Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Noen som har en god sheltieoppdretter å anbefale? Gjerne oppdrettere som skal ha kull som er leveringsklare i løpet av sommeren eller til høsten, men også andre som ikke har planer. Det er viktig at de avler på hunder som ikke bare er til pynt, men har en god mentalitet. Er ikke ute etter å stille, men å bruke hunden som en brukshund :)

Skrevet

Jeg sier bare: Pass på å kjøp valp fra avelsdyr som er HD rønget...ikke bare faren! Det er veldig viktig...

Og ikke hør på de oppdretterne som sier "det er ikke hd på rasen"....!!

Og når det kommer til kennelen nevnt over så har jeg også hund derfra...sender deg PM

Skrevet

Jeg sier bare: Pass på å kjøp valp fra avelsdyr som er HD rønget...ikke bare faren! Det er veldig viktig...

Og ikke hør på de oppdretterne som sier "det er ikke hd på rasen"...!

Og når det kommer til kennelen nevnt over så har jeg også hund derfra...sender deg PM

Spør også om det er PRA på linjene som avles på.

Tusen takk for tips! :D

Guest Jonna
Skrevet

4 kull? Som castella sa: da kan vel ikke oppfølgingen være så altfor bra?

Vet ikke hva som har kommet der, men husk at Sheltiene får langt mindre antall valper i hvert kull enn feks de større rasene. 5 valper er jo heller "uvanlig" feks i ett Sheltie kull :)

Og hvor mange personer som er involvert i oppdrettet.

Skrevet

4 kull? Som castella sa: da kan vel ikke oppfølgingen være så altfor bra?

Hun har ikke kullene hjemme selv :) Hun har forverter til tispene, som har kullene. Vi er forverter for vår hund, og har kullet hjemme hos oss. Vi har ikke betalt noe for hunden, mot at oppdretter får inntektene for valpene! Veldig grei ordning :ahappy:

Skrevet

Catoma vil jeg anbefale. Alle hundene de bruker i avl er røntget fri, trivelige hunder, som i tillegg er vakre hunder, som ser ut slik en sheltie skal se ut:)

  • 2 weeks later...
Skrevet

Hei! Vi har en 3 mnd gammel tipse fra http://www.orreknuppen.com , oppdretteren er en veldig hyggelig og proff dame som lever og ånder for hundene sine. Valpene ble øyenlyste før overdragelse.

Oppdretteren hjalp oss å finne valpen som passet oss som familie, og m.t.p at vi har lyst til å stille ut.

Vi er utrolig fornøyde med tispa vår, et utrolig godt lynne og utrolig flott på alle måter! Anbefalles!

Skrevet

Monica123 her inne planlegger valper på sin Tindra. Hunden er helsetesta (med god kartlegging på resten av slekta, noe som er ganske sjelden på denne rasen) og brukes aktivt innen en rekke hundesporter. Ikke minst har Tindra et fremragende gemytt. Ta kontakt med Monica, anbefales!

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
    • Første som slår meg er parasitter eller stoffskifte. Om ikke hun har synlige parasitter av kjent type i avføringen, som kan fikses med en reseptfri markkur fra apoteket -> veterinær.  Det er antakelig stoffskifte, om hun alltid har vært sånn. Ikke sikkert at mer energirikt for løser det, for det kan hende hun instinktivt vil spise mindre av det for å holde systemet sitt i balanse. Selv har jeg alltid vært så tynn at folk blir støtt av det og skinny shamer skamløst. Det er åpenbart hormoner. Sult og apetitt regulerer seg veldig annerledes enn hos de som sliter med motsatt problem. Det er vondt for meg å "overspise" ifht eget system, hva som er passende eller utilstrekkelig for andre   Da jeg var gravid la jeg på meg "normalt" (mye, selv til gravid å være), men med hornonene ute av kroppen rant den vekten av igjen i en rasende fart selv om jeg fortsatt spiste mer enn tilstrekkelig for å skulle holde den, så hormoner, hornoner, hormoner.  Om hunden ellers virker frisk og rask.. Hvilke(n) rase(r) er hun?   
    • En dyrlegesjekk er absolutt lurt. Hun kan ha helseproblemer som gjør at hun ikke tar opp næring riktig. Hva dyrlegen sjekker kommer helt an på vurderingen av hunden, rase, vekt, hva hun spiser osv. Jeg antar du har prøvd ulike fõr og fõrtyper? Har du prøvd å gi mat til ulike tidspunkter? Det som funket best for min småspiste hund var å gi lite nok til at han alltid spiste opp. Du kan jo bare tenke deg selv om du ikke har matlyst, og stadig får servert mer mat enn du orker. Jeg fôret også en kombinasjon av rått og tørt, og varierte mellom typer og merker. Å ha litt lakseolje over maten kan også hjelpe.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...