Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor lenge holder tørrforet seg?


Recommended Posts

Nå har det seg sånn at vi har stående en nesten full 3 kilos tørrfor sekk, Royal Canin puddelfor for valp, etter valpen som bodde her og lurer på hvor lenge den holder seg uten å harskne eller bli dårlig?

Det står at utløpsdatoen er 18.02.14, men gjelder det også etter at posen er åpnet?

Den har blitt oppbevart i sin originale pose med en sånn plast-zip ting i toppen for å holde den tett, og den har stått oppi en fortønne fra Royal Canin som vi fikk med når vi kjøpte det. Den har stått på boden i ca. romtemperatur og uten varme i gulvet.

Den har stått slik siden midten av desember i fjor, og jeg lurer på om vi bare skal kaste den eller om vi skal ta vare på den til ny valp som kommer tidligst i juni i år? Det er jo ikke så stort tap å måtte kaste den siden det bare er 3 kg, men tenkte at det ikke er vits å kaste hvis det er brukbart :)

Noen som har noe peiling? :)

Edit: og jeg har prøvd å søke rundt på det o-store-nett, men ikke funnet noe svar som passet til mitt spørsmål..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tørrfor taper seg gradvis med en gang det kommer luft til, sånn rent ernæringsmessig. Det er i hvert fall det jeg er blitt fortalt, hvor fort det skjer derimot aner jeg ikke. Kjøper selv en 13,5kg i slengen og denne posen står åpen i noen mnd før den blir brukt opp for å si det sånn. (Forer kun 25% av dagsrasjonen med tørrfor, så går kun 50g dagen her i hus)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Datoen på sekkene bruker vel stort sett å være "best før", så her fôres det også på "utgått" fôr i blandt. :P Kjøper gjerne endel sekker i slengen når det er tilbud, så da har de det med å bli liggende en stund, selv om vi prøver å ta de med kortest tid igjen først.

Når det gjelder åpene fôrsekker så kommer det nok litt ann på hvordan du oppbevarer det. Det er sikkert litt forskjell fra produsent til produsent (?), men jeg mener å ha lest at åpne tørrfôrsekker kan helt fint stå rundt 3(4) månder, så lenge de lukkes godt/oppbevares godt.
Det som stort sett vil skje er vel at næringsverdien taper seg litt, som noen nevnte over. Og at smaken / lukten blir litt mindre framtredende. Merker på dotten her i hus at fôr som ikke har stått åpent lenge smaker myyyyye bedre enn det som har stått en stund :lol:

Er selv på jakt etter denne: http://www.morene.no/hundeutstyr/foringsutstyr-i-plast/maelson-dry-box-15
Men de har vært utsolgt en stund, og visste ikke helt når de fikk inn igjen. :hmm: Kommer også i 7,5kg og 20kg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk for mange gode svar! Tror kanskje jeg kommer til å kjøpe en ny sekk eller vom og hundemat når valpen kommer i hus for å blande det ut med.

Det jeg er mest skeptisk til er at foret kanskje blir dårligere ernæringsmessig, og jeg tenker at det ikke er så veldig bra for en valp i vekst. Så da tenker jeg at å blande det med nytt for hjelper :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Inya har den siste mnd spist for som gikk ut i februar i fjor :P Det er snakk om små 1,5 kg sekker som har vært oppbevart kjølig og ikke har vært åpnet, og de lukter helt fint. Inya synes i allefall det er veldig godt :ahappy:
Jeg har aldri hatt problemer med å gi utgått mat til hverken firbeinte eller meg selv. Så lenge nesa synes det lukter greit, da er det greit i mine øyne :)

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...