Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Artikkel fra dyrebar.

"Puddelblandinger blir bare mer og mer populære. Her får du en oversikt over alle de nye puddelblandingene som har sett dagens lys de siste årene, faktisk over åtti i alt."

Skrevet

En gang vil jeg ha en Puddel som heter Noodle, men jeg skal ikke ha en "Noodle". :lol:

Lurer på om det er fordi de vil ha "allergivennlige hunder" at puddelen blir blandet inn med så mange andre raser?

Skrevet
Hvis alle -oodlerblandinger er populære, hvorfor ikke kjøpe en renraset puddel? Vet noen her som jeg ikke vet?

Puddelen er så bra den, at den gjør alle andre raser litt bedre. :)

  • Like 7
Skrevet (endret)
Hvis alle -oodlerblandinger er populære, hvorfor ikke kjøpe en renraset puddel? Vet noen her som jeg ikke vet?

Regner med at det er fordi de vil ha egenskapene til hunden de krysser med, men pelsen til puddelen.

Det er nok en del uvitenhet også blant de som vil ha allergivennlig hund. De vet nok ikke at det finnes mange raser som anses som allergivennlige, og at de mest sannsynlig kan finne en allergivennlig rase med egenskapene de er ute etter.

Edit: Jeg kan forøvrig ikke huske å ha sett en annonse for slike doodle-blandinger hvor de skriver at pelsen kan bli noe annet enn allergivennlig.

Endret av Ingridhw
Guest Jonna
Skrevet

Syns det er interessant at ordet hybrid brukes jeg...

Teksten ser jo nesten ut som en dårlig omskrevet Google oversettelse fra wiki.

Skrevet

Jeg kjenner jeg nesten synes det hele er helt greit, jeg. De som velger å kjøpe sånne blandinger - versågod! Så kan jeg få "være i fred" med vannhundene mine, uten at de skal være no offer for populæravl, slik det har vært tendenser til siden Obama fikk sin. Folk henger seg på enhver trend, enten det er snakk om klær, biler eller hunder.

MEN.. Det er litt dårlig gjort av meg å si. For jeg er sterkt, sterkt i mot blandingsavl. Spesielt med disse blandingene, da det er reinspikka bullshit og et realt salgstriks å lage slike hunder. Eneste kriteriet er at puddel er innlblandet. Vel, jeg er vel ikke videre imponert over årsaken til at man avler. Snakk om avlsstrategi liksom. Jepp - så glad er jeg i doodler...

  • Like 1
Skrevet
Puddelen er så bra den, at den gjør alle andre raser litt bedre. :)

Ja, men fra spøk til alvor, det er ikke tull en gang. Jeg klipper/steller jo litt hunder, deriblant retrievere, cockere, terriere og pudler - og blandinger av disse (stryk terrier). Pudlene er stort sett alltid grei, tålmodige og vennlige. Retrieverne og spanielene lager mer enn gjerne drama på stellebordet. Og doodlene - ja, de er sånn midt i mellom. Høyst subjektivt og veldig lite vitenskapelig, men for meg er det mye sant i det, pudler gjør alle andre raser litt bedre :P

Skrevet

Pudlene er stort sett alltid greie, tålmodige og vennlige fordi de blir puttet på bordet og stelt allerede fra de er 3 uker gamle. Det er ikke noe særlig å avle på en puddel som ikke fikser den tiden det tar å få pelsstellet tatt, så det er egenskaper de tar hensyn til avl. Uansett hvordan klipp man velger å ha puddelen sin i, så må den barberes og bades oftere enn de fleste andre raser - og er det noe som kan kalles positivt med rein utstillingsavl, så må det være nettopp hos puddelen, fikser de ikke å bli stelt, så er det lite attraktivt å dra de med på utstilling.

Skrevet
Pudlene er stort sett alltid greie, tålmodige og vennlige fordi de blir puttet på bordet og stelt allerede fra de er 3 uker gamle. Det er ikke noe særlig å avle på en puddel som ikke fikser den tiden det tar å få pelsstellet tatt, så det er egenskaper de tar hensyn til avl. Uansett hvordan klipp man velger å ha puddelen sin i, så må den barberes og bades oftere enn de fleste andre raser - og er det noe som kan kalles positivt med rein utstillingsavl, så må det være nettopp hos puddelen, fikser de ikke å bli stelt, så er det lite attraktivt å dra de med på utstilling.

Ja, selvsagt, men det burde i prinsippet de andre pelsstellrasene også, men den gang ei. Hunder med tilsvarende pels pleier slettes ikke å være så greie som pudlene generelt. Ta f eks havanais, bichon og bolognese, disse krever virkelig oppfølging på pelsstellet, men de er ikke alltid verken grei eller medgjørlig.

For ikke å snakke om napperasene, men dem begynner man jo og stelle som regel mye seinere (dessverre). Ellers pleier retrieverne å trippe, bichonene danser og glefser og cockerne biter. Mens pudlene, de bare står der så pent, de, som standhaftige tinnsoldater.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...