Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hvem har ansvaret for å gjerde skikkelig rundt beiter, hager osv?

Hagen vår grenser mot innmarksbeitet til naboen på den ene side, og mot utmark på de to siste sidene (ja, trekanttomt :P). Hvem har egentlig ansvar for gjerdingen her? Er det noen som VET dette? Ikke bare antar og tror, men VET?

I fjor hadde vi hagen fullt av både sau og ku, både fra utmark og innmark. Det fra utmark kan vi skylde oss selv da porten kanskje ikke alltid var igjen (host kremt), og at sauen kom seg GJENNOM hullene i porten.
Men kua fra innmarksbeitet trodde vi iallefall skulle være godt inngjerdet (evnt utgjerdet).

Eneste vi har gjort med gjerdet etter vi flyttet hit, er å fjerne piggtråden som gikk på toppen. Siden dette hverken er lovlig eller særlig dyrevennlig. Men det var en gammel tregrind ut til beitet som halvt hang og slang, samt at gjerdet løsnet fra gjerdestolpene ved siden av grinda da kuene dyttet på.

Naboen var her og hjalp til med å få ut igjen kuene flere ganger i fjor, men reparerte aldri på gjerdet. Siste gangen hengte han bare stigen vår der, for å hindre kua å gå gjennom. Og den ble hengende til kulden kom og dyrene var inne fra beite.

På høsten i fjor satte vi ned ny staur til gjerde rundt hele tomta. Og nå i vår begynte vi jobben med å gjerde på nytt. Har foreløpig kun kommet halvveis rundt tomta, men er der ferdig med både ny netting og toppbord. Rundt resten av tomta står det gamle gjerdet fortsatt, sammen med de nye gjerdestolpene. (og de venter bare på mer netting, tid og energi :P)

Men, er det rett at vi må dekke dette selv? Eller er dette noe som bonden må dekke ? (nå tenker jeg i all hovedsak på det som er mot innmarksbeite, men også generelt)

Det er vel noen gårdsbrukere/bønder her ute som kanskje VET dette?

Skrevet

Men, er det rett at vi må dekke dette selv? Eller er dette noe som bonden må dekke ? (nå tenker jeg i all hovedsak på det som er mot innmarksbeite, men også generelt)

Dette er nok helt og holdent huseiers eget ansvar. Vil man ikke ha dyr på tomta, så må man gjerde de ute selv.

Skrevet

Så man kan i praksis bare sette ut en masse sau og kyr i hagen sin og forvente at naboene må gjerde inn sine hager? Merkelig samfunn vi lever i :P

Skrevet

Det kan vere "gjerdeplikt" i bondeområder. :P Heime på garden har alle gjerdeplikt mot for eksempel sør, så alle må sjølv påpasse at gjerding frå deira eigendom mot sør er sikker. Ellers kan det vere anna type gjerdeplikt, som at Eigendom X har sjølv gjerdeplikt, eller Bonde Z har gjerdeplikt i alle retningar frå område Y, og slikt. Då står det nedskrive ein eller annan stad, utan at eg heilt veit kvar.

Så eg tipper det ikkje er noko fasitsvar. Høyr med bøndene, eller kanskje med kommune.

Skrevet

Så man kan i praksis bare sette ut en masse sau og kyr i hagen sin og forvente at naboene må gjerde inn sine hager? Merkelig samfunn vi lever i :P

Hvis du har beiterett, så - ja!

Skrevet

Bonden sier at det kan hende det praktiseres forskjellig i forskjellige områder, så landbrukskontoret/kommunen er riktig plass å spørre.

Men slik det er her, så har hver ansvar for sine områder - dvs at vi må gjerde for å holde dyr på utmark unna våre jorder og vår hage/tun, mens det er også vårt ansvar å sørge for skikkelig gjerding på innmarksbeiter (men uhell skjer - sånn er det). Mens det er naboens ansvar å passe på sine jorder mot våre dyr på utmark og eventuelle innmarksrømlinger. Og holde sine innmarksdyr på innmark.

Er da koselig med litt besøk innimellom vel? :lol:

Skrevet

Ved grensing til utmarksbeite er det grunneiers plikt å sørge for skikkelig gjerde. Ja, plikt. Dette er en gammel lov som fremdeles eksisterer. Alle som har eiendom mot utmarksbeiter er pliktet til å holde utmarksgjerde ved like og evt sette opp nytt der det mangler. Dette gjelder altså ikke bare rundt hagen, men også rundt jorder osv. Det er desverre mange som ikke er klar over denne plikten, hvilket gjør det problematisk å ha dyr på utmarksbeite.

Innmarksbeite har dyreier ansvar for (men her er jeg ikke 100% sikker).

Skrevet

jeg mener også at det er riktig som borderen sier. utmarksbeite har du selv ansvar for å gjerde "ute" (vi har f.eks hytte i utmark, og må gjerde inne vår tomt for at ikke sauene skal flytte inn på trappen. innmark mener jeg at dyreeier er ansvarlig for å gjerde.

  • Like 1
Skrevet

Ja, jeg mente også det var sånn... At det er min plikt å gjerde dyr UTE på utmark, mens det er bonden sitt ansvar å gjerde dyrene INNE på innmark.
Ellers kan jo bonden bare slippe dyrene på utmark (hvor han ikke har beiterett) om han ikke er ansvarlig for å holde gjerdet i orden allikevel liksom?
Om de dyrene kommer inn i vår hage igjen, så havner de fortere på utmark enn bonden klarer å si GJERDE, for å si det sånn! Da vurderer jeg personlig å gjete dem så langt f*** i vold som jeg i det hele tatt makter å gå!

Men ja.... Jeg får vel ringe kommunen kanskje.

Og nei, det er IKKe koselig med besøk i hagen... Ikke da plenen vår blir seende ut som en potetåker etter at de har vært her og trampet hull overalt, løpt inni bilene, driti i hele hagen (som Bridie er VELDIG behjelpelig med å plukke opp igjen) osv osv...

Sikker på vi har fått den mest stae naboen som finnes... :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
    • Jeg skjønner ikke at en oppdretter skal se det som noe negativt at dere har en trygg, voksen hund fra før. Ja, det er noen som har fordommer, men hvis hunden faktisk ikke har noe problemer med utagering eller aggresjon hverken mot folk eller andre hunder, eller ressursforsvar eller andre ting, så vil de fleste seriøse oppdrettere se det som positivt. "Dominant" er et ord som trigger veldig mange diskusjoner i hundemiljøer. En dominant hund lager ikke bråk, den kan "ta kontroll", men en dominant hund er som oftest en trygg hund som kan ha god innvirkning på de rundt seg. Hvis hunden din er den som kan finne på å gå mellom do hunder som bråker kan det godt være hun er dominant. Dominans i denne sammenhengen betyr ikke å undertrykke og bølle med, den typen adferd er det vanligvis utrygge hunder som har. Det er en stor misforståelse at dominant adferd hos hund er en dårlig ting og et tegn på "dårlig oppdragelse" eller at den prøver å ta over styringen i husholdningen. Det er ikke så mye å forklare, hvis du sier til oppdretter at dere har en stor voksen, trygg hund fra før så bør det bare være positivt.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...