Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer fælt på om veterinæren kan ta DNA prøve av hunden og finne ut om den er renraset eller ikke? Jeg har ei tispe som jeg trur kun er finsk lapphund men han jeg kjøpte henne hos hadde ikke tavle på foreldrene, og sa hun var finsk og svensk. Men jeg ser bare den finske lapphunden og ikke den svenske, så om mulighet for å finne det ut vil jeg gjerne det.

Skrevet

Det er det jeg stusser litt på, har fått vite at Sinsen dyreklinikk selger slike prøver for å avgjøre hvilke raser en blanding består av, prøvene sendes til USA.

Skrevet

Joda, det er mulig å skille på raser genetisk, men jeg vet ikke hvor nøyaktig det er for flergenerasjonsblandinger og/eller av mange raser eller skille mellom nært beslektede raser (eller hvor gode disse testene er).

Skrevet

Har du noe godt bilde av henne?

Jeg vet ikke sikkert, men troor det kan bli vanskelig. Svensk og finsk er veldig tett beslektet, så DNA-test kan bli unøyaktig pga dette, de ble ikke adskilt som to raser før på 60-tallet. Det finnes eksempelvis helsvarte FL som selv SL-oppdrettere tror er SL.

Skrevet
Har du noe godt bilde av henne? Jeg vet ikke sikkert, men troor det kan bli vanskelig. Svensk og finsk er veldig tett beslektet, så DNA-test kan bli unøyaktig pga dette, de ble ikke adskilt som to raser før på 60-tallet. Det finnes eksempelvis helsvarte FL som selv SL-oppdrettere tror er SL.
Det er henne som er på profil bilde mitt :) stusser litt på ang det med farger også, for svensk er helt svart å av og til litt hvit under haken/på halsen. Men hun har alle merkene som en finsk hund har, og det svarte DNA'et er ganske sterkt og skulle jo egentlig tatt overhånd på fargen :) du må bare tenke deg brun/bers farge der hun er grå på bildet :)
Skrevet
Joda, det er mulig å skille på raser genetisk, men jeg vet ikke hvor nøyaktig det er for flergenerasjonsblandinger og/eller av mange raser eller skille mellom nært beslektede raser (eller hvor gode disse testene er).
Kan man få gjort dette hos en vanlig veterinær eller må man på et litt mere hig teck veterinærsenter/klinikk?
Guest Gråtass
Skrevet

Men hvilken rolle spiller det, hunden har ikke papirer og vil derfor være en blanding, uavhengig av hva en dna-test sier.

Skrevet
Det er henne som er på profil bilde mitt :) stusser litt på ang det med farger også, for svensk er helt svart å av og til litt hvit under haken/på halsen. Men hun har alle merkene som en finsk hund har, og det svarte DNA'et er ganske sterkt og skulle jo egentlig tatt overhånd på fargen :) du må bare tenke deg brun/bers farge der hun er grå på bildet :)

Neida, hadde det vært sånn at svart tok over alt ville alle hunder vært svarte tilslutt :) Men poenget mitt er bare at det ville nok vært vanskelig å få vite noe som helst sikkert når rasene er såpass beslektet som de er. Og dessverre ville det nok ikke hatt noe å si heller, du ville ikke kunne fått papirer på henne i ettertid, dessverre.

Skrevet

Vetgen driver med lignende tester, men de kan du like gjerne bestille hjem og sende i retur. Dog som det blir bemerket her vil hunden fortsatt være en blanding, så med mindre du er villig til å betale en del for å selv få vite ser jeg ikke helt poenget :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kan jo være det. Den våkner av at du er oppe og sliter med å finne roen igjen etterpå kanskje. Det er ikke uvanlig at det kommer perioder med mer stress eller usikkerhet eller hvor hunden ikke hører etter el. Så i utgangspunktet hadde det ikke bekymret meg noe særlig, men du som eier og som den som kjenner hunden godt må jo kjenne litt på om du tenker det kan være noe mer eller noe annet, for det kan jo også skje. Isåfall får man jo vurdere en tur til veterinær.  Men sannsynligvis bare en periode som går over igjen. Blir hunden veldig urolig ville jeg forsøkt å ha den inne med meg for trygghet og lukket døra for å begrense muligheten til å tasse rundt.
    • Det er gull verdt ja å finne en gruppe, side eller lignende hvor man finner folk som har bra informasjon å dele. Så kan man sparre litt med ekte folk istedet for å måtte finne ut alt på egen hånd.  Kan ingenting om fugl dessverre, annet enn at det er fine (og litt krevende) dyr på sin egen måte. Veldig spennende da 😁
    • Det kommer jo en del brukere inn her som har fått sin første hund, eller planlegger å kjøpe hund, og ikke kan noe særlig fra før. De fleste her svarer så godt vi kan, og har ganske mange års erfaring etterhvert. Og de fleste av oss er vel klar over at vi ikke startet ut som eksperter, vi heller, og har lært av våre feil opp giennom tiden. Det er mye å lære og navigere, og ikke minst å gjenkjenne god og dårlig informasjon og råd. Nå er jeg selv i den situasjonen. For de som ikke har vært lenge på forumet så er jeg altså kronisk syk med ME. Jeg har vært frisk nok til å drive aktivt med hundesport i mange år, men blitt gradvis dårligere. De siste årene med hundene var det stort sett korte turer, og nå er jeg for syk til å ha hund igjen etter at de vi hadde ble gamle. Derfor har jeg begynt å se på fugl som mulighet for litt selskap hjemme. Jeg passer en kanarifugl nå, og prøver å lære meg mest mulig om fuglehold. Og det er jamen ikke lett! Jeg hadde undulater som tenåring (litt sammenlignbart med de som vokste opp med hund som barn?), men mye både holdninger og kunnskap har jo endret seg siden den gang. Det å finne grupper å stille spørsmål i (jeg er ikke på Facebook), finne miljøer, og lære meg å se hva som er gode og dårlige kilder til kunnskap er virkelig en jobb.  Det er veldig interessant å være "på den andre siden" av det jeg vanligvis er. 
    • Hunden min på 9 måneder har plutselig begynt å bjeffe og å stresse om natta. Jeg må ofte på do om natta og etter jeg er ferdig så bjeffer hunden på alt og alle. Bjeffer for seg selv og går urolig i huset. Er dette spøkelsesalderen? Tenåringsfase?
    • Shit, 17 år, det er virkelig en brukbar alder.    Kjipt når det blir sånn. Håper det går seg litt til igjen. ❤️ 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...