Gå til innhold
Hundesonen.no

HD og AA


Bajas

Recommended Posts

Grr endelig ferdig med å skrive innlegget så var den låst, legger ut litt stoff om hvordan det er å leve med en HD hund her tillegg til mine meninger..

Jeg mener at raser hvor det ikke er mulig å oppdrive avlshunder uten defekter er raser som bør dø ut!!

Jeg har hund med HD E.

Jeg har våknet 2 ganger til en hund som har så store smerter at han ikke klarer å reise seg. Neste gang kommer men da kommer han ikke hjem fra veterinæren igjen har jeg bestemt.

Hunden min fungerer til daglig uten smertestillende men den har desverre sin bakside han kan bare brukes som en sofahund. Jeg kan med hånden på hjerte si at jeg aldri drømte om en sofahund da jeg kjøpte han som valp, da kunne jeg like gjerne kjøpt meg en tøyhund fra ikea!! Ikke er de bare billigere i innkjøp de er billig å leve med! Jeg lurer på egentlig hvor mange hunder jeg kunne ha kjøpt meg for alle de ekstra utgiftene jeg hatt med å eie en HD hund?? Utgiftene har vært store til cosequin, dietter, massasje/stretching, motstrøms basseng og akupunktur.

11 av 12 i kullet har HD flere av dem har måtte bøte med livet pga plagene forbindelse med HD, er ikke dette noe å tenke på eller er de fleste oppdrettere like kyniske?? Kombinasjonen har blitt brukt både før og etter min hunds kull og alle har gitt store lidelser!!

Hunden min går som en and uten smertestillende, men med smertestillende så traver han som en gud! Så det skjer nok juks innen utstilling som det skjer i idretten..

Jeg er ikke misunnerlig på noen, det eneste jeg ønsker at minst mulig hunder skal lide for at noen skal leke gud!

Ja hunden min blir nok gammel som sofahund,men hvilket liv er det for hunden????

Hvis alle oppdrettere går over i denne tanke banen så blir HD/AA verdens navle!!

Jeg kommer aldri i mitt liv til å kjøpe en valp med foreldre dyr med hd eller aa!!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

vår samojed har HD-E og siden poarhundkluben har satt det som et krav at hundene skal ha A eller B hofter for å få lov å avle på dem så får vi bare drømme om å avle på henne(hadde ikke gjort det alikavell siden hun har HD).

Hun er nå 4 år og viser så absolutt ingen tegn til å ha HD, hun er aktiv og finnes ikke stiv i bakbena.

Men valper skal hun aldri ha.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Desverre er det oppdrettere som la "penhet" gå foran sunnhet .De betegner ikke HD og AD som sykdom . heldigvis gikk nå Danmark i bresjen for at et av foreldredyra må være fri og dersom dette ignoreres, blir avkom utestengt for registerering av valper. Dette er inført i norge (01.01.2005) men i mildere grad. Hadde selv en puli med sterk grad. Det pådrog han seg da han hoppet ut fra 2 etasje 4 måneder gammel. Hofteskålene ble smelt flat .

Lenke til kommentar
Del på andre sider

synns det er kjempedumt at enkelte avler på slike hunder,! det ødelegger for eierne som kjøper valpene, og de andre oppdretterne som er seriøse :) kjempedumt. Buhundklubben avler kun på hunder uten HD og AA, men nå er jo buhundene færre enn feks schæferen, så det er vel litt enklere og holde alvel ren vil jeg tru :)

føler med deg og dere som har hunder med sterk HD! Det kan neimenn ikke være lett! :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Et "toegget" sverd..

Jeg har hatt to hunder med HD hjemme (en med sterk og en med middels), og det er av en rase som dette er MEGET sjelden på. Jeg har også avlivet en hund 13 mndr gammel pga AA.

JA, jeg er absolutt enig med at det å bruke hunder med HD i avl er forkastelig. Jeg er (var) den første oppdretteren i Norge som rutinemessig også undersøker mine for AA - selv om det ikke er noen krav eller engang rekomandert fra veterinærer (i Norge . men det er det i Sverige). Flere har begynt nå - etter skikkelig påtrykk fra meg...

Så ja, jeg har absolutt kjent på skinnet hvordan det er å ha slike hunder i hus - den forferdelige opplevelsen å måtte vurdere NÅR er det så vondt at man må avlive, NÅR begynne å medisinere, etc..

MEN derifra til å tro at bare oppdretterne bruker fri-røntgede hunder er litt for enkel, dessverre. Begge gutta' mine med HD hadde frirøntgede foreldre. Den ene var faktisk også fra en kennel som hadde over 100 fri-røntget rundt om i slekten, halv/helsøsken, foreldre, deres søsken, etc, etc.

Dette kan dukke om hvor som helst - uansett hvilket forarbeid oppdretteren gjør dessverre.

Men, det jeg egentlig skulle frem til, er jo at det er så alt for lett å bruke HD som en hvilepute på et seriøst oppdrett. HD er den eneste sykdommen hvor status blir stemplet på hundens registreringsbevis. Det offentliggjøres av de fleste klubber hvordan HD-resultatet er, etc.

