Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan rase passer til meg?


Guest Hyper_Bærta

Recommended Posts

Guest Hyper_Bærta
Skrevet

Satt og tenkte på hund i sta..Som sagt så skal jeg mest sannsynelig kjøpe til konfirmasjonen min(når den tid kommer!)

Jeg har tenkt en del på Aussie, men er ikke helt sikker :roll:

Jeg har lyst på en agility, utstilling og lydighets hund..Kan være jeg stiller krav nå, MEN sånn er det bare!

Har jo selvfølgelig Milo, men drømmen om en egen hund begynner og surre rundt i hodet mitt, og den gir seg virkelig ikke....!

Før hadde jeg veldig lyst på en Bokser, og så en Aussie. Men plutselig så ble jeg usikker...

Grunnen til at jeg begynner så tidlig er fordi jeg ikke vil at alt skal gå galt, med feil rase valg. Jeg vil finne den rasen som passer best til meg!

Selvfølgelig så er denne hunden MITT ansvar, men mamma og pappa hjelper meg om jeg trenger det!

Tok en sånnen Canis-Rasevelger sak..

Fik alt fra Airidale Terrier til Weimaraner...

Størrelse spiller ingen rolle- Men jeg veit ikke om jeg får låv til å ha en STOR(!!!) Grand Danois i hus...(!)

Men det jeg skulle spørre om var:

HVORDAN RASE® EGNER SEG BEST FOR MEG?(Caps lock OFF)

Plis svar!!

Skrevet

Må kanskje si litt mer om hvilke krav du har?

Nesten alle raser kan brukes til agility, utstilling og lydighetshund.

Har du som krav å komme langt innen lydighet og agility?

Så du må si litt mer. :mrgreen:

Guest Hyper_Bærta
Skrevet

HeHe.Tenkte nok det :P

Altså:

Har ikke krav om å konkurrere i agility osv..JEG vil holde på med dette som aktivisering og morro.

Vil ikke bare gå et kurs innen dette, men komme meg vidre og lære noe med og av hunden. Og kanskje en dag konkurrere. Vil ha en hund som er veldig lærevillig!

Mange hunder er vel det?! Men jeg vil ha en spesiell en!

Sikekrt ingen som skjønner hva jeg mener nå :D

Vil helst finne en litt smidig hund, som tar det meste uten problemer. Okei, de må jo læres opp til ting. Men vil helst ha en rase som er kjent som lærevillig, smidig og fine bruks hunder!

Innen utstilling så vil jeg være med og sosialisere, treffe folk, dele erfaringer osv. Og selvsagt konkurrere og stille ut!

Dessutn så finnes det jo mange raser som er veldig krevende...Husk at jeg bare er (15?) når jeg blir konfimert...Milo er min første hund så jeg kan ikke så mye enda. Derofr bør jeg kanskje ha en lærevillig en!

Hvis noe av dette ble uklart, eller om fler spørsmål så spør i vei=)

Det er jeg som lurer :P

Skrevet

En Border Collie? Kanskje litt for krevende og lettlært på godt og vondt.

En Belger? Kanskje litt for krevende den og?

De fleste brukshunder er ganske så krevende.

Men har du vurdert labrador?

Guest Hyper_Bærta
Skrevet
En Border Collie? Kanskje litt for krevende og lettlært på godt og vondt.

En Belger? Kanskje litt for krevende den og?

De fleste brukshunder er ganske så krevende.

Men har du vurdert labrador?

Ja, de er veldig krevende..Men det er jeg også :oops:

En Labrador!!!!!!

OjOjOJ...DET var en helt glemt rase det...Eller, veit jo av Cita og Tinka og Kira..Men har aldri tenkt på rasen som en mulighet for meg!

Det var et fint tips :P

Takk skal du ha :D

Skal lese litt mer om den osv...(enda lenge tin konfen, men greit og være ute i god tid :P )

Skrevet

Ja, de er veldig krevende..Men det er jeg også :oops:

En Labrador!!!!!!

OjOjOJ...DET var en helt glemt rase det...Eller, veit jo av Cita og Tinka og Kira..Men har aldri tenkt på rasen som en mulighet for meg!

Det var et fint tips :D

Takk skal du ha :P

Skal lese litt mer om den osv...(enda lenge tin konfen, men greit og være ute i god tid :P )

Bare hyggelig.. :mrgreen:

Syns Labrador hadde vært ett bra valg jeg.. :P

Skrevet
En shetland sheepdog kanskje?

Ja enig med deg..

(har du fått deg sheltie? ser på avataren din :D)

Guest Hyper_Bærta
Skrevet

Bare hyggelig.. :mrgreen:

Syns Labrador hadde vært ett bra valg jeg.. :P

JEG OGSÅ!!!

JEG VIL HA EN LABRADOR :P :P

*denne tråd er stengt*

TULLA!

Skrevet

Hva kan du tenke deg av egenskaper da?

Vokting ja/nei

Jaktinstinkt og turer i ensomhet (a la setter og kanskje også i noen tilfeller retrievere) ja/nei

Førerorientert og -avhengig eller mer selvstendig

Smidighet/styrke (agility/trekk og kløv)

Størrelse

Pels

Ville vel tenkt i retning retriever eller gjeterhunder, flat, labbe, toller, aussie, korthårscollie, sheltie, de mer "velprøvde" hundene til formålene dine (selvom det innimellom er kult å velge særere "prosjekter" :D). Husk mye avhenger av individ og valg av oppdretter også :P

Skrevet

Sheltien kunne jo være ett bra alternativ.

