jeg så en korthåret sak som ble importert av noen her eller på canis for mange år siden! Rasen har derimot vært litt i periferien iom jeg har hørt så mye om nervøsitet, gulvreddhet osv og har derfor slått ifra meg rasen. MEN så har jeg jo lest en del av Lill og Amenity sine innlegg og kjenner jeg faller gradvis mer og mer for rasen, langhåret som korthåret.

Har også vært innom tanken om sheltie, men disse blir litt for små i grunn tror jeg? Vil gjerne ha noe litt høyere enn beaglen (ca 40cm). Får en litt "snipete" følelse av dem og de jeg har møtt har vært forferdelige bjeffere. Har eg kanskje bare møtt dårlige individer?

DSG er også en jeg vurderer, men har vært uheldig ift de jeg har møtt der også med tanke på bjeffing, og så er de jo ganske små de tispene jeg har møtt, blir så langt ned mtp belønning jo! :P

Whippet er en rase jeg har forelsket meg så inderlig i, men det tror jeg får bli en maskothund ved en senere anledning. Men en gang skal jeg ha whippet! :wub:


Så er spørsmålet da, passer en collie til meg?

Jeg ønsker en simpel/enkel hund, en hund som er der og som gjerne er med på ting, men som ikke blir slitsom og masete. En hund som er førerorientert til en viss grad uten å bli klengete, som ikke har det store behovet for å springe til skogs, altså en hund uten for mye drifter i form av jaktinnstinkt. En som ønsker å gå tur sammen med meg og ikke bare gå tur og drite en lang i hvem som er i andre enden av båndet. Jeg må også ha en hund som takler rolige perioder hvor det ikke skjer kjempemasse, men det er vell en treningssak regner jeg med.

Jeg liker stødige hunder, hunder som ikke blir redd av ingenting. De må tåle litt i hverdagen av lyder og ting som skjer. Han jeg har nå liker ikke høye smell, men det er ok, han blir bare litt diltete eller går å legger seg en plass. Større reaksjon enn det ønsker jeg ikke, vil ikke ha noen panisk hund, så nerver er viktig der.

Jeg har alltid likt å lære hunden min triks og kunne gjerne tenke meg å trene litt lydighet, først å fremst på hobbybasis, men er ikke utenkelig at det blir konkurranse om jeg synes det er gøy! (Ag er også en mulighet her, og ikke minst utstilling har jeg lyst å prøve)

At hunden går godt sammen med andre er også viktig for meg, jeg ferdes i ulike miljø og har en del venner og bekjente med hunder som jeg ønsker at den skal gå bra sammen med, eller i hvert fall tolerere at er i nærheten.

Jeg vil ikke ha en for hard hund som f.eks beaglen jeg har nå, men jeg vil ikke ha en kjempemyk konstant smiskete hund helder.

Jeg er fan av korthårede hunder, mens samboern helst vil ha dyra så fløffy som mulig :P Pelstell messig så ser jeg for meg gjennombørsting i ny og ne, 1 gang i uka kanskje om det kreves? Har fint lite erfaring med pelstell iom jeg har korthåret hund fra før av :P
Ekstremrøytere som røyter hele året utgår forøvrig om jeg ikke faller fullstendig for rasen.


Så over til hva jeg kan tilby!

På en travel dag, ca 30min - 1 times hoved tur i godt tempo/trening + tissetur/ut i hagen morgen og kveld ev når det trengs, på dager med god tid og godt vær kan det bli opp mot 2-3 timer ute. Enten på tur/trening, frislipp med andre kjente hunder, tur i hundeskogen eller bare sose rundt i hagen/nabolaget eller aller helst en kombinasjon av nevnte ting.
Kurs er jeg fan av når økonomien er der til det, så det blir det nok.
Være med i stall er helder ikke en umulighet om jeg blir mer aktiv på den fronten fremover. Da er det mulighet for å bli med på rideturer i fine omgivelser på heia/i fjellet etc.
Langtur på noen timer sammen med svigerfamilien er heller ikke en umulighet, svigermor er aktiv på turfronten så jeg henger meg med der av og til. Blir gjerne en noen timer i terrenget på tur da.

