Gå til innhold
Hundesonen.no

Stilken, Flora og litt Isak - whippet


Recommended Posts

Skrevet

Pinnene mine må jo få sin egen tråd de også!

Jeg presenterte dem jo forsåvidt da jeg sa "hei" og meldte meg inn, men de søte små er altså:

Stilken (Librium's Dancing in the Dark)
Jeg var så heldig å få kjøpe Stilken fra oppdretter da hun var 18 måneder. Hun hadde da vært hos en familie på vestlandet først - men de leverte henne tilbake. Og for en lykke at de gjorde det! Nå er hun syv år gammel, uten å ha forandret seg en tøddel. Bli voksen - hva er det? Stilken er min perfekte lille elskling. Hun får meg til å le hver eneste dag, og vet hvordan man trøster når det trengs. Hun er leken, stort sett høflig og har et spesielt talent for å trippe på verdens tynneste små pipestilker av noen bakbein!

post-12321-0-75251700-1372512335_thumb.j

post-12321-0-07501200-1372511820_thumb.j

post-12321-0-75259800-1372511930_thumb.j

Flora (Librium's Oops I did it Again)

Flora var bestilt lenge før mammaen hennes Ami hadde fått løpetid. 21. januar 2013 ble hun født, som første valp i et kull av 9 små medisterpølser. Den lille frøkna har nå blitt snart 6 mnd, og er selvfølgelig den beste valpen noensinne. I dag har hun forresten tygget i stykker joggeskoen min, når jeg tenker meg om... Håper å kunne delta på både det ene og det andre - utstilling, spor og LC for å nevne det jeg kan komme på i farten. Hun er påmeldt sitt første valpeshow i slutten av juli!

post-12321-0-50898500-1372511876_thumb.j

post-12321-0-72519700-1372512843_thumb.j

post-12321-0-32715800-1372512392_thumb.j

post-12321-0-80745200-1372512769_thumb.j

Isak (Spirex Tomm)

Guttepus eies av mine foreldre, men da jeg bodde hjemme det første året de hadde ham, og var "nattevåkeren" da han var liten, har han alltid sett på meg som "sitt" menneske. Han er alltid bare god - med antydning til en "Hjørdis" tilnærming til livet. Han bor hos oss i ferier og når han ellers trenger barnevakt, og er i høyste grad en del av vår pinnedyrfamilie!

post-12321-0-96321300-1372511649_thumb.j

post-12321-0-02627500-1372511624_thumb.j

post-12321-0-84369400-1372512007_thumb.j

  • Like 6
Skrevet

Flo skal snart på valpeshow, og vi øver på oppstilling!

....ble ikke heeelt riktig - men det som ble heeelt riktig var ikke i fokus. Hurra!

post-12321-0-65659600-1372600292_thumb.j

  • Like 2
Skrevet

Stilken har blitt kastrert, og føler seg banket opp på verst tenkelige vis...

Litt om hvorfor finner du her...

Den lille prinsessen spiser primært godbiter, og er meget klar over at det er synd på henne.. Vi prøvde å løsne plasteret idag, og da hoppet hun nesten i taket - så anbefaling eller ikke - det blir på en stund til. Stakkars stakkars lille jenta mi!

post-12321-0-30319100-1373395299_thumb.j

Flora prøver å skjønne hvorfor Stilken ser rar ut, oppfører seg rart og ikke minst lukter rart...

post-12321-0-17863600-1373395325_thumb.j

Mer bekymringsverdig var det noen endringer i overflaten på milten hennes.. SKIKKELIG bekymret.. Det var ikke svulstete - men mer som en fibrøs misfarging av kapselen. Selve miltvevet inni var helt fint, men kirurgen tok nå ut en biopsi som sendes inn.. Krysser fingre for at det er "ingenting".....

post-12321-0-34892200-1373395344_thumb.j

Skrevet

Huff.. Kjenner jeg får sånn "sort-hull" i magen bare jeg tenker tanken på å høre den setninge.. :hmm:
Sender mange varme tanker deres vei!! :flowers:

Skrevet

Ja - min første kommentar var "kunne du ikke bare tatt den ut?" ...men jeg innser jo at å vippe ut organer uten å først bekrefte at det faktisk er noe farlig galt ikke er helt optimalt.. På den positive siden har hun ingen symptomer og har heller ikke hatt det - kun et såkalt tilfeldig funn..

Skrevet

Oppdatering:

HURRA! Milten er uten skummelheter! Belegget er i følge patologen en aldersforandring man iblant ser, men ikke vet hvorfor forekommer. Det KAN komme etter blødning, men jeg det tror jeg absolutt ikke er tilfelle her.. Men - ikke farlig i noe tilfelle!

Det har blitt litt lite tid på forumet den siste uken, for vesla har mistet matlysten etter inngrepet i den grad at jeg hjelper til litt med flytende rekonvalesensfôr med sprøyte i munnen. I tillegg kan jeg ikke slippe henne sånn hun er nå, så vi bruker mye tid på spasering og hodeaktivisering og kosing.. Lille stilken min virker som hun synes det er brysomt at bodyen er mellom henne og oss, stakkars..

Mistenker også stingene strammer litt, og gleder meg utrolig til å kunne fjerne dem på fredag!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...