Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Går det ikke ann å endre innlegg man selv har oppdrettet? Finner ingen knapp for endring av mine poster.

Skulle gjerne ha oppdatert min presentasjon, men vanskelig når jeg ikke finner noe alternativ for endring ;)

Oppdager i det jeg legger inn dette innlegget, at her kommer jo rediger opp - hvorfor kommer ikke dette opp på presentasjonstråden tro?! Hmm

Skrevet

Det r et tidsbestemt vindu på redigering av innlegg. Det er for å unngå at folk angrer på det de poster, kommer til bake og sletter eller gjør om på innlegg. Det er vledig destruktivt for forumet.

Men om du går til innlegget, trykker på rapportér og skriver i felter hva du vil endre og til hva, så er jeg sikker på at en moderator fikser det for deg. :)

Skrevet

Jeg ser greia, men presentasjonstråder burde være mulig å endre synes jeg.

Der skriver man jo om seg selv og dyra, og ofte så kommer å reiser dyr, og mye endringer oppstår. Blir jo mye merarbeid for moderatorene å endre på støtt.

Menmen, da får heller presentasjonen bare være. Skulle gjerne hatt inn navn og kort beskrivelse av valpen min, nå som jeg faktisk vet hvem det er, men blir styrete om det må gå gjennom rapportering. Med valpen vet jeg jo at det vil komme flere endringer da jeg ikke har hentet henne enda, og dermed ikke kjenner hun.

Så da får det bare være :)

  • Like 1
Skrevet

Jeg tror det har med å gjøre at man enten må ha innstillingen for hele forumet eller ikke i det hele tatt. Synes å huske å ha lest det en gang. Jeg er glad vi har de innstillingen, til tross for at det er tilfeller med litt merarbeid.

Det er egentlig ikke så mye mer styrete å rapportere, det er jo bare en annen knapp å trykke på. Teksten du må skrive er jo den samme uansett. :)

Men ja, om du synes det er pesete så er det sikkert greiere å ta en oppsamling. :)

Skrevet

Det r et tidsbestemt vindu på redigering av innlegg. Det er for å unngå at folk angrer på det de poster, kommer til bake og sletter eller gjør om på innlegg. Det er vledig destruktivt for forumet.

Akkurat dette synes jeg på mange måter er en litt... Ekkel holdning å ha :ermm: Det er litt som "åja, du dreit deg ut? allow me to take a picture, post it on times square big screens and laugh of you". Generelt sett er jeg åpen for at folk faktisk kan få drite seg ut, angre og ta tilbake ting. Alle kan gjøre feil, alle kan trø litt feil - skal man liksom gjøre et stort poeng ut av det? :( Synes det er en sånn ekkel holdning for å være helt ærlig.

For å gi en liten parallell.... jeg ødela noe som var mamman min sitt for litt siden. Jeg er veldig opptatt av at muttern skal ha et amazing syn på meg, for hun har en lei tendens til å gni det inn hver gang jeg gjør noe feil på svært vonde måter og over lang tid. Jeg ble helt sønderknust og grein som et lite spedbarn (jaja, okei nå smører jeg litt på), men så kom min amazing pappa og sa "du, folk gjør feil, det går helt fint. Det var bare en ting. Nå snakker vi ikke mer om det også går vi videre i livet". Det var en skikkelig snill pappa som løfta meg opp fra ei endless abyss of hopelessness til noe som var levvanes med.

Samfunnet er jo litt mer trivelig å leve i om man kan få lov å angre seg om man var litt lite gjennomtenkt et lite øyeblikk.... :)

Skrevet

Akkurat dette synes jeg på mange måter er en litt... Ekkel holdning å ha :ermm: Det er litt som "åja, du dreit deg ut? allow me to take a picture, post it on times square big screens and laugh of you". Generelt sett er jeg åpen for at folk faktisk kan få drite seg ut, angre og ta tilbake ting. Alle kan gjøre feil, alle kan trø litt feil - skal man liksom gjøre et stort poeng ut av det? :( Synes det er en sånn ekkel holdning for å være helt ærlig.

Jeg tror ikke at det er strengt dette altså. Om man rapporterer og ønsker å endre innlegg, så vil jeg tro at man innen rimelighetens grenser får det.

Men jeg har sett mange tråder som ødelegges fordi trådstarter ikke får de svarene h*n ønsker, eller ikke tåler å få litt motbør, sletter alle innlegg og det er veldig lite konstruktivt. Jeg kjenner ikke igjen at man på død og liv skal gni folk ned i søla bare fordi man setter restriksjoner på redigering, det er ytterste konsekvens og skal bli plukket opp av andre forumregler.

Det trenger ikke være at folk hopper på alle mot en engang altså.

Eller bare endrer innlegg når de skifter mening etter at de ser en annen side av saken.

Jeg har inntrykk av at dette er relativt vanlig kotyme på forum, og jeg synes det er en god en, ikke nødvendigvis en slem en. Blir det slemt skal man ha andre regler intakt som beskytter folk.

