Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

De har tilbud på lever av storfe på OBS om dagen, 19 kg pr kg.

Men er dette bare egnet som godbit i små porsjoner, eller kan man gi det som et måltid?

Fordeler / bakdeler?

Guest Yellow
Skrevet

Såklart kan du gi det. :)

Men i små doser, så ville bare gitt som godbiter. 5% er anbefalt mengde av lever når man fôrer etter Prey Model, grunnet høyt innhold av fettløselige vitaminer.

Red: Gir du komplette måltider hver dag blir det jo annerledes og burde ikke ligge så høyt en gang, men kan ikke tenke meg at godbiter normalt sett utgjør en stor prosent.

Skrevet

Noen yderst få hunder kan få et helt måltid lever etter tilvenning, men de fleste får en sabla diare av for mye fersk lever... Kjøp gjerne og lag godbiter av det :)

Skrevet
Litt OT, men hvilke temp/tid steker dere levergodbiter på, uten å stinke ut hele leiligheten? :P

lavest mulig, den skal tørkes og ikke stekes for å unngå mest mulig lukt. Og for gudsskyld ikke kok den på forhånd *grøsse*

  • Like 2
Guest Yellow
Skrevet
Litt OT, men hvilke temp/tid steker dere levergodbiter på, uten å stinke ut hele leiligheten? :P

Haha, det ble gjort kun en gang for å si det slik. :-p Tørker i fryseren eller kjøleskapet som regel, iallefall med lever.

Skrevet

Maks 70 grader, gjerne med varmluft og en liten gløtt på døra. Snu bitene etter ca to timer, da får du en feeling på hvor mye lenger du må tørke de. Jeg liker best å lage strimler, ca halv cm tykk og tre cm brede, og de bruker 4 timer på å tørke. Dvs at de er tørre ytterst og kan fint ligge i lommer osv, men er myke og saftige i midten.

  • Like 1
Skrevet

Takk Tulip for oppskriften!

Er det sånn at man må rømme huset mens man lager disse?

Hmm... mulig den pakken blir i fryseren til sommern da.

Skrevet

Syns ikke det var noe issue å koke den heller, jeg. Hadde 1 kg fersk storfelever :)

Edit: kokte det vel i halvannen til 2 timer (husker ikke helt), også delte jeg det opp i småbiter. Valgte å ikke tørke det, siden det ble ok konsistens lell, og Thorvald liker klissete biter :)

Skrevet

Jeg har laget godbiter av lever jeg har hatt i mixer med bla mel. Synes det stinker mer under tilberedningen enn når den steker i ovnen. Hunden er iallefall veldig fornøyd med hjemmelagde godbiter!

Skrevet
Litt OT, men hvilke temp/tid steker dere levergodbiter på, uten å stinke ut hele leiligheten? :P

Jeg pleier å dele i stimler og legge i fosskokende vann i 3-4 minutter, derette legge på en rist for å la vannet renne av, evt tørke med kjøkkenpapir. Klipper i biter og legger posjonsposer i fryseren. Veldig fort gjort og en soleklar vinner for mine hunder. De inneholder da en del vann, og det digger hundene mine mer enn tørkede biter. Det er ikke noe klin å bruke, det blir som fuktig, grått kjøtt.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...