Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei hei. Da ser det ut til at det kommer en herlig finsk lapphund til oss om ikke så lenge. Så nå kan vi for alvor begynne å planlegge hva vi trenger osv.

Dere andre som har finsk lapphund, hva har dere av ting til hunden deres?

Hva ser dere som nødvendig?

Hva er overflødig?

Takker så mye for svar!

Halsbånd, mat, sele og kobbel ansees som obligatorisk! :P

Skrevet

Så artig! Kan jeg spørre hvem dere har fått tak i? ;)

Skal vi se.. Kan ramse opp alt vi har, og gjerne legge til ting som er overflødig ;)

- Tissetur/by sele (hurrta sin Y-sele)

- Kobbel

- Langline :wub:

- Kløv (vi har ruffwear sin ettersom selen under er avtagbar og veldig fin på tur)

- Trekksele

- Potesokker (greit på steder som her hvor de salter MYE om vintern)

- Redningsvest (ubrukelig, bikkja hater vann og synker som et lodd)
- Retriverkobbel (veldig kjekt på f.eks lange turer hvor man bare skal ut å tisse og ikke vil slite med selen)

- Leker (duuh :P, eller etter å ha tenke så går denne under unødvendig her, her går det mye i tau, flasker, doruller o.l.)

- Pipeball

- Masse grisører, tyggeplater o.l.

- Shampoo ( selv om han dusjes 1-2 ganger i året bare, må ikke ha strengt tatt)

- Børste (sånn med myke tenner)

- Barnebadebasseng ute (Altså, denne går under unødvendig, men den blir MYE brukt på sommern av han)

- Vannskål, matskål, o.s.v.
- Flåttmiddel (Veldig greit å ha!)




Ehh, og så stoppa det opp og jeg tenker fy så mye bikkja mi har! Får valp snart selv og der er det kun sele og kobbel som står på innkjøpslista heldigvis!

Skrevet

Mens dere har den på prøve ville jeg bare kjøpt en sele, et kobbel, mat og vann-fat og en børste. Så slipper man å sitte igjen med masse greier hvis det ikke klaffer med hunden. :)

Skrevet

Det er ikke mye annet enn det du har skrevet som obligatorisk dere trenger til en lapphund, de har sånn fin selvrensende pels blant annet.. Og mange trenger egentlig ikke noen kurv/ seng heller, mange synes det blir for varmt :P

Men vi har mye til Leo, så kan ramse opp det :P

- redningsvest

- langliner

- treningskobbel

- leker

- pipeleker! masse pipeleker

- forskjellige spill

- flåttmiddel! og flåttfjernere

- trekksele

- potesokker (aldri brukt, de skal generelt ikke trenge det disse lapphundene, men Leo har ulveklør bak, så når det er skikkelig skarre har vi med i tilfelle)

- shampo og balsam (brukt 2 ganger på 2 år :P )

- strikk kobbel

- barne badebasseng

- et sted å være ute, så mye som mulig

- godbiter og tyggesaker

- kløv

- børste, kam, karde (brukes sjeldent av oss igrunn, men lurt å ha forde)

det er vel det som jeg kom på nå i farta :)

Skrevet
- Kløv (vi har ruffwear sin ettersom selen under er avtagbar og veldig fin på tur)

Hvilken kløv fra Ruffvear har Terho? Leo trenger ny, og vi tittet så vidt på den røde (?) fra dem, den som er sele man kan feste på kløv, den så kjekk ut egentlig.

Skrevet

Hvilken kløv fra Ruffvear har Terho? Leo trenger ny, og vi tittet så vidt på den røde (?) fra dem, den som er sele man kan feste på kløv, den så kjekk ut egentlig.

Er den ja! Den sittee veldig godt og vi har ingen planer om å ha tunge ting oppi, kanskje litt mat og utstyr og det passer den godt til :-)

Skrevet
Er den ja! Den sittee veldig godt og vi har ingen planer om å ha tunge ting oppi, kanskje litt mat og utstyr og det passer den godt til :-)

Hvilken str har Terho? Er akkurat sånn bruk vi er ute etter å, ikke ekstremt tunge ting, men gjerne maten sin og leka si og litt sånn når vi skal på hytta på fjellet :)

Skrevet

Jeg syns det aller viktigste du kan gjøre, er å kjøpe dere en kursplass hos en god hundeskole :) De første ukene skal dere selvfølgelig finne ut av ting og bånde (er det et ord?), sørge for fri fra jobben, se om det går bra med hund og datteren din etc, men ganske fort ville jeg ha gått på kurs, ja :)

Skrevet
hvilken str har hundene deres i halsbånd?

