Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Søker treningstips på hvordan man lærer hunden å gå uten bånd helt tett inntil deg. Ser mange videoer av hunder som går/løper/rygger/svinger/går sidelengs heelt tett inntil eierens fot - mens hunden har blikket opp på eier. Og når eier stopper så setter hunden seg. Altså hunden følger eierens bevegelser. Dette ser så himla tøft ut, og dette er noe jeg ønsker å lære valpen/hunden min. Jeg henter henne ikke før om 3 uker, men tenkte å innhente litt informasjon, slik at jeg tidlig kan starte på opplæringen :)

Skrevet

Det er kjempetøft, og det kalles gjerne "fri ved fot" :ahappy: Det er en lydighetsøvelse som er helt grunnleggende for de som trener og konkurrerer i lydighetsprøver, også kalt LP. Du kan lese mer om lydighetsprøver på Norsk Kennelklubb sine sider. Det er ikke noe du krever at en hund skal gjøre en hel tur, forresten; det er slitsomt både mentalt og fysisk og kan gi skader pga ensidig belastning hvis hunden gjør det altfor mye ;)

Om du har lyst til å lære hunden din det, er det bare å gå kurs; først valpekurs og etterhvert noen grunnleggende lydighetskurs når valpen din er klar for å lære mer.

Skrevet

Det er kjempetøft, og det kalles gjerne "fri ved fot" :ahappy:

Dette var dagens høydare. :heart:

Sandra, kjempegodt tips å gå kurs med hunden din! Å holde seg på venstre siden av fører er utgangpunktet i mye hundetrening, og allerede på valpekurset kan du gi beskjed til instruktør om at du ønsker å få hjelp til innlæring av dette. :)

Veldig bra det Pim nevner at det kan bli veldig ensidig belastning, så husk å ikke gjør det FOR mye heller.

Gratulerer med valp og masse lykke til! Du har mange frustrajoner og minst dobbelt så mange gleder å se fram til. :)

  • Like 1
Skrevet

Hadde litt problemer med å få dyret til å gå helt ved foten, til tross for kurs og trening. Men etter et tips om å klikke inn en perfekt fvf ved å trene inntil en vegg, så fikk vi det til! (Så fremt ørene hans funker da)

Skrevet

Hadde litt problemer med å få dyret til å gå helt ved foten, til tross for kurs og trening. Men etter et tips om å klikke inn en perfekt fvf ved å trene inntil en vegg, så fikk vi det til! (Så fremt ørene hans funker da)

Det hørtes lurt ut ja! Jeg har forsøkt å trene inntil vegger, men så fort vi ikke er inntil veggen lenger så er hun den halvmeteren unna. Klikkeren skal jammen prøves ut :)

Skrevet

Nei har ikke tenkt å gjøre dette på vanlige turer :)

Kan godt tenke meg å delta på LP, så dette er vel noe hunden bør kunne :)

Kan tenke meg at det blir vanskelig å få hunden til å gå helt inntil da - men vi får se :)

Dersom den lokale hundeklubben arrangerer valpekurs til høsten, så skal jeg delta :)

  • Like 1
Skrevet

Nei har ikke tenkt å gjøre dette på vanlige turer :)

Kan godt tenke meg å delta på LP, så dette er vel noe hunden bør kunne :)

Kan tenke meg at det blir vanskelig å få hunden til å gå helt inntil da - men vi får se :)

Dersom den lokale hundeklubben arrangerer valpekurs til høsten, så skal jeg delta :)

