Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det stor forskjell i utvikling av valper fra de er 5-6 uker? Lurte på om det er stor forskjell å besøke de for første gang 5 eller 5,5 uker hos oppdretter eller har de få dagene ingenting å si? Skal bare besøke valpen en gang før man henter den ved 8 ukers alder. Sikkert smak og behag. Kanskje ett dumt spørsmål fra meg men men.

Skrevet

Har besøkt kullet jeg har valp fra 3 ganger (2, 4 og 6 uker, samt henting ved 8 uker) og har i tillegg blitt oppdatert jevnlig hver uke gjennom hele valpetiden - da med bilder, film og prat.

Og forskjellene er enorme, de utvikler seg nærmest fra dag til dag.

Om du bare har mulighet til ett besøk så ville jeg kjørt på 6 uker (selv om jo flere besøk jo bedre egentlig, men skjønner jo at man ikke nødvendigvis har mulighet til det pga avstander, transport osv), da har du en rimelig god indikasjon på hvordan gemytt, personlighet etc vil utarte seg (selv om de selvsagt kan endres mer fra 6-8 uker)

Ser kullet "mitt" så ble det helomvending på ett individ i kullet ved ca 5-5,5 uker, den gikk fra blyg til tøffing.

Skrevet

Er det stor forskjell i utvikling av valper fra de er 5-6 uker? Lurte på om det er stor forskjell å besøke de for første gang 5 eller 5,5 uker hos oppdretter eller har de få dagene ingenting å si? Skal bare besøke valpen en gang før man henter den ved 8 ukers alder. Sikkert smak og behag. Kanskje ett dumt spørsmål fra meg men men.

Ettersom du skal besøke valpene en gang så viller jeg absolutt ventet lengst mulig, ettersom det skjer mye i utviklingen fra 5 til 8 uker.

Jeg besøkte både Harly og Lykke når de var 6 uker gml og det var en veldig fin tid å "se" mye personlighet på :)

Skrevet

Vi henter valp om en uke (!)

Vi var der ved 3 ukers alder, når valpen var 6 uker valgte vi ut vår favoritt, og neste blir jo når vi henter den. Er ett stykke å kjøre, så må planlegge en lang dag for å ha tid, om det hadde vært kortere hadde eg vært der hver gang eg hadde hatt mulighet. Ved 3 ukersalderen var vi der mest for å bestemme oss, for å se hvordan foreldrene var, og ikke minst oppdretterne. Og når de var seks uker, valgte vi som sagt ut. De viser jo ingen overlegen oppførsel eller noe når de er 3.

Så jeg ville nok vært der nermest mulig 6 uker, de er jo bare så herlige i den alderen! og lykke til med valp :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...