Gå til innhold
Hundesonen.no

Avistrikset


Recommended Posts

Guest bikkje1
Skrevet

Jeg har hørt om avistrikset hvor du får bikkja til å tisse på avisen og så flytte avisen nærmere utgangsdøra osv, men hvordan er det mulig når avisen blir angrepet før bikkja får tissa?

Han gjør fra seg ute, men blæra hans er ikke akkurat noe å skryte av. Han er 11 uker nå, vi har hatt han i 1, så litt tiss må jeg nok regne med i en lang stund fremover.. :P

Guest Jonna
Skrevet

Det er nok mye lettere å ta valpen ut døren hver han du tror den skal på do enn å drive med "avis trikset". ;)

Guest bikkje1
Skrevet

Det har jeg jo fortsatt tenkt til, men nå tenker jeg på når han er hjemme alene eller om natten. ;)

Skrevet

Det har jeg jo fortsatt tenkt til, men nå tenker jeg på når han er hjemme alene eller om natten. ;)

de fleste valper lærer raskt og holde seg om man som eier er konsekvent på do treningen så før den kan holde seg like lenge som du skal være bort så bør du ikke dra bort så lenge. Ille bare fordi den tisser inne. Men fordi en så liten valp ikke bør være alene så lenge. På natten står du opp og går ut med den om det er nødvendig.
Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg skal svare på spørsmålet ditt jeg.

Fortsett som du gjør, ta valpen ut når den har sovet, lekt, spist osv. og også når den går til døren. Bruk samme utgang hele tiden. Legg en avis foran døren og sørg for at valpen alltid har tilgang til døra.

De fleste valper vil da helt av seg selv velge å gå til døra og også da tisse på avisen.

Mange bruker denne metoden, og den fungerer som gull på de fleste - etter en tid kan man fjerne avisen (når man kan forvente at valpen burde klare å holde seg) og når muligheten for å tisse inne fjernes så slutter også de fleste å tisse inne.

Skrevet

Jeg har hørt om avistrikset hvor du får bikkja til å tisse på avisen og så flytte avisen nærmere utgangsdøra osv, men hvordan er det mulig når avisen blir angrepet før bikkja får tissa?

Han gjør fra seg ute, men blæra hans er ikke akkurat noe å skryte av. Han er 11 uker nå, vi har hatt han i 1, så litt tiss må jeg nok regne med i en lang stund fremover.. :P

*se for meg avistrikset med min terrier som valp*

Nei, tror ikke det går. Innen valpen din har lært å ikke makulere alt som knitrer er han nok renslig på gamlemåten :)

  • Like 1
Skrevet

Hvis du vil bruke metoden Belgerpia skisserte kan det kanskje være en idé å bytte ut avisen med slike tissekladder man får kjøpt på apoteket? De knitrer ikke og absorberer bra.

  • Like 1
Guest Jonna
Skrevet

Min erfaring med mine første hunder er at avistrikset lærer de å finne "myke" steder å tisse. Når avisen ikke er der så velger de derimot å oppsøke tepper, dyner, puter, klær e.l. som de kan finne når de er alene hjemme. Har også hørt andre som har hatt samme problemet etter å ha brukt aktivt aviser i innlæring av husrenhet.

Skrevet

Vi går for "løpe ut" metoden. Ingen aviser eller tilrettelegging på den måten her i huset. Her er det å ta valpen med ut hver gang den har sovet, lekt, spist etc og når den går til døren, og også selvsagt om natten. Dette kommer vi til å være supernazi på, for vi ønsker en renslig valp så fort som mulig.

Vi har ett fast sted vi tar valpen med til som hun skal gjøre fra seg på ute, i håp om å slippe å ha bæsj utover hele plenen. For jeg kjenner meg selv, jeg kommer ikke til å plukke bæsj hver dag. Jeg har ikke gjort det til nå, og jeg kommer nok ikke til å gjøre det i fremtiden heller. Ja, jeg er kanskje lat:-)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...