Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Eg fant ett sår på ryggen til T i dag, litt pels hadde løsnet, som det hang skorper på. Noen formening om hva det kan være? Våteksem? Viser kanskje ikke så godt på bildet, men det er litt rødt, og væsker litt.

002-7_zpsedb63061.jpg

Har så langt klippet vekk pels der såret er, vasket med grønnsåpevann og satt pelsen rundt opp i strikk, for å holde den unna. Noe annet eg bør tenke på? Vil helst ikke klippe vekk mer pga utstilling om tre uker.

Blir veterinær på mandag dersom det ikke bedrer seg i løpet av de neste dagene, ser enn så lenge ikke på dette som noe akutt :)

Skrevet

Våteksem...90% sikker på det :P Bikkja har nemlig nettopp hatt det. Dra til vet og få resept på en salve du smører på. Lite hår, mye luft = bra.

Skrevet

Jeg synes også det ser ut som våteksem. Du kan forsøke med Clorexyderm spot gel som du får kjøpt hos veterinæren uten resept til å smøre på i et par uker. Det skal virke bra når man oppdager våteksemen såpass tidlig.

Skrevet
Våteksem...90% sikker på det :P Bikkja har nemlig nettopp hatt det. Dra til vet og få resept på en salve du smører på. Lite hår, mye luft = bra.

Husker du hva salven heter? Har nemlig mye rart i husapoteket :)

Jeg synes også det ser ut som våteksem. Du kan forsøke med Clorexyderm spot gel som du får kjøpt hos veterinæren uten resept til å smøre på i et par uker. Det skal virke bra når man oppdager våteksemen såpass tidlig.

Hører med veterinær på mandag :)

Skrevet

For bleieutslett, når man er på småttiser, så virker også potetmel bra. Men om man skal ha på potetmel på våteksem, det tør jeg ikke si. (Selv om det umulig kan gjøre noen skade).

Skrevet

Tuf hadde noe lignende en gang. Fikk beskjed av dyrlegen om å smøre på krem mot bleieeksem for babyer :P Inotyol? Noe slikt.

Jeg bruker inotynol på våteksen, klipp bort pels som ligger inntil såret, og smør på inotynol.

Det står på boots.no at det ikke skal brukes på væskende, infiserte sår? Så da høres det litt feil ut å bruke på våteksem :icon_confused:

For bleieutslett, når man er på småttiser, så virker også potetmel bra. Men om man skal ha på potetmel på våteksem, det tør jeg ikke si. (Selv om det umulig kan gjøre noen skade).

Det trekker vel vekk fuktigheten, så da må det vel være ok? Men har det dessverre ikke i hus.

Ser uansett ut som om det tørker greit ut nå, mye bedre i dag enn i går :) Så da fortsetter vi med grønnsåpevask, mye luft og litt bacimycinsalve på. Takk for svar og råd, alle sammen :)

Skrevet

Det står på boots.no at det ikke skal brukes på væskende, infiserte sår?

Hmm, det hørtes jo veldig merkelig ut, for det er jo den beste salven til alt mulig av bleieutslett... Og jeg har også sett folk bruke det på allergiutslett og eksem.

Skrevet

Hmm, det hørtes jo veldig merkelig ut, for det er jo den beste salven til alt mulig av bleieutslett... Og jeg har også sett folk bruke det på allergiutslett og eksem.

Bleieutslett er ikke væskende og infiserte, da. Ikke allergiutslett og eksem (hva er forskjellen?) heller.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...