Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jerko har fulgt med i rundt 7 år nå, han var omlag 2 år når jeg hentet han som omplasseringshund. En vet aldri helt hva en får når en henter en slik hund, selv om jeg sjekket godt i forkant og fikk møte han flere ganger. Men han har vært en slik type hund og personlighet som en som regel bare får gleden av å eie en gang i livet og jeg har møtt og vært sammen med mange hunder opp i gjennom åra.

Han er en blanding av schàffer, Border Collie og Buhund og der en kan finne igjen samtlige raser både i eksteriør samt ikke minst i egenskaper og type. Han er oppmerksom, lett stresset, lett trent men samtidig trygg og harmonisk og takler selv uforutsette hendelser på en god måte. Han er svært fører nær og lydhør og kan gå båndløs med all slags dyr omkring seg. Samtidig er gjeterinstinktet godt intakt og det ser en både i lek og i enkelt andre settinger. Han elsker sauer men vil helst ha de samlet :) Han er god i søksøvelser og var da jeg hentet han vært med i ett prosjekt der en testet ut hunder i forhold til påvisning av hudkreft i tidlige stadier. Det er forresten en ting jeg i ettertid har angret på og det er at jeg ikke har brukt mer tid og krefter i forhold til å videreutvikle talentet hans som søkshund.

Nå er han drøyt 9 år og mentor og en trygg klippe for vår unghund som nærmer seg 2 år. Selv om han er blitt godt voksen, er han svært leken ennå og tar gjerne også initiativet overfor unghunden i forhold til det, men han setter også klare grenser når det er nødvendig.

486292_353598508017200_1960163266_n.jpgHer ett bilde som illustrerer hans lekne vesen og også noe hans personlighet der han har ballen i fast grep mens unghunden nærmer seg :):)

  • Like 4
Skrevet

Jeg har sett bildene du har lagt ut av Jerko, og jeg synes han virker usedvanlig vakker. Ikke bare av at utseende, men han utstråler trygghet. En herlig hund! :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...