Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg bruker som AnetteH kortison to ganger i året (Kenacort-T), det har vært gull for meg.

Hvis du tenker på faktisk vaksine har jeg dessverre ingen erfaring, men i følge legen var det veldig variabelt hvor godt den funka. Hvis kortisonen en gang slutter å virke så skal jeg vurdere det, det er så behagelig å endelig ha medisiner som VIRKER :)

Skrevet

Vet ikke om det er det samme, men jeg har tidligere tatt allergisprøyte og det funket kjempebra. Men jeg fikk uheldigvis noen veldig stygge merker etter sprøytene.

Skrevet

Det var i utgangspunktet denne jeg tenkte på :)

http://www.dinside.no/842383/har-du-vurdert-vaksine-mot-pollenallergi

Men jeg er åpen for det meste, jeg begynner bare å bli svært lei gress- og bjørkepollen som jeg sliter med hvert eneste år. Antihistaminer, nesespray og øyedråper fungerer bare veldig svakt, og har ingen betydning når jeg er på det verste.

Men vil det være for sent å begynne med allergivaksine eller kortisonsprøyte nå? Går det greit, eller trenger den veldig god tid til å virke?

Skrevet

Det var i utgangspunktet denne jeg tenkte på :)

http://www.dinside.no/842383/har-du-vurdert-vaksine-mot-pollenallergi

Men jeg er åpen for det meste, jeg begynner bare å bli svært lei gress- og bjørkepollen som jeg sliter med hvert eneste år. Antihistaminer, nesespray og øyedråper fungerer bare veldig svakt, og har ingen betydning når jeg er på det verste.

Men vil det være for sent å begynne med allergivaksine eller kortisonsprøyte nå? Går det greit, eller trenger den veldig god tid til å virke?

hvorfor ikke prøve kortison? jeg er litt skeptisk til slike vaksiner :P men kortison fungerer supert for meg. jeg trenger ikke ta noe piller osv når jeg har tatt den. kanskje drypper øyna noenganger. men jeg har ganske mange allergier i tillegg til pollen, gress, hund osvosv

Skrevet

Samboeren min tar allergisprøyte 3ganger i året. Men om det er kortison eller noe annet vet jeg ikke. Kan se om jeg finner ut.

Funker strålende uten bivirkninger

Skrevet

Jeg har måttet tilbringe hele somre innendørs grunnet pollenallergi, jeg reagerer på hele regla fra bjørk til åkrene treskes på høsten, men takket være kortison fungerer jeg symptomfritt :) Kun i de heftigste periodene trenger jeg piller i tillegg :)

Personlig ville jeg prøvd kortison først, hør med fastlegen om du kan få prøve nå eller må vente til neste år. Fungerer ikke det er tilfredstillende ville jeg testet vaksina :) Det var min plan, og nå er det vel 5 år siden jeg tok min første kortisonsprøyte :lol:

Skrevet

Allergivaksine er egentlig ikke en vaksine, men en hyposensibilisering. Det handler om å gi kroppen så små doser av det den reagerer på, at immunforsvaret til slutt ikke reagerer på dette mer.

Jeg har tatt denne kuren mot timoteiallergien min. Det tok tilsammen tre år, i begynnelsen fikk jeg en sprøyte i uka, bivirkningen var opphovning og kløe på stikkstedet, og generell tretthet den dagen. Etter en opptrappingsperiode på noen uker gikk det over til at jeg fikk en sprøyte hver sjette uke. Reaksjonene ble mindre og mindre.

Det er nå 4 år siden jeg var ferdig med kuren, og jeg kan bare anbefale det på det varmeste! Jeg var også allergisk mot bjørk og burot, med kryssallergier mot mye frukt og grønt samt nøtter. Jeg var allergisk mot alt av pelsdyr.

Nå er jeg nesten ikke allergisk mer! Gradvis, etter at jeg var ferdig med behandlingen, ble de andre allergiene bedre og bedre. Det var som om kroppen foretok en snuoperasjon. Jeg kan nå spise alt jeg vil av frukt og grønt, merker ingenting. Tar nesten ikke allergimedisiner mer, astmaen har også roet seg betraktelig.

Må nevne at jeg i tillegg har brukt rugspiredråper det siste året, det har gjort underverker med astmaen.

Kan jo ikke love at du får en like bra effekt, men jeg angrer ikke et øyeblikk på at jeg tok meg bryet med å gjennomføre denne behandlingen. Livet er blitt så mye bedre :-)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...