Gå til innhold
Hundesonen.no

Flytte fra enebolig til leilighet - hvordan hindre varsling?


Recommended Posts

Skrevet

Forhåpentligvis kommer det ei voksen tollertispe hit på mandag, - som skal bo her dersom alt går etter planen ( :ahappy:).

Hun er vant til å bo i enebolig, og er vant til å være løs i huset. Hun er vant til å være alene hjemme, og er rolig. Gata de bor i er trafikkert, og hun har pleid å bjeffe på forbipasserende når hun er i hagen (eieren mener at dette skal være forholdsvis lett å trene bort, men de har ikke prioritert det). Når hun er inne bryr hun seg ikke om forbipasserende, men hun varsler når det kommer noen i gården, og selvfølgelig når det ringer på. Da er det et, eller kanskje par-tre bjeff og så er det greit.

Så skal jeg komme til poenget; hvordan unngå at hun bjeffer på "alt og alle" når hun er her i leiligheten? Jeg bor i 2. etasje, det er totalt 11 leiligheter her - og 8 av dem må passere døra mi. Jeg er ikke så bekymret for trafikken utenfor blokka iom. at hun ikke har vist tegn til å bry seg om det i huset, men det er "trafikken" i oppgangen jeg er spent på. Hvordan angripe dette best mulig fra første stund?
Altså, jeg skjønner at jeg må vise henne at det ikke er lov, men jeg vil vel helst ha noen tips til hvordan. Hvis det ikke holder å si nei, hva da? Hvis det ikke hjelper å be henne legge seg, hva da? Hvis det ikke hjelper å .., hva da?

Hele den eventuelle omplasseringen avhenger av at hun klarer å tilpasse seg leilighetslivet, og jeg vil så gjerne at det skal funke. Kanskje er denne tråden helt overflødig fordi det går greit fra første dagen, men det er bedre å være føre var.. :)

Skrevet

De venner seg utrolig fort til det! Vi flytta fra småbruk hvor det omtrent aldri var folk og de varslet alltid når det kom noen, til blokkleilighet. Litt boffing første to tre dagene, før de forsto at folk ikke skulle til oss. Får håpe det går like lett med din!

Lykke til med den nye!

Skrevet

Takk for det!

Det blir jo et totalt miljøskifte for hunden, ny eier og nytt sted, så forhåpentligvis skjønner hun tegninga fort :)

Skrevet

Jeg syns også overgangen gikk overraskende bra. Vi bodde i enebolig på enden av et nabolag før, så det kom nesten aldri folk eller biler dit, dermed bjeffet Blondie alltid når det kom noen. Så flyttet jeg i leilighet i en blokk med 6 andre leiligheter, det er flere blokker på begge sidene av oss, og her kom det folk hele dagen. Hun skjønte fort at hun ikke kunne bjeffe på alt og alle, og hun er faktisk mye mer stille her i leiligheten enn i huset til mamma :)

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...