Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Dersom en hund må fjerne en tann pga sykdom/skade og har veterinærattest på det - vil det ha noe å si på en utstilling? Dommere skal se bort fra den manglende tanna da? Eller er det ingen vits i å stille?

Skrevet

dommeren skal se bort fra den manglende tanna ja. Jeg har aldri hatt problemer med min som har måttet trekke en tann :)

Skrevet

Kommer helt an på dommeren. Som en dommer sa (husker ikke hvem): "Tenner skal finnes i munnen - ikke på papiret." Andre dommere igjen, løfter jo knapt på leppa ut over at de skal sjekke bittet. Tyske og finske dommere ville jeg nok styrt unna tror jeg. De er manisk på tenner på min rase i alle fall.

  • Like 1
Skrevet

Det er selv opp til dommer om denne vil godkjenne attesten eller ei, det er ingenting som tilsier at de MÅ se bort fra tannmangelen.

Det kommer også an på rase - på tyske raser er det for eksempel mer kritisk med tannmangel enn på britiske raser.

Men husk at det i attesten må oppgis ID-nummer, så en kan kvalitetssikre at attesten hører til den hunden ved tvil - og be om å få den skrevet på norsk og engelsk. Få dommere leser norsk.

Om det gjelder Amigo, er jo han også veteran, og flere dommere er mer forståelsesfulle for tannproblem på eldre hunder.

  • Like 1
Skrevet

Ja det er han det gjelder. Er nettopp kommet fra veterinær etter tannsteinsbehandling. Den ene hjørnetanna er gåen og de mener den bør fjernes. Han har vært ganske sliten i den seinere tid og spist mindre men jeg har ikke tenkt tanken engang på at det kunne skyldes noe i munnen - jeg har tenkt at Storm har slitt ham ut samt at det er ryggen som har plaget ham.

Jeg kommer til å ta den vekk såklart dersom det er det som er plagene hans; utstilling betyr jo ingenting sånn sett. Men skal stille ham i veteran på NKK Bergen og var ikke sikker på om det ville være noen vits dersom han stiller litt tannlaus :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Om det dreier seg om en hjørnetann så tror jeg nok en attest er en grei sak og de fleste dommere vil forholde seg til det og godta det. Jeg har opplevd at folk har kommet med attester på mangel av P2 og P3 som ikke har blitt godtatt fordi det er ett vanlig problem på rasen at disse tennene kan mangle. Det kan jeg forstå også - tildels. Men jeg tviler på om dommeren kommer til å trekke ned på at han mangler en hjørnetann.

Skrevet

Siden du stiller en veteran kan det også hende at de er litt mildere. Det har iaf jeg opplevd :)

Har også noen hunder som har måttet trekke tenner, to av dem har jeg heftet på tannattesten (ja litt ekkelt :P ).

Skrevet

Aris har jo en haug med knekte tenner, attesten er enda ikke brukt :)
Tror også de er mildere på veteraner. Du kan sikkert møte på en særing, men sannsynligheten for det er minimal :)

Skrevet

Opplever også at Tyske dommere er opphengt i tenner. Det har noen av de nordiske også :-) tipper det vil gå bra, bare husk å lever attesten før du skal inn...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Riesenschnauzer krever ihvertfall ganske mye. Kanskje ned mot en time i uka som rent kjæledyr for å holde tovefri, korte poter, rent skjegg, ren stump og visuell sikt. En time høres lite ut, men det er et minimum, og plutselig mye om en er vant til stellfri pels. Skal en holde i korrekt utstillingspels kreves en del mer tid. Typisk rase en ikke skaffer seg om en tenker at den må friseres, men flott om en har en indre frisør som liker at den kan friseres. Profesjonellt utstillingsstell på riesen er kostbart fordi det er tidkrevende, men kan være verdt pengene om en bare skal stille noen få ganger. Ikke bare, bare å få til et jevnt og pent resultat.
    • Ja, Edeward er uvurderlig support. Super fornøyd med ham. Fordi han er krypt vil det aldri skuffe meg at han kanskje ikke engang er bygget til en Very Good (trang i fronten, en merkelig bue i ryggraden og keivete potestilling), men mentalt er han bare super.  Vi har gode naboer også. Tror ikke jeg hadde taklet dette like bra om jeg bodde mer øde og alene. Han er en livsglad gutt som vet å ha det gøy      
    • Jeg følger med på lynkart hver gang men det kan snu fort. Og det tar ett stykke å kjøre hjem om jeg ser det er ille. Det er også ofte det er meldt torden og Lyn og jeg blir hjemme med hundene også kommer det ikke torden og Lyn i det hele tatt.
    • Det er så dumt fordi man aldri vet hvor mye torden og Lyn som kommer akkurat her jeg bor. Vanskelig å vite hvor heftig det er meldt. Går det an å se det ett sted? Jeg kan dessverre ikke ta dem med meg i bilen da de hører det enda bedre i bil. 
    • Det kommer vel litt an på hvor heftig det er meldt. Min totalt skuddtrygge hund ble redd for raketter og andre høye lyder (typisk ryggelyd fra lastebil o.l.) etter at naboen sprengte stein på tomta mens hundene var alene hjemme. Vi var ikke varslet. Så hvis det er meldt fare for lyn og torden akkurat der du er ville jeg nok vurdert å tatt dem med meg eller blitt hjemme. Men "kanskje et lyn i stort område" i løpet av dagen er nok ikke så farlig. Du kan jo også følge litt med på lynkart.no.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...