Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det hadde ikke vært dumt å sitte et stykke unna og la han se på de andre holde på uten at de kommer bort til han. Men så var det det da. Hvor mye kontroll tror du disse andre på knøttetreffet har? Vil de klare å stoppe bølingen fra å løpe bort til din når de herjer og leker sammen? Og vil eierne av de andre hundene forstå hva du mener når du sier at han skal slippe å være med på leken? Det er en utbredt oppfatning at all sosialisering er bra uansett hvor redd og sint valpene måtte bli *oppgitt*. Det er jo selvfølgelig ikke værre enn å gå igjen om dere ikke får sitte i fred på avstand. Men jeg personlig hadde nok heller valgt å melde meg inn i en hundeklubb og dratt på lydighetstreninger. Der er folk mer innstilt på at ikke alle hunder skal hilse hele tida og man kommer dit for å trene hunden sin, ikke slippe den og la den herje med de andre. Man trenger ikke ha ambisjoner om å konkurrere for å bli med på lydighetstreninger :)

Jeg drar kun for å snakke med instruktøren som visstnok er en ganske flink hundepsykolog:-) Så får jeg ta det derfra, men setter han ikke ned på bakken med det første for å si det sånn :P Skal sjekke opp lydighet, han er faktisk ganske flink til å komme når jeg roper, og kan allerede "sitt" og "ligg" :D

  • 2 weeks later...
Skrevet

Tenkte bare å komme med en liten oppdatering. Bulle kommer helt fint overens med andre hunder nå, ofte er det han som tar initativ om dagen! Tok rådene deres til meg og gikk på tur med én hund som ikke var så interessert i han, og etter denne ene gangen har han ikke knurret mot noen andre! Akkurat som å ha fått en ny valp på dette området. Så jeg har vært ganske heldig. Dette gå-problemet har deimot blitt verre, han setter seg rakt ned og ingen metode ser ut til å fungere i lengen. Men jeg syns det er bedre enn knurring og biting :P

  • Like 4
Skrevet

Det hadde ikke vært dumt å sitte et stykke unna og la han se på de andre holde på uten at de kommer bort til han. Men så var det det da. Hvor mye kontroll tror du disse andre på knøttetreffet har? Vil de klare å stoppe bølingen fra å løpe bort til din når de herjer og leker sammen? Og vil eierne av de andre hundene forstå hva du mener når du sier at han skal slippe å være med på leken? Det er en utbredt oppfatning at all sosialisering er bra uansett hvor redd og sint valpene måtte bli *oppgitt*.

Jeg drar kun for å snakke med instruktøren som visstnok er en ganske flink hundepsykolog:-) Så får jeg ta det derfra, men setter han ikke ned på bakken med det første for å si det sånn :P Skal sjekke opp lydighet, han er faktisk ganske flink til å komme når jeg roper, og kan allerede "sitt" og "ligg" :D

Jeg er ingen tilhenger av frislipp, men akkurat disse knøttetreffene hadde jeg hatt null problemer med å dra på. Instruktøren er veldig god på hundespråk og har disse treffene nettopp for å lære eierne hva valpene egentlig sier, og hvordan de kan lese atferden. :)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Den er mest sansynlig livredd om den er kun 11 uker... Min valp prøvde seg på meg, knurra litt og testa meg ut, men det er jo fordi den må lære hvem som er flokkens leder. Så kanskje du skulle truffet andre valper for litt fri lek, og så går dette seg garantert til.. en valp på 11 uker er jo så liten..

men du.. hva med å sjekke ut om valp har vondt noen steder siden den ikke vil gå`? vaksine skal jo den sikkert ha når den er 12 uker, så da ville jeg fått sjekka ut om alt er som det skal være, for en hund som har vondt noen steder kan vel også bli stressa om den blir tvungen til noe den kanskje ikke klarer. Ikke det at jeg tror noe feiler den, men for meg er det rart at en så ung valp skal angripe å en måte.. hm.

Skrevet

Så fint at det går så bra med å møte andre hunder! Du har tydeligvis gjort en god jobb og tatt det seriøst.

Masse lykke til videre, og ikke minst med å få overtalt han til å ville være med på tur:)

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Skrevet

Det er veldig mange hundeklubber som har arrangerte valpetreff. Her er det instruktør/hundepsykolog tilstede som kan veilede og gi deg svar på mange ting som en nybakt hundeeier lurer på. Jeg selv har vært på familiehunden. Pet shop Girls og skal nå på hundeakadamiet med min 10 uker gamle BC.

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...