Gå til innhold
Hundesonen.no

Allergivennlig førstegangshund


Rurushu
 Share

Recommended Posts

Vi ska gå til anskaffelse av hund for første gang og ønsker en mellomstor/stor hund. Noen i familien reagerer på Golden retriver, men reagrer f. eks ikke på borde coller, så har ikke ekstrem hundeallergi, men litt. Tenkte egentlig å skaffe oss en allergivennlig hund for å være veldig sikker på at vi ikke får noen allergiske reaksjoner etterhvert. Vi er åpen for forslag, men har sett mye på portugisisk vannhund og skal prøve å få besøkt en portis snart for å se om dette er noe som passer for oss.

Hunder vi vurderer akkurat nå:

Portugisisk vannhund

Tibetansk terrier

Bichon Frise

Havanese

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De rasene dere har sett for dere er veldig ulike da. En portis er mye mer aktivitetskrevende enn en havanais vil jeg påstå. Det er nok lurt å se på hva dere kan tilby hunden sånn sett. Mindre hunder trenger ofte, ikke alltid, mindre mosjon, f.eks.

Jeg synes også du skal tenke over om det finnes en allegivennlig rase som passer for dere, ikke bli blendet av at den går for å være allergivennlig i seg selv. Min far reagerer like mye på mine to hunder, også portisen. Rasen er forøvrig ganske mye hund synes jeg. Min på 8 år krever fortsatt en god dose aktivisering hver dag. Og mange portiser er stressa og unferstimulerte, da mange ikke forstår hva det betyr å gi en hund mental trening. En portis er og skal være litt egenrådig, men lærevillig og trofast. De er ofte reserverte mot fremmede, men skal aldri være redde.

Dere må bestemme dere for hva dere ønsker å bruke hunden til. Og hvor mye tid er dere villige til å legge i pelsstellet? På portis og de fleste andre røytrfrie raser er det mye jobb med pelsen. Også må dere bestemme hva slags egenskaper hunden må ha. Barnevennlig? Reservert eller ikke? Hvor stor?

Jeg tror personlig jeg ville sett på en mellomstor hund ala mellompuddel jeg. Det er spretne, happy hunder, akkurat ikke for små eller for store, og såvidt jeg kjenner dem greie hunder å "begynne med". Tibetansk terrier kan og være et fint valg. En i svigerfamilien har en slik, og den er helt super med barn og er en enkel, grei hun som er med på alt.

Lagotto opplever jeg som ennå "vanskeligere" enn portisen på mange måter. Og jeg synes dessverre det er mye dårlig gemytt på dem.

Et annet alternativ er spansk vannhund. Litt mindre enn portis, men mange av de samme egenskapene og mindre pelsstell. De kan være noe mer reserverte, men jeg vet at gemytt har vært i fokus på rasen de siste årene.

Utbyp hva du er på jakt etter, så kanskje det er flere forslag å komme med. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...