Gå til innhold
Hundesonen.no

Fraaa det eeeeene, til det aaaaandre... Analkjertler.


Recommended Posts

Skrevet
Meh, for meg er det overhodet ikke noe alternativ at bikkja skal opereres for disse kjertel-dritt-greiene.

Er det "et alternativ" til operasjon å tømme de gjevnlig? Eller blir det betent uansett hva man gjør hvis de først er kørka? Noen med erfaring?

Min erfaring er at det kommer veldig lett igjen når det først har blitt et problem. Men det å holde hunden hard i magen hele veien, gjør ting bedre enn om de har en skikklig flytende frolic drit til en hver tid. :P

Skrevet

Kanskje jeg skulle kjøre forbytte. Det koster jo ingen ting, bør være en grei sak å teste ut enn å begynne med operasjon...

Hun er "hard" i magen men det kan sikkert bli enda hardere, om that makes sense :whistle:

Skrevet

Jeg synes det er litt artig å tømme dem selv :P men jeg digger alt av ekle ting :P

Stella sliter litt med å tømme kjertlene...jeg ser hun slikker og drar seg etter underlaget stadig vekk og da er det på tide å sjekke. Det virker som hun ikke får tømt dem skikkelig selv, selv om avføringen er hard.

Tar en plasthanske med litt vaselin på fingern :P Stikker fingern inn i til det første leddet, så kjenner jeg litt rundt i kanten om jeg finner en liten drue lignende klump.... Så klemmer jeg på den og det renner ut gørr...

Går så fint så :)

Skrevet

Hvordan får dere bikkjene til å tolerere det egentlig? Bikkja har alltid hatt "noia" for rumpa si, even more so nå når hun har vondt der bake. Når hun tømmes hos veterinæren må en person holde bikkjas front (hun er som en laks når hun kjenner vi skal bak der, åler seg og rister seg helt panisk), en person må holde "bakdelen" oppe (hun setter seg ned) og samtidig holde halen opp (den er særdeles muskuløs og PRESSES ned) og en tredje person må inn og tømme med fingern :P

Etterpå står hun med hengehale, kulrunde utvidede svarte pupiller og mener hun har blitt utsatt for noe fryktelig grusomt. Prøver å forklare at det er medisinske årsaker men jeg får bare slengt "F U" tilbake :lol:

Skrevet

Hmja. Du er nok inne på noe. Kan bare tenke meg hvor ****** det må være å være så betent "i ræva" at det gjør vondt, pulserer, svir :( Stakkars bikkja mi.

Skrevet
Hmja. Du er nok inne på noe. Kan bare tenke meg hvor ****** det må være å være så betent "i ræva" at det gjør vondt, pulserer, svir :( Stakkars bikkja mi.

huff ja :(

Hvis det gjør veldig vondt for henne og er et gjentakende problem så er kanskje fjerning det beste etterhvert ja :hmm:

Skrevet

Hun her hadde jo betennelse for første gang før i år fikk medisin å ble bra. Nå må de tømmes ofte var i uka her gjenn da var det kun 3 uker siden sist men,var kun fulle ikke betente da. Så dyrlegen mente går nok bra holde de i sjakk med tøme de ofte.

Synd jeg ikke har lyst til gjøre det sjøl da men! Hehe. Er jo veldi redd hos dyrlegen hun her men,når de tømmes står hun helt i ro;)

Skrevet
Meh, for meg er det overhodet ikke noe alternativ at bikkja skal opereres for disse kjertel-dritt-greiene.

Er det "et alternativ" til operasjon å tømme de gjevnlig? Eller blir det betent uansett hva man gjør hvis de først er kørka? Noen med erfaring?

Ja, det er det :) Hvis du tømmer regelmessig blir du også vant til hvordan de er normalt, og ser lettere hvis det er noe unormalt. Betennese kommer når de er overfylte.

Min erfaring er at det kommer veldig lett igjen når det først har blitt et problem. Men det å holde hunden hard i magen hele veien, gjør ting bedre enn om de har en skikklig flytende frolic drit til en hver tid. :P

Det med hard mage er veldig individuelt og trenger ikke å ha noe å si hvis feks det er allergi som utløser det.

Skrevet

Bytt fór til Vom og Hundemat så blir den hard og fin i avføringen som popper ut kjertlene..

Bland det gradvis inn i tørrfóret.

Har klippet ut et innlegg fra Facebook.

"Du vil oppleve at hunden din både kan kaste opp og få løs avføring hvis du går over til dette for brått (bruk gjerne en uke på overgangen). Den tar imidlertid ingen skade av for brå overganger. Det er mest ubehaglig for oss mennesker... Du kan eventuelt blande inn nøytral biola eller skummet kulturmelk. Det hjelper på bakteriebalansen. Lykke til"

Skrevet

Får dessverre ikke bytta til vom og hundemat med det første :( Men skal prøve å gå tilbake til Purina Pro Plan, kylling eller laks og ris

  • 4 weeks later...
Skrevet

Har nå vært på kylling og ris (purina pro plan) siden 24 april. Ingen typiske kjertel-problemer foreløpig. Drar rompa litt innimellom men etter å ha vært på do slutter det med en gang. Vurderer å ta en siste "tømmesjekk" hos veterinær om litt, men forbytte har absolutt fungert for oss!

  • 4 weeks later...
Skrevet

Mnja, jaja, i dag var vi hos veterinæren med analkjertel-dritt som var gulgrønt igjen. Ny antibiotikakur.

Hva kan det komme av? Hun har vært så utrolig bra etter forbytte, men det har liksom "tetna seg til" de siste 2 ukene - halvanna uka. Hun får ingen uvante ting det har ikke vært noen endringer på noe. Jeg nekter å operere noe mer... Men det må jo være noe som forårsaker det.

  • 2 months later...
Skrevet

Går bare bra nå! Vet ikke hvorfor hun fikk tilbakefall for litt siden. Status quo er null betennelse, det skjer i ny og ne at hun drar rompa bortover gulvet, men etter hun har vært på do "forsvinner det", så det er tydelig at konsistensen er av avgjørende art for oss :P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
    • Heisann!  Vi venter på valp og jeg har veldig lyst til å gå valpekurs (potensielt også flere kurs) - vi holder til på Østlandet, like utenfor Oslo. Av de som dukker opp når jeg googler er Oslo Hundeskole og Norges Hundeskole. Begge har avdelinger ved Asker og Bærum som er det som blir mest aktuelt for vår del. Vil noen komme med tips til hvilken vi bør velge? Har du personlig erfaring eller preferanser? 😊 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...