Forhåpentligvis blir bositasjonen stabil i form av leilighet noen år fremover, med tilgang til relativt stor hage samt hundegård og en scäfer som nermeste nabo/lekekompis i leiligheten/huset over om det passer seg slik. Og om en ny hund kommer i hus samtidig som beaglen vil jo den også beaglen være der som selskap, turkompis osv :) Samt 2 kattepuser, også som selskap inne.


Har jeg glemt noe da montro?

Oh ja! Jeg har allergi, men lever uten problemer med det i form av medisiner. ;) Mitt største problem er støv faktisk, det reagerer jeg på uansett. Dette vil jo uansett bli testet ut i forkant av hundekjøp da.


Om noen har andre forslag til raser som kan passe tas det godt imot!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har jo lyst å foreslå japaneren, da... :icon_redface: Men blir kanskje litt for liten siden du ville ha 40+? Ellers synes jeg den passet veldig bra til det du beskrev.

Syns det er litt vanskelig det der med størrelse i grunn. Belønningsmessig så gååååår beaglen, men det er på grensa, men så er ikke akkurat belønningssituasjonen det viktigste ift hundevalg. Størrelsen ellers er jo veldig praktisk da!

Japsene (både shiba, akita og spisshunden) har jeg også tenkt endel på, men de japanske spisshundene jeg har møtt har vært forferdelig gneldrete. Er det vanlig? Har en nedi gata og det er sjelden den er stille O.o

Shiba og Akita er jeg derimot litt redd for at særheten deres ikke skal passe meg, at de er litt for utprega særhet?/urhundtype?/jaktinnstinkt for min del, det gjelder forøvrig basenjien også. Må møte noen individere for å få et skikkelig intrykk der. Ellers er de jo fryktelig sjarmerende da, og jeg er jo fan av japan og samboren min har lyst å flytte dit liksom, så en japansk hund sånn sett hadde jo passet da :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er lyd i japaneren, ja. Det kan ikke benektes. De fleste spisshunder er over gjennomsnittet bjeffete, og japansk spisshund er jo avlet til å være en innbruddsalarm. De skal ikke være gneldrete (det regnes faktisk som en feil i standarden), men de har lav terskel for å varsle. Dette kan trenes til en viss grad, men det er jo noe de avlet for å gjøre så det sitter temmelig dybt.

Nå må de som har shiba og/eller akita gjerne korrigere meg, men jeg føler japaneren kanskje er den mest omgjengelige og "minst sære" av de tre. Den er forholdsvis lettlært - det står slett ikke på intelligensen, men de har ikke samme førerfokus og utholdenhet som f.eks en schäfer eller en bc.

Når det kommer til jaktinstinkt, så vil en japaner være en helt annen verden enn en beagle. De er laget for å være selskapshunder, med lavt jaktinstinkt og lav interesse for å stikke av. Ozu holder seg nær meg, og vil ofte av seg selv stoppe og snu seg eller vente på meg hvis avstanden blir for stor. Jeg har hatt ham løs når rådyr løp rett foran snuten på ham, og han sto bare å kikket etter dem. (Men han er en (polar)rev på å jakte på møll!)

Vi kan gjerne møtes på tur en dag, så kan du treffe min pels. Om ikke annet så kan det bli en koselig hundetur. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er lyd i japaneren, ja. Det kan ikke benektes. De fleste spisshunder er over gjennomsnittet bjeffete, og japansk spisshund er jo avlet til å være en innbruddsalarm. De skal ikke være gneldrete (det regnes faktisk som en feil i standarden), men de har lav terskel for å varsle. Dette kan trenes til en viss grad, men det er jo noe de avlet for å gjøre så det sitter temmelig dybt.

Nå må de som har shiba og/eller akita gjerne korrigere meg, men jeg føler japaneren kanskje er den mest omgjengelige og "minst sære" av de tre. Den er forholdsvis lettlært - det står slett ikke på intelligensen, men de har ikke samme førerfokus og utholdenhet som f.eks en schäfer eller en bc.

Når det kommer til jaktinstinkt, så vil en japaner være en helt annen verden enn en beagle. De er laget for å være selskapshunder, med lavt jaktinstinkt og lav interesse for å stikke av. Ozu holder seg nær meg, og vil ofte av seg selv stoppe og snu seg eller vente på meg hvis avstanden blir for stor. Jeg har hatt ham løs når rådyr løp rett foran snuten på ham, og han sto bare å kikket etter dem. (Men han er en (polar)rev på å jakte på møll!)