Ville kanskje heller gått for det enn border eller belger. Men jeg vet jo ikke mye om deg, så kanskje disse rasene hadde passet deg utmerket. Hvis du bestemmer deg for noen raser og spør spesifikt om dem, er jeg sikker på at mange ville føle at de haddde mye å bidra med.

Lykke til!

Skrevet

Heisann

Jeg anbefaler så klart boxer på det sterkeste hihi

Dette er en veldig allsidig hunderase, som alltid er gald.

De elsker og bli brukt, og elsker og være med på de utfordringene du gir dem.

Så lenge man er flink med aktivisering, er dette en veldig rolig rase inne.

Boxern blir jo testa får ganske mye mere en andre raser, men så lenge man sjekker opp forledre dyrene og linjerbak får sykdommer. Noe som er kjøpers annsvar, så kjøper man heler ikke katta i sekken.

Nå har jo vi 3 boxere selv, så ikke rart jeg annbefaler denne rasen hehe.. Men det er isåfall en veldig livsgald og uredd rase.

Mvh Stine

Skrevet

Hvis du vil stille ut er jo ikke Borderen et godt førstevalg.. Hvis du ikke har lyst til å drive med gjeting da! Sheltie høres ut som den kan pase deg fint. Eventuelt korthåret collie? Fine, allsidige hunder. Aussien er jo også en idè.. Du må nok frem med litt flere krav/ønsker!

Guest Hyper_Bærta
Skrevet

HeHe..Alle med hver sin rase(nesten da!)

Vokting går helt greit, Milo vokter mye han også.

Smidighet og styrke hadde vært fint:D

Jaktinstink/turer i ensomhet er noe jeg stadig vekk opplever!! :D Så skader ikke med deet :D

Jeg har tenkt litt på Labrador som et bra valg for meg! (takk Taz :D)

Noen som vil ta på seg jobben med å fortelle meg litt mer om den?

Ingvild? Stine? Benedicte? :D Anyone?

En flat kan også høres litt spennende ut?! Stoff? (:D )

Spør hvis det er mer dere lurer på :D

Skrevet

Labradoren har utrolig mye positivt ved seg. Den er alltid glad og vennlig. Utrolig tålmodig og tolerant - Tinka har aldri knurra, og du har jo sett selv åssen hu reagerer på at hannhunder rir på henne (ingen reaksjon).

De er lette å motivere - det finnes utrolig mange belønninger som de er villige til å jobbe for - allslags mat, leker, hunder, mennesker osv. Men dette er også litt negativt. Siden labradoren elsker alt som finnes av mat spiser den også alt som finnes av mat. Og siden labraodren er så sosial vil den mer enn gjerne hilse på alt og alle. Tinka har endelig roet litt ned på det å hilse på mennesker, men jeg tror hun alltid kommer til å være like vill når det gjelder hunder. Dette er selvsagt en treningssak, men det er ikke alltid like lett å trene på - enten fordi den andre hundeeieren ikke tar hensyn, eller fordi hunden allerede løper løs når den andre hunden kommer.

Labradoren er en aktiv rase. Tåler gode, lange fjellturer og masse trening. Men om det en dag blir en rolig dag så tar labradoren livet med ro og slapper av allikevel.

En ting bør man dog være obs på. Selv om en ti år gammel labrador aller helst vil ta livet med ro kan en ung labrador være en virkelig utfordring å eie. De er ville og glade og fulle av fart, og deler ikke alltid samme humor som deg, for å si det sånn.

Ellers er labradoren en rase som ikke har noe behov for å være langt unna eiern på tur. Tinka tusler som oftest maks ti meter fra meg.

Også bør det nevnes at labradoren er veldig tilpasningsdyktig. Og den er en kjekk og allsidig hund som egner seg til utrolig mye.

Tja. Dette er bare mine erfaringer med labradoren, som jeg har fått gjennom å eie en i to år og møte en god del av dem.

Ellers, har du lest noe om cocker spaniel?

Skrevet

Det finnes masse positivt om labradoren :wink: Det er nok derfor den er så populær også. Men hvilke flere krav har du? Mange labradorer har veldig lett for å stresse. De er ofte oversosiale og en god del individer innen rasen kan trenge veldig mye mosjon. Ellers er de kjent for å være valp til de er 12 år gamle :D

Men jeg vil gjerne vite hvilke flere krav du har til rase.

Hvordan er det med mosjonering? Hvor mye tid har du til å trene hunden?

Guest Hyper_Bærta
Skrevet
Det finnes masse positivt om labradoren :wink: Det er nok derfor den er så populær også. Men hvilke flere krav har du? Mange labradorer har veldig lett for å stresse. De er ofte oversosiale og en god del individer innen rasen kan trenge veldig mye mosjon. Ellers er de kjent for å være valp til de er 12 år gamle :D

Men jeg vil gjerne vite hvilke flere krav du har til rase.

Hvordan er det med mosjonering? Hvor mye tid har du til å trene hunden?

Krav: står litt lengre oppe. Men vil ha en litt trivelig og blid familie hund også. Etter det Ingvild sa så virker Labradoren som en veldig fin og snill rase. Har selv en åker 20 meter fra huset mitt...+ mange skoger og sletter, stier og mark..Har egentlig MYE tid til hund..Hver dag har jeg til trening og turer.... :D

Cockeren virker veldig lettlært den også. Ei venninne av meg har cocker;)

Men trur jeg vil ha en litt "større" hund :D

Skrevet

Jeg synes Shetland Seepdog høres bra ut for deg jeg. Den er veldig lærervillig og smart, kan fint passe til utstillinger og må jo være agiliybanens mest brukte hund. Og den er jo veldig glad og spretten også, det vil si masse energi!!(i alle fall venninna mi sin) Og så er det jo et pluss for at de er veldig pene:wink:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...