Valpekurs er en veldig bra start, ofte har de da påfølgende bronsemerke kurs (som er en forenklet klasse 1 program), og deretter konkuranselydighet kurs.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ikke et dumt spørsmål i det hele tatt! Det er faktisk veldig lurt å tenke på både helse, mengde og hva slags belønning man bruker. Til valp ville jeg brukt små, myke godbiter som er lette å spise raskt. Poenget er at bitene skal være bittesmå, spesielt når du belønner ofte. Bruker du mye godbiter i trening, kan du gjerne ta litt av dagsrasjonen og bruke den som treningsmat. I starten belønner man ofte, fordi valpen skal forstå hva som lønner seg. Etter hvert som atferden blir mer stabil, kan du begynne å belønne mer variert: noen ganger godbit, noen ganger ros, noen ganger lek, noen ganger å få snuse, hilse eller løpe videre. Lek kan også være en veldig god belønning, særlig for valper som synes drakamp, jaktlek eller leke sammen med deg er gøy. Du trenger ikke ha alle lommer fulle for alltid, men i valpeperioden er det smart å ha belønning lett tilgjengelig. Etter hvert faser du ikke belønningen helt ut, men du belønner sjeldnere og mer strategisk. Jeg har skrevet mer om ulike typer belønning her: Belønning – hvordan og med hva belønner jeg hunden min?
    • Jeg har en venninne som har to hunder mad navn Emmy og Lilly, så det var litt morsomt! Jeg synes Emmy er finest av de tre
    • Ja, det kan absolutt virke som om en hund har “null sosiale ferdigheter”, spesielt hvis hun har hatt lite gode erfaringer med andre hunder, dårlig sosialisering, mye stress eller har lært at konflikt er den tryggeste strategien. Men ofte handler det ikke om at hunden “ikke gidder å forstå”, men at hun blir så stresset, usikker eller gira at hun ikke klarer å lese signalene godt nok. Da kan hun enten bli for intens, gå for tett på, overse dempende signaler eller reagere kraftig når andre hunder sier ifra. Jeg ville ikke latt henne “finne ut av det selv” med andre hunder hvis det stadig ender i konflikt. Da får hun bare mer trening i feil strategi, og de andre hundene får en dårlig opplevelse. I stedet ville jeg jobbet med veldig kontrollerte møter: god avstand, rolige hunder, korte økter, parallelle turer og pauser før det bikker over. Målet er ikke nødvendigvis at hun skal bli sosial med alle hunder, men at hun lærer å være rolig rundt andre hunder uten å måtte bort, mase, kjefte eller skape konflikt.
    • Hei! Jeg ville vært litt forsiktig med å tolke dette som “bølling”, selv om det kan se sånn ut. Hos usikre hunder kan bjeffing fort bli en strategi som fungerer: “jeg bjeffer, og da får jeg mer kontroll / den andre hunden holder avstand”. Selv om nabohunden er snill, betyr ikke det nødvendigvis at Lilje opplever situasjonen som trygg. Jeg ville derfor ikke latt henne være tett på ham når hun kjefter, men heller bruke ham som en trygg treningshund på større avstand. Gå parallelle turer der hun slipper direkte kontakt, blikk og press. Belønn rolig atferd, snusing, kontakt med deg og det å kunne se ham uten å reagere. Hvis hun begynner å kjefte, er dere sannsynligvis for nærme eller situasjonen varer for lenge. Målet er ikke at hun skal “skjerpe seg”, men at hun lærer en annen strategi enn å skremme bort. Og for nabohundens skyld er det helt fair å skjerme ham fra å bli kjeftet på tett oppi. Jeg ville fortsatt brukt snille hunder i treningen, men med mer avstand, kortere økter og mindre direkte samhandling. Jeg har skrevet mer om dette her: Hunden bjeffer på andre hunder – hva kan du gjøre?
    • Hei! Dette høres ut som en hund som allerede går med ganske høyt stressnivå, og da kan bilkjøring fort bli veldig overveldende. Særlig for en omplasseringshund som fortsatt er i en ny situasjon. Jeg ville forsøkt å dele biltreningen opp i veldig små steg, og ikke bare “kjøre mer” for at hun skal venne seg til det. Start gjerne med bilen helt i ro: gå bort til bilen, belønn, gå vekk igjen. Etter hvert kan hun være inni bilen uten at dere kjører, så med motoren på, og til slutt veldig korte kjøreturer. Målet er at bilen gradvis blir forutsigbar og trygg, ikke noe hun må “holde ut”. At hun ikke takler å være alene i bilen, ville jeg trent på separat og på samme måte: så korte avstander/sekunder at hun ikke rekker å få panikk. Jeg har skrevet en mer konkret steg-for-steg-guide her: Biltrening for redde hunder
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...