Vi kan gjerne møtes på tur en dag, så kan du treffe min pels. Om ikke annet så kan det bli en koselig hundetur. :)

Takk for utfyllende svar!

Er ikke i sandnes for øyeblikket, men absolutt mulig med en tur når jeg kommer tilbake! :)

Ja, en Collie kan passe for deg. Send gjerne pm hvis du vil ha helt kontrete svar på noe, jeg er fæl til å "glemme" tråder desverre :P

Takk for svar! :) Kan godt hende det kommer en PM etterhvert ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har omtrent akkurat samme krav til en hund, og jeg selv vurderer kortisen, her må jeg følge med! (Liker veldig at Lill sa at en kortis passet, dermed vil den kanskje passe meg godt og :D )

Hehe så kjekt! :D

Collien virker absolutt som en hærlig hunderase! Både langhår og korthår!

Har også tenkt en del på en finske lapphunden, men er litt avskrekket mtp bjeffingen der. Kjenner ei som er oppvokst med et par og bjeffinga blir det vist bare mer og mer av med alderen.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
    • Skal sjekke den sida da jeg får tid.  Når det kommer til aktivisering har det vært lite i det siste, men alle problemene jeg viser til er helt uavhengig av hvor mye aktivisering han har fått i det siste. I hele sommer feks var det 2 5-minutters turer hver dag, en tur på en halvime og 1 til 1,5 time i en hundepark hvor han kunne springe og lukte og utforske, hvor mellom 10 og 40 minutter hver gang ble brukt til agility, rally lydighet og andre øvelser. Det var da altså 6 av 7 dager i uka i månedsvis. Før også har han fått minst en time hver dag pluss trening. Ren hundetrening vi drev med ellers gjorde han mer sliten, men det hjalp som sagt ikke på noen av problemene nevnt over. Ikke på bjeffing, piping, aggresjon eller noe annet. Nå siste måneden har det ikke vært tid til å følge opp det med så mye aktivisering dessverre.  Så selv om det ikke har vært direkte trening så har det ihvertfall vært aktivisering med egentrening fra min side.  Jeg vil tro at hvis noen har tid til mer aktivisering enn dette så kan han nok være en "bedre" hund. Men det krever vel også at noen er i en situasjon hvor dem ofte kan få besøk av noen som er vant med hund.  Sånn som situasjonen er nå har jeg heller ikke mulighet til å følge opp med veldig mye fysisk aktivitet, fordi skaden jeg har begrenser det til at selv 30 minutter lange turer er å strekke ting og selv det er vanskelig noen dager.  Hvis det hadde vært mulig hadde jeg skulle ønske jeg kunne hatt han videre. Jeg vil fort være i en situasjon hvor dette er et problem som ikke vil fungere videre i hverdagen. Utenom det så har jeg først nå egentlig innsett hvor store verdier på eiendommen som har forfalt fordi jeg ikke takler konstant bjeffing hele tiden. Bjeffingen, sånn utenom hørselskaden, tærer enormt mentalt for det føles som om noen skriker konstant. Jeg har forsøkt noen som har han noen helger innimellom og han er roligere der enn han er hos meg, foreldrene mine og flere anre som har passet han. Eller ihvertfall etter første dagen. Jeg har kontakt med oppdretteren, så kan jo høre om det. Han har prøvd litt gjeting, hvor han spredte flokken i alle retninger og kun var opptatt av å jage. Er også en del jaktinnsikt, så ikke sikkert det er noe han fungerer veldig godt med.  Men ja, jeg ser for meg omplassering er vanskelig. Det krever noen som har erfaring med lignende hunder og som i tillegg har mye tålmodighet. Absolutt alt annet enn lyden er noe som fint hadde gått ellers også