For å gi en liten parallell.... jeg ødela noe som var mamman min sitt for litt siden. Jeg er veldig opptatt av at muttern skal ha et amazing syn på meg, for hun har en lei tendens til å gni det inn hver gang jeg gjør noe feil på svært vonde måter og over lang tid. Jeg ble helt sønderknust og grein som et lite spedbarn (jaja, okei nå smører jeg litt på), men så kom min amazing pappa og sa "du, folk gjør feil, det går helt fint. Det var bare en ting. Nå snakker vi ikke mer om det også går vi videre i livet". Det var en skikkelig snill pappa som løfta meg opp fra ei endless abyss of hopelessness til noe som var levvanes med.

Samfunnet er jo litt mer trivelig å leve i om man kan få lov å angre seg om man var litt lite gjennomtenkt et lite øyeblikk.... :)

Det var en fin historie. :)

Skrevet

Det ødelegger når en person poster en tråd, så angrer seg og skriver SLETTET i alle postene sine med en gang og fjerner da alt sitt, da mister hele tråden mening og ødelegger.

Å rapportere inn innlegget er en knapp, og så skriver du bare hva du vil ha endret og vips fikser en moderator det, det er ingen stor jobb og folk kan godt ha lavere terskel for å rapportere inn ting :)

mvh

Admin

Skrevet

Det er jo ikke fordi andre skal ha sjansen til å gni ting inn når man gjør en "feil" eller skriver noe som er litt dumt. Vi hadde jo faktisk problemer med det før. Noen ble kanskje sur på moderator for noe, og tok hevn ved å gå inn og slette ALLE innleggene de hadde skrevet på forumet. Andre fant kanskje ut at de ikke var så høye i hatten etter å ha diskutert opphetet i Debattkjelleren og fjernet alle innleggene sine i tråder der. Sånt ødelegger jo hele tråden.

Jeg syns det har blitt mindre av ekstreme innlegg og det virker som folk poster mer av ting de tenker at de ikke kommer til å angre på, etter at denne regelen ble innført (og det er jo lenge siden nå).

- IW

PS: Hvis noen rapporterer og har god grunn så hjelper vi som regel til. F. eks om man vil overraske kjæresten med noe og ikke helt tenkte seg om før man postet en tråd som kan søkes frem, har fått problemer osv. Kan være så mangt. Vi er ikke ekstremt strenge, men ja - vi sletter ikke alt heller :) .

