Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Et sår leie er et ekstra grop med en del blod i. Nå husker jeg ikke reglene i hodet. Men det skal være ganske mye. Du skal tenke deg at dyret har ligget ned og ergo blødd ganske ut.

Amiga markerte det med å flippe ørene også sa jeg bare til dommer.

  • Like 1
Skrevet

Et konkurransespor er 600 meter langt og inneholder 3 dl blod. Sårleiet lages av denne mengden, så så voldsomme mengder er det ikke snakk om. Når det gjelder markering, må du rett og slett lære deg å lese hunden. Min eldste stopper opp og dytter med nesa før hun går videre, så jeg må være våken og få med meg de små nyansene sånn Anette sikter til.

Her finner du alle detaljer om hvordan sporet skal være:

http://web2.nkk.no/wp-content/uploads/2012/01/Blod-og-fersksporregler-1.8.2010.pdf

  • Like 1
Skrevet

Ah, takk for svar begge to :)

Så de må ikke markere med dekk eller bjeff. Høres litt kjekt ut med blodspor.... vi må kanskje teste ut det også :)

Skrevet

Det er kun et par ekstra dråper/dæsjer med blod i sårleiet. Noen stopper opp og snuser ekstra, andre gir et lite sniff, atter andre markerer ingenting. Det er ikke verdens undergang om hunden ikke markerer :) Du kan trene på det ved å lære deg å lese hunden eller ved å legge noe nedi sårleiet som den vil markere (en liten godbit f.eks).

Jeg dømmer 30-40 hunder årlig på blodspor og det er vel 50/50 på de som markerer eller ei. Jeg er ikke overvettes opptatt av det; hovedsaken er at hunden har vilje til å spore videre etter sårleiet.

  • Like 4
Skrevet

Ah, takk for svar begge to :)

Så de må ikke markere med dekk eller bjeff. Høres litt kjekt ut med blodspor.... vi må kanskje teste ut det også :)

Veldig dumt med bjeffing, da en jo etterligner et ettersøk på skada dyr og bør være så stille som mulig.

Edit: Ja, Jaktlykke, jeg veit at ettersøk og prøver ikke kan sammenlignes, altså! :D

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hva gjør man om det ikke går? Og hvor lenge prøver man å få det til å funke? 
    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...