    • Her trenger du definitivt hjelp. Jeg vil anbefale å sjekke https://atferdskonsulenter.no/,  det er mange flinke der over store deler av landet. Jeg er på reise og har ikke hatt tid til å lese nøye gjennom, men mitt første spørsmål er hvor mye aktivisering får han på regelmessig basis? Dette høres ut som en gjeterhund med mye kapasitet, og ta tenker jeg at det er en hund som må få brukt seg nok både fysisk og mentalt hver dag. Du beskriver noe hundetrening "som kolliderte med andre ting", og enkelte episoder/tilfeller, men en aktiv gjeterhund trenger jo fort god trening ihvertfall noen dager i uken og litt småtrening til daglig. I tillegg til nok fysisk. Folk jeg kjenner med border collier og andre aktive hunder trener jo gjerne hundesport et par timer to-tre dager på ukedagene, i tillegg til kurs og/eller konkurranser i helgene, samt lange turer enten med sykkel eller løping.  Av måten du skriver på høres det veldig ut som det eneste du ønsker er å slippe å ha hunden. Det vil være en ganske stor jobb å trene bort mye av denne adferden, og jeg tenker det må være en helt fair vurdering om du ønsker å leve med denne jobben. Å ha hund er en livsstil, og en hund med adferdsproblemer legger mange føringer i hverdagen. Jo mindre mulighet du har til å tilrettelegge hverdagen etter hundetreningen, jo lengre tid vil det ta å få bukt med problemene. Dessverre kan det være vanskelig å omplassere en slik hund, men HVIS det i hovedsak er mangel på aktivisering som er utfordringen så kan det være aktuelt for noen som vil ha en arbeidshund med mer kapasitet. Er han prøvd til gjeting? Har du kontakt med oppdretter? Det kan jo være verdt å høre om de vet om noen som kan være aktuell for å ta over hunden. Eventuelt kan du jo ta kontakt med en av adferdskonsultentene på lenken over og få en vurdering av hunden. 
    • God dag. Jeg skriver her fordi jeg trenger råd og tips for en hund som kan beskrives som vanskelig. Selve teksten kommer etter oppsummeringa: Oppsummert: Hund på 5 år. Hunden lager veldig mye lyd i de aller fleste situasjoner. Det er trent på å stoppe dette med ignorering, belønning for å være stille, rolig, det er brukt omvendt lokking , med mer. Ikke fungert. Hunden er aggresiv mot en del ander hunder. Trening og kjemisk kastrering har ikke hjulpet. Hundens adferd ødelegger de fleste aspekter av livet til eier.   Så jeg har en hund som er veldig energisk og med mye lyd. Det er en gjeterhund, hannkjønn, på 5 år. Energisk går fint. En hund som er hyper, vil leke, spretter rundt i sofaer og maser går egentlig helt greit. Det som derimot er et stort, stort problem, er lyd. Først og fremst bjeffing, men også mye piping. Ikke bare har jeg fått hørselskade av det som hvis verre kan gjøre at jeg sliter med å være sosial, dra på butikken, arbeide, med mer, men det går utover meg mentalt og påvirker alle aspekter av livet mitt svært negativt. Adferden går på at det bjeffes for eksempel når biler kjører forbi utenfor huset. Før var det bare en spesifikk nabo som det ble bjeffet mot og det var ingen måte å avverge det på som jeg fikk til selv de få gangene jeg visste bilen ville passere på forhånd. Nå er det de fleste biler. Det varer jo bare 2-3 minutter med intens bjeffing, stramline hvor han kveler seg selv og røsker tak i båndet hvis han står ute. Er han inne prøver jeg å avverge det, men han vet lenge før meg at en bil er på vei forbi og det er omtrent umulig å reagere fort nok. Men det er trent på at han var ros og belønning for å være stille når noen kjører forbi, når han bjeffer brukes det innkalling og han får ros og belønning for å komme til meg og for å være stille. Det virker til å ha null effekt utenom de gangene han reagerer. Andre ting som gir bjeffing ute er hvis jeg driver med arbeid utenfor rekkevidde for båndet hans. Han kan bjeffe i timevis uten stopp. Det skjer ikke alltid at det er timevis, men det alltid en del bjeffing og det varer alltid minst 10 minutter. Han kan fint ligge å se på og følge med, men det er sjeldent han gjør det uten at jeg blander meg inn. Han bjeffer også da mye mer mot naboen, hvis hunden der er i hagen, selv om han ikke ser den hunden, hvis jeg er ute. Hvis han ligger rolig og får ros for det vil det alltid, hver eneste gang, føre til at han bjeffer kontinuerlig etterpå. Jeg må dessverre si at den eneste måten jeg får han til å være stille, etter årevis med trening på at han får ros og belønning for å ligge stille å følge med, er å fysisk ta tak i