Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det er stortingsvalg til høsten, og det er vel på tide å begynne å tenke litt på hva man skal stemme. Jeg har alltid stemt langt til venstre på den politiske aksen, men nå har jeg faktisk begynt å snuse litt på Miljøpartiet De grønne. Og årsaken er blant annet at de alltid går sterkt og klart ut i saker som har å gjøre med dyrevelferd, enten det gjelder industriell kjøttproduksjon (hangarer fulle av kyllinger som går tett i tett og har et grusomt liv) eller pelsdyroppdrett. I tillegg er de kompromissløse når det gjelder økologi og bærekraftig utvikling. De er vel det eneste partiet som mener at kloden vår er viktigere enn økonomisk vekst.

Politikk er så mangt, og det er jo mange andre saker også som er veldig viktige, men hvordan et parti forholder seg til dyrevelferd, økologi og solidaritet sier litt om ståsted og tenkemåte generelt, tenker jeg.

Innspill?

  • Like 1
Skrevet

Hva er denne bærekraftige utviklingen MDG mener vi skal leve på, siden vi skal slutte all petroleumsutvinning i Norge? Jeg har alltid lurt litt på det, så kanskje jeg kan få svar nå. Store deler av velferdssamfunnet Norge er basert på skatt, moms og diverse snacks som petroleumsindustrien står for en enorm andel av. Hva er det Norge skal bygges på når all petroleumsaktivitet er borte? Oppdrettslaks som er mer forurensa enn torsken som svømmer fritt rundt oljeplatformer, slike som Russerne ikke vil ha?

Skrevet

Jeg ser at MDG vil fase ut oljeindustrien over en tjueårsperiode, og bruke ressursene til å bygge opp den industrien som uansett må bygges opp innen oljen tar slutt. Jeg vet at det er mange spørsmål knyttet til dette, men det er jaggu mange, og skumle, spørsmål knyttet til å bare dure på som vi gjør nå også. Utgangspunktet mitt er som sagt at vi utnytter andre, både dyr og mennesker, på det groveste for å fortsette en velstandsøkning som vi selv blir kvalm av når vi konfronteres med den. Tid for å stoppe opp, se oss rundt og tenke over saker og ting.

Jeg har ikke svarene, jeg er i spørrefasen jeg.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
    • Jeg har en tynn hund på 2 år og hun er fullvoksen for lenge siden. Hun har alltid vært tynn og spinkel sånn at ribbeina og knoklene stikker ut. Har prøvd å få henne opp i vekt. Er det noe jeg kan gjøre? Bør hun da ha en dyrlegesjekk men hva gjør dyrlegen da? Er det noen som har erfaring med en småspist hund? Har prøvd flere for og hun er like tynn. 
    • Du har ingen som vil passe hundene litt? Om du har en hund hjemme (lederen, om en av dem tydelig er det) og de andre ute, så er det antakelig mye lettere å få til, over tid. Det hender folk tilbyr gratis hundepass på Finn, bare fordi de elsker hunder, men ikke har lyst til å forplikte seg på fulltid. Om du ikke finner en annonse, så lag en. Sjansen for napp fra dyrevenner som ikke kan ha dyr selv er høy.  Jeg anskaffet en hund nr 2 fordi den første ikke var interessert i sønnen min, og han var så såret av alle avvisningene, han måtte få sin "egen" i en alder av fire år. "Itte'no problem," tenkte jeg, som hadde sett andre med flere hunder. Eldste hundens umiddelbare respons på det nusselige lille nøstet av samme art var aggressiv knurring. Hadde heldigvis en god hundepasser som hunden kjente og trivdes hos, som tillot oss en smooth tilvenningsperiode med passende mengder samvær og alenetid, og innen noen uker hadde eldste adoptert den yngre som sin egen. Den fikk henge fra ørene og jage ham bort fra matskålen sin, og han hadde ikke hjerte til å nekte den noe. Han hadde en grenseløs kjærlighet til den nye lille vennen sin. ..etter en stund, men det startet altså med høy nakkebust, stiv hale og et virkelig aggressivt knurr, og kunne potensielt blitt stygt om vi ikke hadde kunnet pæmpre den eldste med masse one on one time, favorittaktivitene hans og koblet den lille med noe positivt. Jeg antar du har servert hundene det beste de vet som belønning for ethvert tilløp til ro og avslapning ifbm kattene? 
    • Det bør nok helst foregå i et annet rom, om ikke utenfor huset eller ihvertfall på god avstand. Om du gjør det rett foran de andre hundene i bur så er du like langt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...