Gå til innhold
Hundesonen.no

Parasittologi


Recommended Posts

Skrevet

*kremt*

Det er mye man undres på....

Jeg så et program om parasitter og tropiske sykdommer (bakterier og virus) i går. Her ble det lagt fram en del av sykdommene man kan få av mygg. Denguefeber, malaria, nilblindhet og diverse parasitter i både blodomløp og lymfesystem kan forekomme vha myggoverføring.

Men de har jo ikke mygg bare i tropiske strøk. Vi har de her i Nord-Norge og, store som små tanks, særlig på finnmarksvidda.

Hvorfor har ikke Nord-Norske mygg en haug med farlige sykdommer i seg?

- Jeg skjønner det er tropiske og subtropiske strøk med varme som på ett eller annet vis bidrar til at sykdommene oppstår. Men hvordan er det egentlig? Myggene må jo "suge til seg" parasittene, bakteriene eller virusene fra ett sted? Hvor stammer egentlig disse overførbare sykdommene fra, er det enkelte dyr som lever i disse områdene som er smittebærere? Hvor stammer det hele fra? I Nord-norge angripes reinsdyrene voldsomt, det har jo ikke kommet noen smittsomme sykdommer her liksom. Er det slik at varme = ekle sykdommer liksom? Tror jeg mangler no kunnskap her, hehe.

Anyone? :D

Skrevet

Skjønte ikke helt hva du mener reinsdyra blir angripi av? (epic fail, av alt jeg kunne misforstå liksom :rofl: ). Men når det gjelder parasitter i lymfesystemet så trodde jeg reinen fikk dette mest fra hestebrems/magebrems og kuklegg (ikke at jeg er noen ekspert). Uansett, de bærer jo ikke smitte, de "bare" legger egg som senere finner veien inn i dyra, så de er liksom en sykdom i seg selv.

Også synes jeg det var ganske interessant dette med hvorfor det virker som varme = sykdommer, som du sier, og jeg gjetter (uten å ha noe annet sterkt grunnlag) på at det unike miljøet/klimaet gir gode leveforhold for at parasitten skal utvikles i første omgang. Altså, helt i starten, når de er sporedyr, at disse sporedyrene kun blir til om vær og klima (f.eks. hetebølge-dager og plutselig kjølige netter, luftfuktighet osv.) er riktig. Har sikkert en sammenheng med andre arter som overlever i miljøet (er jo gjerne arter vi ikke finner i Norge). For eksempel (igjen gjetter jeg) kan det hende ekskrementer og ekskresjonsprodukter fra disse artene kombinert med klima "gir liv til" parasittene?

Forresten, bittelitt skeivt for topicet, men mtp malaria er det mange artikler om det på denne siden (siden er btw en malariaartikkel i seg selv, men mer mot genteknologi-etikk så ikke det mest saklige..). Uansett, kanskje du finner noe der :) Som sagt har jeg bare synsa :P

Skrevet

Bare for å klargjøre - ja reinsdyrene blir angrepet av reinbrems. Men det er ikke noe som myggene suger av reinsdyrene og overfører til mennesker, om du skjønner? :)

Skrevet

Bare for å klargjøre - ja reinsdyrene blir angrepet av reinbrems. Men det er ikke noe som myggene suger av reinsdyrene og overfører til mennesker, om du skjønner? :)

Okei, så det du lurer på er hvorfor reinen ikke blir smitta til tross for alle parasittene rundt? :)

Skrevet

Mener å huske noe fra zoologien om at det er gjennomsnittstemperaturen som gjør at vi bl.a. ikke har malaria i Norge. At den er for lav. Vi har mygg som vil kunne bære den, men ikke klima den trives i.

  • Like 1
Skrevet

Okei, så det du lurer på er hvorfor reinen ikke blir smitta til tross for alle parasittene rundt? :)

Hehe, nei.

Jeg tenker som så:

Det er smittebærende mygg i tropiske land. En av teoriene mine for at disse myggene blir smittebærere er at de "henter" smitten fra dyr, og overfører den til mennesker. Ergo er argumentet mange dyr i tropiske områder => overfører smitte til smittebærer => smitter mennesker.

Men i Nord-Norge har vi også mange dyr => smittebærer => ingen smitte hos mennesker. Fordi det ikke er noe overførbar sykdom, på en måte. Men "grunnlaget" for spredning (mange dyr + smittebærer) er jo der. Det er bare ikke noe smitte.... Den eneste forskjellen er egentig varmen. Om du skjønner :P

Den eneste diffen må jo være snø/kulde = massedødsfall for parasitter, virus og bakterier?

Skrevet

malaria overføres fra mygg i Anopheles slekten, det er altså bare noen arter av stikkemygg også i tropiske strøk som kan overføre malaria. Anopheles stikker gjerne fra ca knehøyde og lengre ned på kroppen. Slekten finnes også i Norge, men de norske artene har ikke malariasmitten idag. Dette er delvis pga klimaet, delvis fordi den har blitt bekjempet i Europa. Det har vært malaria også i Norge tidligere.

Litt paradoksalt at mens vi har bekjempet malariaparasitten og fortrengt den lengre sørover, hovedsakelig finnes den nå i subtropiske og tropiske strøk. Hvor variantene av malaria i Afrika skaper større problemer enn de i Asia.

Samtidig ser man at sydligere sykdommer overført ved sandfluer (leishmania) og flått (TBE og borreliose) stadig kryper nordover på kartet og blir vanligere og vanligere. Flåttsykdommene har vi jo allerede, mens leishmania (foreløpig?) ikke har spredt seg hit. Det finnes sandfluer i Norge, men ikke rette arten for overføring av leishmania.

Disse parasittene har bare et liv inni andre dyr, så klimaet har ikke så mye å si for selve parasitten. Men vektordyret (det som fører med seg smitten) blir selvsagt påvirket av klimaet.

ja til kalde tørre vintre!

en del andre typiske parasittiske sykdommer forekommer ikke annet enn i tropiske strøk fordi det ikke finnes en passende art for overføring her nord. Vi har riktignok ganske mange arter av insekter her også, og Norge har et ganske rikt borealt artsmangfold. Men dette er arter som ikke går på varmblodige dyr for å modne egg eller skaffe seg næring.

nå stammer min parasittologiske kunnskap kun fra evertebratsystematikk, generell mikrobiologi og terrestrisk zoologi, jeg har ikke studert parasittologi. Dette er noen år siden også, så ta det hele med en liten klype salt. Men tror ikke kunnskapen er helt på jordet ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...