Valpekjøpere virker å bli glade for at "foreldre er HD-frie", uten noen som helst tanke på de tusenvis av andre sykdommer, som er minst like invalidiserende og fryktelig for hunden.

Vi har en annen greie på endel hunder som er fryktelig - og det har med klørne å gjøre. Det virker som en sopp-infeksjon, og blir behandlet som dette. Noen blir helt bra, andre har fryktelige smerter, klørne ser ut som de råtner og faller av... Vi har lite erfaring fra Norge med dette (ennå), men i Sverige har de begynt å snakke om dette på lik linje som HD/AA etc. Hunder BLIR avlivet pga dette også - i ung alder. Dessverre er det kanskje omtrent like mange (på min rase) som dør av dette, som av HD.

MEN - dersom eier/oppdretter ikke opplyser om dette, så er det ingen som får vite det.

Hva med kløe'n som er så "vanlig" på endel raser, eller den såkalte Schæferhund-rumpa, hjertefeil, allergier, øyesykdommer, etc.

Jeg vil her absolutt IKKE forringe verdien av HD/AA røntgen, men vil prøve å opplyse folk flest om at DET i seg selv er ikke noen garanti for verken HD-fri hund, eller en som er sunn og frisk i 12-15 år frem i tid.

Jeg kjøper hunder villig vekk fra utlandet (som IKKE røntger slik vi gjør det), jeg røntger dem her fordi vi må. Men det JEG synes er viktig å sjekke er at foreldredyrene er sunne, friske, helst "litt eldre", har hatt endel valper fra før, som gjerne har blitt noen år.. At (seriøse) oppdrettere bruker akkurat DEN hannen, selv om han er 8-10 år gammel og har hatt mange valper tidligere. Da har i alle fall DE ikke hørt masse "skummelt" om hans avkom. Da jeg faktisk tror at de oppdrettere jeg kjenner, har kjøpt hunder ifra, IKKE bevisst bruker hunder som gir "huff" til valpene sine.

JEG liker å bruke avlshunder fra linjer som blir gamle. Gjerne hunder man ser i utst.ringen til de er både 8 og 10 år gamle, hunder man har møtt i hjemmemiljø og gått skikkelig igjennom - og sett selv ikke er "skabbete og fæle" selv om de ikke blir utstilt mere, etc.

Dataverden går fremover, og register over hunder blir mer og mer tilgjengelige. MEN det gjelder KUN HD/AA, og det synes jeg er synd. Det er dessverre så mye mere som faktisk teller mere, selv om kanskje HD/AA burde ligge som en grunn for avl av hunder. Men husk - selv de rasene som har gjennom NKK krav om HD-røntgen IKKE har krav om at de skal være frie - kun kjent status! Resten blir opp til selvjustis i klubben, blandt andre oppdrettere, etc...

Det var mine "5 cents" i denne forbindelse..

Ha en fin dag!

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det JEG skulle ønske, var at oppdretterne kunne vise til lister over kullene sine, med litt om hver hund - hvor gammel den ble, litt om helse, både ting som er påkrevd og andre ting som kan gi hentydninger til et mulig problem, som mange hunder med kløe, eller mange som "må" kastreres fordi de er slik eller så.... Men det er vel en drøm!

Vet at min ene oppdretter nøye fører slike lister over sine hunder, og sørger for å følge dem opp til de er endel år gamle. Dette av hensyn til seg selv og eget rykte... siden de har bra statistikker, selger hunder mye til bruk og tjeneste, og har en god garantiordning. Det er ikke "offentlig", men jeg vet at oppdretter er nøye med ikke å ta "sjanser" avlsmessig.

Hadde engang en hund som hadde antydning til en defekt som rasen er plaget endel med. Oppdretter hadde sluttet, men jeg gav beskjed til vedkommende som eide faren - og som selv har oppdrett, og som eide endel av morens slekt. Var h*n særlig interessert? Nei... istedet fortsetter avlen i samme lei, samme kombinasjoner eller kombinasjoner av disse kombinasjonenes avkom. Vet hvor jeg ikke anbefaler noen å kjøpe hund fra nå ja!

Andre oppdrettere jeg kjenner lytter med superhørsel på utstillinger, når folk snakker om at "nei, nå har hunden min ørebetennelse for femte gang iår" eller "han blir alltid så dårlig når ...... " (begge deler kan signalisere noe om immunforsvar), plukker opp små biter her om hvem som har fått diagnostisert en øyensykdom, HD, Ad, eller en oppdretter som ikke vil stille på adferdstest med en bestemt hund fordi den er skuddredd. Blir til meget greie arkiver over ting som ikke nødvendigvis havner i offentlige lister, og fin måte å se sammenhenger på - når sjette hund etter samme pappa dør av hjertefeil, for eksempel (var sånn på gamlerasen, jeg snakket med mange fortvilte eiere, og det fantes INTET sted vi kunne "bruke" denne informasjonen).

Som du sier, det er mange andre sykdommer med arvelig sammenheng eller disposisjon. Men HD og AD og ryggproblemer og øyelysning (på sykdom som de kan frilyses for en gang for alle, som CEA) bør være det "letteste" stedet å starte - og så mye mer enn det tror jeg, helt ærlig, ikke "vanlige hvalpekjøpere" klarer å håndtere.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...