Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan "vedlikeholder" dere en hvit pels?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har for første gang eier av en hvit hund, av røytefri blanding, med krøllete pels i øyeblikket og med tiden så blir vel pelsen ganske langhåret. Valpen elsker å være ute, ruller seg og løpet og leker alle plasser, og joda; pelsen er grå/gul/brun allerede etter første tur ut om morgenen. Lurer på hvordan i alle dager dere andre med sånne hvite bøllefrø klarer å holde valpen / hunden ren?! Tips om shampoo, børster e.l. mottas med takk. Børster henne daglig, usikker på hvor mye jeg kan dusje henne? Tips og råd mottas med takk der også...

Skrevet

Jeg har en helt hvit hund. Nå er jeg heldig i og med at japaneren er kjent for å ha en såkalt "selvrensende" pels. Han blir fort skitten på labbene samt under magen/buken pga lang pels (og lav hund :P ), men det er ikke mer enn å tørke over ham med et håndkle når han kommer inn, så er han som regel helt ren.

Ellers bader jeg ham ca en gang hver 1-2 måneder, og bruker da en shampoo for hvite hunder. Det er alt jeg trenger å gjøre for å holde ham hvit. :)

Skrevet

Mine har MYE hvit,krøllete lang pels,og jeg har bare måttet akseptere at utstillingshvitt og friluftshunder går ikke å kombinere. De er i saltvann og myrmark og alt mulig annet hver dag og de blir ikke kritthvite uansett hva shampo jeg bruker.

Guest Yellow
Skrevet

Gjelder å ikke være være for fin på det, la hunden få være hund og bli møkkete. :-) Og veldig mye pelsstell er det jo med disse røytefrie.

Jeg får min helt ren på Optima pH hudvask, jeg (men min er ikke kritthvit, har en del røde hår i seg), og bruker ikke noe fancy utstyr. Eneste som er viktig derimot er å gre og gre, og bade regelmessig. Selv bader og stusser jeg (under buk og labber, rundt øynene) en gang ukentlig, disse rasene har hår og ikke pels og helt minimalt med fettlag, så det blir ikke ødelagt ved jevnlig bading.

Skrevet

Vasker min hvite/aprikos med EZ-groom sjampo og balsam som www.2dogs.no selger. Veldig fornøyd og de er utrolig trivelige og flinke; man kan sende mail for å høre med de hva slags sjampo og balsam de anbefaler til akkurat din hunds pels :)

Skrevet

Med en powder puff får man nesten bare være glad når man klarer å holde den fri fra floker og filtring, men de skal bli helt ren og fin etter vask. Balsam er et must! Kanskje man kan ta seg bryet verd å prøve tørrshampo, men det er en del arbeid å gre det fine pulveret ut av pelsen igjen. Vask med vann og shampo gir finest pels. Om hunden ikke skal på utstilling, liker de ofte å være kortklippet som sommeren.

Skrevet

Min kvite bomullsdott har sjølvrensandes pels, så pleier stort sett kun å bade ho før utstilling. Noko som vil sei at ho gjerne ikkje treng å bli bada meir enn 3-4 gangar i året, meir om vi stiller oftare så klart. Når pelsen er tørr, så pleier det meste av møkka forsvinne, resten forsvinn ved børsting.

Akkurat no brukar eg MUD shampoo for kvite hundar, og MUD balsam for meir volum.

Skrevet

Takk for svar dere, skal prøve ut noen av dem dere har tipset om. Hun skal selvsagt få være hund, og jeg tåler at hun skitner seg til, men greit at når jeg faktisk bader henne så blir hun hvit igjen og ikke bare "gråhvit" :lol: Hun liker ikke så godt å bli børstet, men vi børster hver dag alikevel og øver på det. Merker at det skal lite til for at pelsen tover seg. Noen gode tips til "must have"-børster til en puffe??

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er vel de fleste enige om at vi ikke gjør. Sikkert noen influensere som får betalt for å mene at det gjør vi. Det latterlige er jo at de hevder å ikke teste på dyr, så jeg lurer litt på denne...
    • Er dette noe vi trenger til hundene våre? https://www.tv2.no/nyheter/holdt-pa-a-falle-av-stolen/19203815/
    • Hei ambull-entusiaster, håper jeg kan få reklamere litt for dette treffet selv om det ikke er i Norge. Har du amerikansk bulldog og vil treffe flere med samme rase? Her er det en mulighet! Amerikansk bulldog club Sverige arrangerer sitt årlige klubbmesterskap, og inviterer også ikke-medlemmer og andre raser (disse blir selvfølgelig ikke klubbmestere). Vi har få påmeldinger enn så lenge og fristen er allerede til helgen.  Det hadde vært gøy om det var flere med ambulls i Norge som vil møtes for å nerde litt om rasen vi er så glade i.  https://www.facebook.com/events/1953185318641678/
    • Manmat racing belt hos Troll. de er litt store men veldig bra. De syr selv også i Tsjekkia , har ikke fabrikk i Kina som Nonstop. Så støtter man et    lite europeisk firma
    • Har prøvd:  Non-Stop Løype - sikkerhetslåsen åpnet seg i tide og utide, og festene til frontstykket åpnet seg hele tiden Non-Stop Trekking - sitter for høyt, jeg får vondt i korsryggen Non-Stop CaniX 2.0 - frontstykket ble ødelagt etter kort tid Jeg har dessverre bare dårlige erfaringer med Non-Stop og leter i grunn etter et belte som IKKE er derifra, men ser at veldig mange har samme, usikre kobling eller så sitter de likt som Trekking-beltet.  Har sett på Canix Pro, men jeg vet ikke om jeg stoler helt på nonstop.  Medium stor hund (17kg), sterk som en okse. Bruker magebeltet for det meste på vanlige skogsturer eller til sykling,  ikke løping, Ønsker ikke belte med denne type kobling. Aller helst så skal koblingen være FAST, så man ikke kan bytte ut frontstykket..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...