han. Løfte han opp, eller legge han i bakken er eneste muligheten. Alternativet mitt eller ser å låse han i bilen mens jeg holder på ute. Selv om jeg ikke har naboer tett på, så forstyrrer det langt unna. Jeg har sett folk som jeg vet bor mange hundre meter unna kjøre forbi og snu hos naboen og tilbake igjen, som der ser ut som bare ville sjekke hvorfor det er så mye lyd her og om en hund står alene i en hundegård eller lignende. Så dette her plager folk som bor minst 400 meter unna. Hvis jeg skal gjøre ting ute, så vil jeg ikke låse hunden i bilen i 8 timer i strekk. Dette her har over de siste årene gjort at jeg på generell basis har gjort veldig lite ting ute. Annslagsvis har jeg ting jeg lett kunne ha fikset ute for et år siden, som har blitt verre og nå vil koste meg mye mer tid, energi og penger å fikse. Verdier for sikkert 50 000 er da ødelagt over at jeg verger meg mot å bevege meg ut for å gjøre ting. Så til dette punktet: Hva kan man gjøre? Jeg har i årevis prøvd å forsterke positiv adferd med å belønne og rose da han er rolig, men hver eneste gang det har blitt gjort i alle år, har det ført til bjeffing. Nå orker jeg ikke gjøre det da han er stille, så han får ikke ros for det, fordi da må jeg fysisk ta tak i han for at lyden skal gi seg. Det neste er jo å være hjemme alene. Han klarer seg helt greit med å være hjemme alene hvis jeg drar tidlig. Men det må være før 8, ellers blir det enormt leven som jeg ikke tror gir seg med det første. Før det er et par bjeff så ok. Det virker da heller ikke som han bjeffer like mye på alt som skjer utenfor huset, men det er nok en del på noe da også. I fjor, etter at han ikke hadde vært så mye alene på 3 måneder, fikk han det for seg at han skulle bjeffe da jeg kom hjem. Jeg har aldri gått inn da han har bjeffet. Det tok to uker før han roet seg og et par måneder før han nå igjen nesten ikke bjeffer da jeg kommer hjem. Første to dagene satt jeg og ventet i bilen i over tre timer før han ikke bjeffet mer. Nå bjeffer han kun da jeg først er ved dørhåndtaket. Dette er noe jeg synes er helt greit. Men den opptreningen igjen for at den bjeffinga skulle gi seg var ekstremt demotiverende. Jeg måtte avlyse alle andre planer for dagene og ofte gjorde det at jeg heller ikke hadde tid til å gå tur med hunden, fordi hele kvelden var borte. Reiser jeg bort senere på dagen og kvelden er det ekstremt slitsomt. Jeg får en hund som er hyper, bjeffer i et sett og som er stresset resten av dagen. Det virker da også som han bjeffer ekstremt mye på alt som skjer utenfor huset mens jeg er borte. Da han var valp trente jeg på å være ute i korte turer og kom inn igjen da han ga seg med å bjeffe. Jeg utvidet det gradvis, men det tok langt tid før han ga seg med å bjeffe. Før jeg til slutt bare måtte «hoppe i det» og la han være hjemme alene, så kom vi aldri under 10 minutter med bjeffing.  Samme hvor mye mental trening som var gjort føre eller hvor lange turer som var gått. Så hva kan jeg gjøre her?  Hvilke andre tiltak er det? Neste punk er lyd innendørs. Han bjeffer ikke så mye inne, «sånn egentlig». Det er når det går forbi noen med hund, med søpledunker og på de fleste biler. Før var det som sagt bare en bil, men nå er det så å si alle. Til gjengjeld bjeffer han ikke like lenge inne som han gjør ute, men lyden er veldig, veldig høy. Det er trent på å avverge situasjoner med innkalling, holde oppmerksomheten borte fra det utenfor, hundetrening og generelt belønning når han er stille. Jeg har for lengst gitt opp muligheten for at han forholder seg rolig og ikke springer til vinduet for å følge med. Dette er samme problemene som ute, sånn generelt. Hovedproblemet, sånn generelt, er jo når det er besøk. Det her gjør at jeg nesten aldri drar på besøk til noen og så å si aldri har besøk eller inviterer folk hit. Det er få som takler å være hos meg, eller som takler å ha han i huset. Det betyr at i praksis må jeg sette han i bilen for seg selv de fleste ganger noen er på besøk. Det