Gå til innhold
Hundesonen.no

Senebetennelse eller hundebitt?


simira
 Share

Recommended Posts

Rareste tittelen... her er greia:

Den siste uken har jeg vært uvel innimellom. Kvalm, svimmel, ikke matlyst. Dette er relativt normal reaksjon når jeg stresser for mye, og jeg har de siste par ukene sagt opp jobben, planlangt og sjonglert oppsigelsestid, opplæring av etterfølger, jobbsøknader/intervjuer/tilbud, i tillegg til som førstegangsarrangør å arrangere rekordstord rallystevne etter nye og ukjente regler etter overgangen til NKK. Dette kombinert med en sykdom (ME) som gjør at jeg er dårligere om vinteren tilsier at symptomene er helt normale, egentlig.

I forgårs begynte det å verke litt i høyrehånden, inni håndflaten liksom. I løpet av en dag spredte det seg til håndleddet og litt oppover underarmen. Det føles som senebetennelse, jeg har hatt lignende før, og jeg sitter normalt rundt 10 timer ved pc-en daglig enten jeg jobber eller har fri. I tillegg til at jeg av ovennevnte årsaker muligens har vært noe anspent i det siste. :P

MEN, så kom greia som plutselig slo meg. For to uker siden bet Kovu meg i høyre underarm. Det ble blått, men tror ikke han var gjennom huden. Der han bet har det nå dannet seg en liten kul under huden. Ellers er huden og alt helt normalt igjen, det var bare et uheldig glefs.Jeg er vaksinert mot stivkrampe, og det arter seg uansett annerledes.

Men ettersom jeg kom på det med denne kulen nå, kan de ha noe med smertene i hånden/underarmen, og uvelheten å gjøre? Og er det noe som bør sjekkes (hvis jeg ikke får mindre vondt snart må jeg uansett til legen for å få en sykemelding...)?

Eller satser vi stadig på stress og senebetennelse?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har opplevd at jeg kan få mye mer vondt i armen, litt i albuefestet på en måte, hvis det rykker hardt i båndet på tur eller jeg slår meg. Det kan sitte lenge og det kan vare bare noen timer. Jeg og sliter nå om dagen, både pga vintertid og pga jobb så blir mer vond i muskel og senefester enn på sommeren. Skulle vel kanskje flytta til spania på vinteren :P men jeg har ikke ME, jeg har FM... Er vel en forskjell der!? Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tørr ikke si om dette er av bittet eller ME. Jeg har en stund slitt med det jeg tror er senebetennelse. Hos meg sitter det mest fra skulder til albuen men så gitt det nedover til hånden. Hva jeg feiler er vell enda uvisst men de mener jeg har ME fortsatt, men at mange av symptomene stammer fra noe med øynene. Så jeg sliter med svimmelhet pga. øynene men alt det andre fra ME tror de. Jeg har mye vondt i ledd, sener og muskler til tider og det kommer visst av sykdommen. Kvalmen og uvellheten skal visst også kommer fra ME. Jeg er mer skeptisk til hva som kommer av hva men det er da tydeligvis normalt men disse vondtene og uvellheten hos ME pasienter forstår jeg :(

Jeg smørte på med masse tigerbalsam og etter 2 netter med det så er det nesten borte. Kjenner at det er vondt hvis jeg er ute i kulden og står stilt for da spenner jeg musklene, men utenom det så er det nesten borte nå :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har senebetennelse i ene armen, det begynte i skulder så blussa det hel ned til håndleddet, gikk med dette i nesten 6 mnd før jeg nesten ble dratt inn til legekontoret av sambo "je gidd itte å høre på att du har vond arm lenger, nå dræg du tæll doktor'n" og der fikk jeg bekrefta att det var betennelse i en muskel i underarmen som jeg kjente i hele armen. Fikk beskjed om å ikke bruke den på 2 uke + 600 ml Ibux. Dette hjalp ikke, fikk så 2 nye uker med ro og ibux + en gele ting jeg skulle smøre på......nå er armen bedre, i og med att jeg faktisk klarte å holde armen i ro, typisk nok er det høyre armen!
Men uansett, jeg ble/var kvlam, uggen og sløv da dette sto på som verst, men ikke hele tiden, kun om jeg hadde belasta armen mye og kjente betennelsen dundre igjennom.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Armene mine blir til ingenting om ikke fysioen jobber med de en gang i uka. Om jeg kamper for mye på trening med doffen eller får rykk i armene på tur så blir de helt ødelagt igjen.. :-P

Senebetennelse kan Gjøre deg dårlig det også. Når det er virkelig ille så setter det seg i mer av kroppen. Smører ibux Gel på der jeg har vondt i den verste perioden for å slippe for mye vondt. Har fått en annen krem som heter orudis som har samme nytten. Dempe betennelse osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg trodde jeg hadde senebetennelse, men hos meg var det bare å gjøre en tøye/styrkeøvelse som gjorde at det ble borte. Problemet mitt var at jeg måtte aktivisere en muskel jeg ikke brukte riktig :) Det var kjempeeffektivt! Var heldig som kunne spørre naprapaten min da jeg var der for behandling for noe annet :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...