Svart deg på fb :) Leo bruker halvtsrup, 48 på slakt og 40 når den er stram, ikke kvele stram selvfølgelig :)

Kurs er lurt ja, og ha i bakhodet at mange lapper er sta og egne, men de lærer fort, men må ofte ha få repitisjoner før man pauser :)

Skrevet

Jeg har gått en del kurs med Leo, ikke fordi vi skal konkurere, det skal vi nemlig ikke :P men fordi vi trengte å trene og jobbe med kontakt oss to i mellom :) så et vanlig hverdagslydighets kurs burde nok funke fint til å se hvordan dere samarbeider osv. I starten :)

Skrevet
Hvilken str har Terho? Er akkurat sånn bruk vi er ute etter å, ikke ekstremt tunge ting, men gjerne maten sin og leka si og litt sånn når vi skal på hytta på fjellet :)

Medium str bruker han, da kan den fint tas ut og stramnes inn slik den er nå!

Eneste halsbåndet vi har i hus er spesialbestilt fra CM Design og de målte han på messa! Vi bruker ikke halsbånd så har aldri trengt å tenke på det :-P

Skrevet
Medium str bruker han, da kan den fint tas ut og stramnes inn slik den er nå!

Eneste halsbåndet vi har i hus er spesialbestilt fra CM Design og de målte han på messa! Vi bruker ikke halsbånd så har aldri trengt å tenke på det :-P

Da var det den str vi gjettet på til Leo, men de var tomme for den på xxl når vi var der :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Som sagt, få en instruktør til å komme hjem til deg og se situasjonene og få hjelp til et opplegg. Dette er en hund som trenger konsekvent gjennomgående trening og rammer i hverdagen. Men få utelukket først at det ikke er noe smerter eller andre ting som påvirker adferden også.
    • Men når jeg skiller dem så biter hun meg. Hun blir helt vill i blikket og i kroppen og alt. De kan aldri være alene sammen. Jeg kan heller ikke la hun være på ett rom og jeg ber hun bli når den andre er på andre siden av døra. Da løper hun og biter meg i bånda. Eller i armen. 
    • Jeg har kjøpt nye håndklær, nytt sengetøy, nødklær og et par mer brukbare klespakker fra Finn, men mange av de såkalt berikede klærne er helt unike og har høy affeksjonsverdi. Bl.a. den nevnte singletten, som var det første fairtrade sertifiserte plagget jeg fant. Original Max Havelaar, fra før de byttet navn til Fairtrade. Den kostet omtrent 250 kr for tjue år siden og har trofast holdt stand gjennom hver eneste sommer siden. Med alt arbeidet jeg har lagt ned i den nå, så er Gucci fast fashion for tacky træsh hoes til sammenlikning.  Fordi jeg har vært en så etisk bevisst shopper og bygget en garderobe jeg kunne gå moralsk rakrygget i, så er det ikke bare, bare for meg å handle nytt. Favorittbutikken Libe er nedlagt, og jeg liker ikke kolleksjonene de gode merkene (som Komodo og Monkee Genes) har for øyeblikket. Nudie har heldigvis jeans jeg liker, men utover dem ser det svart ut. Derfor velger jeg redde det som reddes kan.  Alt av ulltøy må byttes fordi proteinfibre går bokstavelig talt i oppløsning i høy pH. Ikke bare undertøy som ikke er så farlig hvordan ser ut, men affeksjonsverdi Komodo blazer, kåpe, skjerf og lue, kjole, skjørt og flere bukser. Det er virkelig en smerte å vente på plagg jeg vil ha fra de merkene jeg liker. Trendene for tiden faller ikke i smak. Nøstebarn har fortsatt de samme plaggene de alltid har hatt, men er selvsagt utsolgt for de riktige fargene.  Jeg drar det antakelig så langt at jeg demonterer en jakke vevd og sydd i Sverige, fra et svensk merke som gikk konkurs og ikke lenger tilbyr noe nytt, for å unngå skade elgskinnet på utsiden mens jeg renser innsiden.  ..ikledd pølsedrakt fra Biltema, fordi jeg ikke hadde nevneverdig lyst til å legge penger i kassa til noen såkalt grønn butikk da jeg trengte emergency beskyttelse mot klima etter den fanatiske grønnskallen fra den sekterisk klorofyllkommunistiske kloakken av ruspsykotisk økolååågiske fotsoldater fra MDG beriket både garderoben min og miljøet med det ufortynnede insektsmiddelet sitt. Biltema klær med pølsemotiv på var det mest aggressive motsvaret jeg kunne finne som traumeterapi. Made in China av helt ny polyester, fraktet fossilt fra andre siden av planeten og med bilder av svinekjøtt på. Jeg slo til og det føltes bra.     
    • Er det ikke bedre å kaste klærne og kjøpe nye, det burde dekkes av innboforsikringen? Litt jobb, men føles tryggere likevel?
    • Det hjelper også å legge den i glovarmt vann etter vask, for å drepe mikroorganismene før du tørker den hurtig et varmt sted med god ventilasjon. De formerer seg lett under tørkeprosessen om du ikke har kverket dem skikkelig. Vaskemiddel hjelper bare med å få hardføre mikroorganismer delvis ut av stoffet, det dreper dem ikke, mange blir sittende igjen, og vannet i maskinen holder ikke 60° lenge nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...