varierer fra dag til dag, person til person, men det er ekstremt slitsomt i til og med de beste tilfellene. Når noen kommer er det enormt med bjeffing og noen ganger også hopping. Det er trent på at han ikke får oppmerksomhet av de som kommer på besøk eller meg når han hopper, men hvis jeg ikke gir alle som kommer på besøk hit hørselvern før dem kommer inn døra, er det umulig å ignorere bjeffingen. Personer med apple watch får beskjed om at miljøet dem er vil gi varig hørselskade ganske kjapt etter dem kommer hit. Det er da trent på å ignorere han, så godt det lar seg gjøre, men det er umulig. Han kan som sagt bjeffe timevis på egenhånd hvis det ikke blir tatt tak i. Ingen jeg kjenner er villig til å stå i gangen min i timevis for å vente på at en hund gir seg med å bjeffe. Når man sitter og prater senere, da første runde har roet seg litt, bjeffer han hele tiden når det snakkes. Han har mye lettere for å være stille hvis ingen snakker. Han krever konstant oppmerksomhet og hvis ikke folk tar på han, leker med han, eller bruker kommandoer som han får noe for, så vil det være konstant lyd. Det er trent på at han skal ligge stille, uten å bjeffe, eller bare sitte rolig. Det funker helt til han får ei belønning eller helt til han føler det har gått for langt tid uten belønning. Han blir roligere etterhvert med besøk, men det tar timevis. Fort en 2 til 3 timer, noen ganger lengre. Jeg hadde flere på besøk her for en stund siden. Da hadde jeg før på dagen gått over en time med han, vært 1,5 timer i en hundepark vi hadde leid så han kunne springe fritt og drevet en halvtime med mental trening. Han begynte å bli rolig 4 timer etter at gjestene kom. Ikke har jeg tid til å bruk så mye tid hver gang jeg skal ha gjester over, men likevel er han ikke rolig før de fleste besøk er ferdig. Han har ikke blitt noe bedre på dette i det hele tatt. Jeg får også alt for sjeldent besøk til at det kan trenes på ofte og jeg har ingen måte å gjøre så jeg kan få besøk veldig ofte heller. En av grunnene til det er jo at det er umulig å snakke sammen eller på noen måte ha det normalt sosialt med noen hvis man også skal trene på dette. Dette medfører også store problemer med hundepass også, hvor da foreldrene mine generelt ikke orker bråket. Dem kan ikke ha besøk, det er lyd hver gang noen er ute og noen inne. Du kan ikke reise på butikken uten at den som er igjen hjemme omtrent mister hørselen. Det er blitt så dem ofte både gir kos, oppmerksomhet og belønninger når han bjeffer, fordi dem klarer ikke lengre lyden. Det forsterker jo så klart bare adferden, men alternativet for dem er å låse han ute i bilen mesteparten av døgnet. Alternativet for meg er at jeg aldri får møtt venner hvis jeg ikke har noen muligheter til hundepass. Hva og hvordan skulle man trent på det her? Hva kan man gjøre? For å gjøre lista enda lengre er det også et problem med aggresjon mot andre hannhunder, og i tillegg noen tisper. Forsøkte nå kjemisk kastrering for å se på effekten av det og det hjalp ingenting. Ikke på noen av punktene over og heller ikke på dette. Det virker faktisk som aggresjonen, spesielt mot noen tisper og visse hundetyper har blitt verre. Vi var en del i offentlige hundeparker da han var valp. Det gikk veldig bra veldig lenge, men det var noen krangler som han ble tatt i. I tillegg har det vært flere, da spesielt småhunder, som har gått rett til angrep på han. Senest i fjor vinter var den som sprang løs og kastet seg rett i strupen på han. Han har også blitt angrepet av en aggresiv labrador to ganger, men merkelig nok er ikke dette hundetypen han reagerer mest på. Han er også veldig dominant, noe som også gjør ting utfordrende for andre som også er det. Han deler ikke på godbiter eller leker med egentlig noen andre hunder, annet enn kanskje to. Her har jeg trent med omvendt lokking, avbryte blikkontakt, holde oppmerksomheten hans på kommandoer og oppgaver, belønne for å ignorere og andre ting. Det virker til å ha hatt minimal effekt