Gå til innhold
Hundesonen.no

Omplassering av hund.


stellata
 Share

Recommended Posts

Hei alle. Vår familiesituasjon endret seg drastisk og fra fem personer er det for tiden en som er ansvarlig for 2 hunder. Lang historie, men konsekvensen er slikt at den mest aktive hunden har det ikke bra.

Kan dere hjelpe? Hvem bør jeg snakke med, finnes det organisasjoner, annet som jeg kan henvende meg til?...

Hunden er en vakker siberian husky, snart 2 år, tispe. Vant både til å være i huset og i hundegården. Oppvokst med annen tispe, trives med andre hunder generelt. Vant til barn fra 5 og oppover. Kommer på innkalling, men er ikke saueren og kan fort stikke av hvis hun kjenner lukten... Vant til trekk på ski og løping om sommeren. Liker å kjøre bil. Frisk, morsom, energisk, trenger mye mosjon og mental stimuli.

post-12298-0-44982300-1371507962.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

om hun er en registrert Siberian Husky, så kan du legge henne ut på Norsk Siberian Husky Klubb sitt forum på Ning:

http://norsksiberianhuskyklubb.ning.com/

du kan legge henne ut på FB på Siberian Husky mushers site:

https://www.facebook.com/groups/448374898564296/

er du medlem av NSHK så kan du også formidle henne gjennom klubbens hjemmeside:

http://www.siberian-husky.net/kjope-siberian-husky/omplassering

men hvis Ane vet om noen som kan passe allerede så har du kanskje alt funnet en løsning her på Hundesonen :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  På 6/17/2013 at 10:50 PM, roxie88 skrev:

Charlottes omplassering: http://www.charlottes.no

Tror det finnes et par steder til jeg har sett, jeg skal lete litt :)

Charlottes omplassering anbefales ikke!

Har selv omplasseringshund derfra.

noa's dyreformidling på facebook har jeg et godt inntrykk av: https://www.facebook.com/pages/Noas-Dyreformidling/361105876465?fref=ts

edit: de hadde hjemmeside også: http://www.noas-dyreformidling.com/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det finnes alltid unntak, men det bør aldri være grunnlag for anbefaling av en rase. Vil man helst ikke ha lyd/røyting/whatever så velger man en rase som vanligvis ikke har tendensene til det. Oppdragelse, trening og miljø kan påvirke, men genetikken kan ikke overstyres. Lyd på riesen er ingen overraskelse for meg, det er jo en hund med mye driv.
    • Er en del med god helse og super mentalitet også? Vår golden var på ingen måte taus, han bjeffet forholdsvis mye. Cavalieren vår var helt ekstremt gneldrete med vakt som sin selvpålagte hovedoppgave. Mest savage villdyr jakt-, vakt- og trekkhund jeg har hatt. Understimulert.  Ingen lyd på finsk lapphund og chihuahua, som begge fikk over gjennomsnittet med oppmerksomhet og stimuli. Begge rasene kjent som gneldrebikkjer, begge individene så og si tause, i motsetning til de to kjent for å være verdens enkleste og greieste, som i bunn og grunn var veldig hundete hund på mange måter, bl.a. ressursforsvar. Såfremt en skal trene og aktivisere hunden er oppdragelse og aktivisering vel så viktig som rase og genetikk, tror jeg. En golden som kjeder seg er ingen plysjhund, den vil bjeffe og ødelegge ting. En spisshund som får tilfredsstilt behov og blir trent trenger verken lage lyd eller ugagn. Kan lyd handle vel så mye om hvordan ulike raser blir valgt av ulike typer hundeeiere til ulike typer hundehold? Hvilke raser vil ikke bli gneldrebikkjer om en ofte og lenge av gangen plasserer dem i en kjedelig hundegård alene, hvor de kan se/høre/lukte forbipasserende? En gjenganger med små, såkalte gneldrebikkjer av selskapsraser er at eierne verken forstår dem eller trener dem, og så retter det seg når de får hjelp til å tolke hunden og interaktere bedre med den.  Jeg har forøvrig hatt store problemer med LYD på riesenvalpen jeg har nå (ikke en rase for trådstarter). Ikke noe jeg forventet, og er pga generelt konsensus om bjefferaser usikker på om det er genetisk lyd eller om det i hovedsak er miljøpåvirkning fra den individuelle mammaen. Fra mitt eget anekdotiske erfaringsgrunnlag tror jeg egentlig det siste. Det har tatt to mnd å bli kvitt problemet hjemme, ved å forstå mer av hva han vil når det kommer lyd, og hvordan respondere på det. Ikke super lystbetont oppgave å jobbe med, for jeg forventet ikke det problemet.  Den personlige efaringen min er altså at rase is like a box of individuals i litt større grad enn mange andre mener.
    • En del lyd og dårlig helse og mentalitet på dem.
    • Hva med vanlig cocker? Eller amerikansk cocker? 
    • Eurasier, og sannsynligvis pyrineer, er ikke hunder jeg vil anbefale om man har noe ambisjoner i hundesport. Bichon utgår på bjeffingen. Det er (heldigvis!) forskjell på raser, og det er en grunn til at noen raser går igjen, på godt og vondt. Av gruppe 1 har du jo colle, lang- og korthår. Det har vært noe mentale svakheter på dem, men jeg har inntrykk av at det bedres. Det er himla mye røyting og børsting. Og så vil jeg generelt sett fraråde sports/jaktvarianter av rasene. Alle disse er aktive bruksraser som tåler å brukes en god del uten å være hypervarianten. Noen av jaktvariantene har mye stress og dårligere mentalitet. Det er ikke alle som får dem til, og jeg synes helt ærlig at de bør være hos noen som jakter, eller minimum satser mye på hundesport.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...