Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Da hiver jeg meg også utpå!

Det ble ikke så mye hunde-EFIT siden jeg hadde så mange andre planer i dag. Får håpe en annen EFIT kommer på en fridag hvor jeg bare kan tilbringe tid med pelsen.

Dagen startet litt over ni, og jeg måtte husje Ozu ut for å selv kunne ta en dusj.

2013-06-01%2009.33.50.jpg

Klokken er rundt ti, og jeg sitter med (verdens sunneste) frokost og Hundesonen. En rolig start på dagen.

2013-06-01%2009.55.51.jpg

Så er det tid for dagens første avtale - vi har de lokale dagene/sommermarked i hjembygda, og jeg skal bli med mor ned og ta en runde. Hun er dårlig til beins, så hun trenger hjelp for å komme seg rundt. Ozu er selvsagt med.

2013-06-01%2011.06.36.jpg

Klokken er rundt tolv. Jeg binder Ozu til rullestolen og triller mor og pelsen gjennom gata og bodene. Ozu har aldri erfart verken denne type folkemengde eller gått slik ved siden av en rullestol før - og jeg må si det var overraskende lite kluss!

2013-06-01%2012.02.06.jpg

I ett-tiden tar vi en liten rastepause. Mor og jeg koser oss med kaffe og vaffel mens gutten kikker på alt livet rundt. Han får stukket til seg litt hundegodis av meg innimellom.

2013-06-01%2012.16.34.jpg

Etterpå tar vi kaffe og kaffegodt kjøpt på den lokale bakeren oppe i leiligheten hos mor før jeg etterhvert tusler meg hjemover.

2013-06-01%2013.50.37.jpg

Handler litt på vei hjem.

2013-06-01%2015.04.14.jpg

Litt over fire er det middag. Samboer har laget grønnsakssuppe med vårløk og pasta, med baguetter og grønn pesto. Skikkelig sommermiddag!

2013-06-01%2016.26.53.jpg

Så er det ut på teater - en kamerat av oss har regissert "En Midsommernatt's Drøm".

2013-06-01%2019.02.14.jpg

Etter teateret er over skal jeg ut på bryggedans i hjembygda, men først møte bror og venner for noen pre-dans øl!

2013-06-01%2021.49.55.jpg

Siste bildet før klokken tikket over midnatt var fra dansen, resten av kvelden og natta var nok sett gjennom ølglasset. ;)

2013-06-01%2022.27.18.jpg

  • Like 2
Skrevet

Ozu er kongen over dusjen skjønner jeg? :lol:

Søt er han.

Så ut som en veldig hyggelig dag da, sikkert godt med en kald øl! :D

Skrevet

Mye folk på bryggedansen? Jeg så ihvertfall halve facebook skulle ta seg en tur i går :P:lol:

Ja, det var mange folk - årets begivenhet i bygda, det. :lol: (Jeg er født og vokst opp der, men i går var faktisk første gangen jeg var med...).

Hahaha, blikket til Ozu på første bildet var priceless :D Og syns middagen din så utrolig god ut!

Hehe, ja, han ser trøtt ut. :P

Det var skikkelig godt! Samboer som kokkelerte, han hadde brukt posesuppe som basis. Neste gang skulle han lage fra bunnen av, sa han - namme. :drool:

Ozu er kongen over dusjen skjønner jeg? :lol:

Søt er han.

Så ut som en veldig hyggelig dag da, sikkert godt med en kald øl! :D

Hehe, ja, han har begynt å legge seg der hver gang vi går inn på badet, vet ikke hvorfor.

Veldig godt med kald øl. :ahappy:

Skrevet

Ja, det var mange folk - årets begivenhet i bygda, det. :lol: (Jeg er født og vokst opp der, men i går var faktisk første gangen jeg var med...).

Jobber der borte jeg,så følte nesten jeg burde stillt opp selv :lol: Menmen,får bli neste år ;)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...