på adferden. Det gjør at det veldig få andre hunder jeg tørr å slippe han til. Her også lurer jeg på hva man kunne ha gjort for å forbedre dette? Det her er det desidert minste problemet, men det er heller ikke særlig positiv opplevelse for meg, andre hundeeiere eller de som vil passe han. Så er det effekten på meg da. Det her er ikke lett. Jeg har jobba mye med det i perioder, men nå er dette bare ting jeg finner meg i. Jeg har ikke energi, spesielt mentalt, til å forholde meg til det. Bjeffingen får meg som oftest sint og frustrert. Det kreves energi for å bare holde igjen når det bjeffes på det meste fra å fysisk slå, sparke og kaste hunden i veggen. Spesielt da fysisk bli holdt fast , bli skreket til ol er de eneste tingene som stopper adferden, annet enn tid. Jeg har ikke nerver igjen til å la det holde på og ikke energi igjen til å fikse det. Man må takke nei til en del sosialt, fordi det er vanskelig med hundepass og hunden sliter med å være alene på kveldstid. Det gjør at man blir invitert med på mindre ting og det sosiale nettverket minker. Drev på med noe med hundetrening, men det kræsjet med andre ting jeg prøvde på med trening og sosialt. I tillegg er hørselskaden sånn at slike miljøer, i hvert fall regelmessig, kan bli veldig slitsomt. Jeg har da heller ikke ofte besøk og det er så klart mer sjeldent pågrunn av alt bråket og styret. Bare det å dra på besøk hos noen betyr at hunden må være låst i bilen fordi lyden og energien blir alt for mye ellers. Jeg kan heller ikke generelt være med andre hundeeiere, fordi det er en større sjanse for at han reagerer negativt enn positivt på andre hunder. Av alle mine beste dager siste årene er alle uten hund. Har jeg en dårlig dag har den aldri blitt bedre, bare lik eller dårligere. Har jeg en god dag blir det aldri bedre, bare på det beste lik, men alt for ofte dratt ned til en middels eller dårlig dag. En middels dag er de eneste som innimellom blir bittelitt bedre, men alt for ofte blir også disse dagene dårligere. Det pipes også mye til tider, og det og bjeffingen har fått meg innimellom låst innpå badet for meg selv for å komme meg unna. Jeg kjenner at hele meg krymper sammen, hvor jeg nærmest søker en fosterposisjon og hvor jeg blir sittende å glane på ingenting på telefon, på noen dumme mobilspill eller lignende. Hjernen min «kortslutter» og jeg får bare ikke til å fungere ordentlig. Det går utover husarbeid, hunden så klart, og andre obligasjoner jeg har. Ikke minst tar det bort tid fra faktisk avslapping og restaurering, fordi jeg kjenner kropper er superstressa og jeg får ikke til å sette på en film eller gjøre noe som slapper meg av. Jeg har gått i lengre perioder med et stress som noen ganger presser i brystet, eller gir meg hodevondt nok til at jeg bare vil legge meg i et mørkt rom alene resten av dagen. Akkurat nå har jeg det siste året også hatt et problem med et bein som forhindrer meg fra å gå lengre turer uten å ta medisiner. Sånn som det ser ut nå vet jeg ikke om det vil bedre seg og det er ikke funnet noen reel årsak til problemet. Det gjør jo også at man må være mer kreativ på å få ut energi fra hunden, men at det også da generelt er vanskelig å gi det som trengs. I tillegg flyttes det til enten ei leilighet eller rekkehus pga jobb og den lyden vil ikke kunne fungere i noen av delene.   Så det her er det hele. Bare mer enn 3 hele A4 sider med tekst. Jeg har tenkt til å kontakte noen hundeinstruktører for å sjekke hva man kan gjøre noe med. Siste to dagene nå har han ikke vært så ille, så man glemmer fort hvordan det er på det verste. Jeg kunne også skrevet mye mer, men det her er alt for langt fra før.  Alle tips for hva man kan gjøre tas gjerne i mot, men jeg tror jeg må se på en løsning med omplassering, hvis mulig. Samme hvor glad man er i dyret, så tror jeg ikke jeg klarer mer. Spesielt da ikke mine foreldre orker å være hundepasser særlig mer og jeg også skal flytte.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...