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Bare det lille du beskriver om dognanny gjør at jeg vil fraråde hva som helst hun anbefalte ihvertfall. Som dere jo har oppdaget så er det å korrigere, rykke eller kjefte på en allerede frustrert hund ikke konstruktivt. Det er helt fint å høre hva dere har prøvd å hva som skjer. Men jeg lurer litt på, hva skjer om dere deler opp turene? Maks 15-20 minutter på en tur. Skjer det like ofte på morgen og kveld som på den lengre turen på dagtid? Et par enkle oppgaver i løpet av turen (som allerede er grundig innlært inne og som han kan), en enkel sitt, kontakt, håndtarget e.l. Da tenker jeg en kort stopp og en øvelse, maks to repetisjoner, og så rusle videre. Hvis dere får lært inn igjen grime så kan det være tryggere med å prøve halsbånd, men det er nok lettere for dere å få hjelp av en instruktør som ser dere og hunden. Jeg er helt sikker på at dette er løsbart, selv om dere er kjempetålmodige og har prøvd masse allerede! Håper vi får en oppdatering her også når dere har fått litt hjelp.
    • Takker igjen for godt svar! Vi har brukt både sele og halsbånd, med de siste 6 mnd har vi utelukkende brukt sele som sitter godt. Har flere ganger vurdert å bruke halsbånd i stedet men ser at vi ikke tørr da han helt sikkert hadde klart å vri seg ut av det når han klikker. Flere ganger har jeg vært redd for at han skal komme seg ut av selen når vi krangler. Han river å sliter, ruller å hopper. Eneste gangene jeg er trygg på at han ikke kommer seg ut av sele/halsbånd er om han er bundet fast, for da står han helt stille. Og både sele og halsbåndene vi har brukt er passer han og er justerbart. Vi brukte også retrieverkobbel i starten (fikk anbefalt det av oppdretter) men bruker ikke det lengre. En av teknikkene dognanny viste oss var å bruke retrieverkobblet til å "få han av oss" når han hopper på, ved å rykke i båndet, men det fungerte i en halv dag så trosset han det også å vi ønsker ikke å bli stående å rykke i et så tynt med kraftig bånd, det økte bare stressnivået hans.  Vi har ila året som har gått tenkt at han kan være både over og understimulert og gjort endringer i hverdagen i perioder for å justere aktivitetsnivået både opp og ned. Men det har ikke blitt bedre. I periodene vi har justert det ned ser vi at han blir verre, og gjerne mer pågående inne også. Noe vi mener taler imot at han er overstimulert. Og vi har siden han var liten forsøkt å gjøre tydelig skille på at lek og oppgirende aktiviteter skjer ute, mens inne er det ro.  Mulig jeg ordla meg litt feil i forrige kommentar, men vi krever stort sett ingenting av han ute. Det resulterer i at vi henger etter han å han drar som en galing. Men slik har det blitt fordi hver gang vi prøver å lære han noe ute (gå pent, søke kontakt med oss, sladretrening ol) så ender det etter et pr min med et nytt utbrudd. Så frustrasjoenen vår kommer av at vi føler vi er i en ond sirkel. Han vimser rundt å vet ikke hva som er forventet av han > vi forsøker å korrigere han å lære han noe/forstyrre han ved å gi han en oppgave eller mål med turen > han klikker > vi rykker tilbake til start. Slik har det blitt da vi har tenkt at vi kanskje bare må stå i disse episodene til han lærer seg hvordan han skal oppføre seg på tur, det er jo tross alt en rase som er lærevillig og gjerne vil ha en oppgave. Men selv etter lengre persioder der vi prøver igjen å igjen så later det ikke som at han forstår tegningen. Så de siste pr månedene så har vi ikke krevd eller forventet noe av han. Å selv når han er løs å kan løpe som han vil, feks på inngjærdet hundepark (Maridalen hundepark og Nordkisa hundepark) å vi forsøker å kalle han inn, så kommer han løpende (som jo er bra) men kommer da flyvende med sine 40 kg rett på oss å begynner å bite. Så kort sagt så klikker han både av for mye frihet, for lite frihet, lite/ingen forstyrrelse fra oss og for mye forstyrrelse fra oss... Mulig jeg høres ut som jeg bare kommer med motargumenter til alle forslag, å det mener jeg ikke! Men vi har virkelig prøvd alle vinklinger og teknikker vi kan tenke oss til og finne ut + litt til.  Men tusen takk for konkrete tips til adferdskonsulenter og fysio 😀
    • Nå vet jeg ikke om alle instruktørene til Norges Hundeskole, men jeg har ikke kjent eller møtt mange instruktører derfra med adferdskompetanse. Dognanny kjenner jeg ikke til, men jeg synes bakgrunnen kanskje var litt tynn. Selv om dere ikke ser noe mønster i adferden og han er røngtet fri så kan det godt være muskulære eller skjelett-problemer som bygger seg opp over tid og trigger på ulike tidspunkter, når det bare renner over. Og når du nevner at han har hatt ryggproblemer så blir jeg raskt mye mer oppmerksom på at det kan være noe uoppdaget der.  Bruker dere halsbånd eller sele? Hvis dere bruker halsbånd ville jeg forsøkt en godt tilpasset sele. Om dere allerede gjør det ville jeg faktisk forsøkt halsbånd, for å se om det gjør noen forskjell. Som du sier, ut fra det du beskriver, kan det høres ut som stress, frustrasjon og overtenning. Har dere forsøkt å kutte langt ned på kravene? Og kutte ned på aktiviseringen? Det er ikke det vanligste, men det hender også at hunder er overaktiverte og overstimulerte. Og selv om det er en aktiv rase så finnes det alltids unntak.  Korte, rolige turer, med litt løping om det ikke trigger for mye, og mer ro og hvile hjemme. Prøv å ikke stille for mye krav, gi ham litt mer slakk, litt mer "forberedelse" på at "nå skjer ting", og om mulig la han heller gå en kort tur i lengre bånd og gå hjem før det smeller. Alt dette er såklart forslag til ting å prøve ut, uten at jeg har sett hunden og situasjonene. Dere trenger definitivt en kompetent adferdsekspert til regelmessig oppfølging. https://www.atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund#Innlandet-hund Kjersti Bjøntegaard kan jeg personlig anbefale. Vi brukte henne mye med vår til dels krevende ridgeback unghund. Turid Hovland kjenner jeg bare såvidt til, men i likhet med Kjersti har hun en solid og god utdanning og mye god kompetanse ser jeg. Ta kontakt med en av dem, og de kan sannsynligvis anbefale andre om de selv ikke har kapasitet. De kan godt mulig også anbefale en fysioterapeut. I Oslo kan jeg anbefale smarthund.no (Hilde Iren).
    • Går det an å bruke kickspark i langrennsporene? Eller der de har oppkjørte løyper? Finnes det ski på dem? Har lyst på men må se om jeg kan kjøre det først da de vanlige veiene her jeg bor blir strødd. Hvordan trener man da hunden til å trekke? 
    • Glemte å legge til at vi gjør daglig korte økter med søk, hjernetrim, lek, «skattejakt» etter godbiter og leker både inne og ute. Øver mye på håndteringstrening ol.  Å han mestrer alt annet som en drøm, ingen problemer med å være hjemme alene, stueren på 1-2-3, trygg og veldig fin hund på alle andre måter, akkurat det vi så for oss. «Bare» dette ene problemet som skygger over så mye av det som har gått bra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...