Gå til innhold
Hundesonen.no

Nybakt omplasseringsfamilie - hva skal vi huske på?


Ompalompa
 Share

Recommended Posts

Vi har nettopp overtatt en 5 år gammel Jrt-tispe, omplassert fordi forrige eier ikke hadde tid nok til tur og trening. Hun vært hos oss i snart to uker, og ting går veldig fint så langt. Hun er kontaktsøkende, kosete og alltid klar for tur! Både voksne og barn i huset (4 og 8 år) har blitt veldig glad i henne.

Jeg har hatt andre hunder tidligere, men da andre raser (Vorsteh og blandingshund, alle tisper). Dette er første gang vi har en omplasseringshund, og jeg lurer på om det er noe spesielt vi bør huske på? Det være seg registre vi skal oppdatere, hvordan og når komme igang med trening etc. Alle tips/erfaringer tas imot med takk! :)

Foreløpig har den største utfordringen vært at hun spiser veldig lite. Hun spiser mindre en halv rasjon per dag. Hun er nok litt bortskjemt fra forrige hjem, der hun fikk mye mat ved bordet, fra babyen i familien, som syntes det var stas å kaste maten sin ned på gulvet. Hos oss får hun i utgangspunktet bare tørrfor (Royal Canin mini). Hun er overvektig nå (veier ca 8,5 kg) - hvor mye bør hun ca veie? Hun er ganske standard jrt-størrelse, ikke av de minste. I og med at hun har litt mye ballast, er det ok at hun kun småspiser? Eller bør vi gjøre noe for å øke apetitten hennes? Det er kanskje ikke så uvanlig at en omplassert hun sturer litt?

Jeg trenger også tips til hvordan vi kan gi henne hjernetrim - nettsteder, artikler etc. - slik at hun kan få alle utfordringer hun trenger for å trives godt hos oss :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

En frisk hund har ikke for vane å sulte i hjel. Hvis hun er overvektig så ville jeg ikke bekymret meg noe særlig over at hun gir inntrykk av å være småspist. Du kan jo evt. bytte fôrmerke neste gang du kjøper mat til henne hvis hun ikke liker det du gir henne nå noe særlig. Du sier at hun spiser en halv rasjon. Mengde mat som står på fôrposen er bare veiledende, og det individuelt hvor mye de trenger. Hvis hunden veier 9 kg og egentlig skal veie 6 f.eks., så bør du gå ut i fra veiledende mengde for en hund på 6 kg, og ikke en på 9 f.eks.

Du kan jo begynne å veie henne en gang i uken, så kan du følge med på vektutviklingen? Hvis hun ikke raser ned i vekt, så spiser hun jo nok, og gradvis vektnedgang er jo positivt for en overvektig hund.

Lykke til videre! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om hunden er overvektig og du mener den spiser for lite, så spiser den nok mer enn nok ;) Evt så slanker den seg av seg selv.

Hva hun bør veie er vanskelig å si, det går mye på hvordan hunden "kjennes" ut over hofte og ribbena.

Terriere er glad i å bruke nesen sin. Ofte er det helgekurs i spor og det er en kjekk aktivitet for små og store. Evt lære den å "finne barna" som gjemmer seg og få noe godt/lek som belønning. Fin måte å aktivisere hele famillien i skogen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Første tips er og ikke tenk så mye på at hun er ny osv, bare begynn med dere har lyst til, bare start med enkle og gøyale ting og øk på lengde og vanskelighetsgrad etterhvert som dere blir kjent. Ang mat osv så ville jeg ikke begynt og skjemt henne bort nå. Legg opp til at det blir slik dere vil ha det også tar hun nok poenget rimelig kjapt når hun skjønner at her i huset så kommer hennes mat i matskåla og ikke ved kjøkken bordet. Friske hunder sulter seg ikke i hjel så det går seg nok til rimelig kjapt.
Det finnes mange tråder om matleie hunder, mitt tips er og gi mat en eller to ganger om dagen og det som ikke spises opp taes vekk og blir borte frem til neste måltid.

Start med gode rutiner og vær konsekvent nå og ikke la henne få viljen sin med alt mulig rart fordi den er ny, så slipper dere og reparere uvaner i ettertid.

Fin aktivisering er triksetrening, og der anbefaler jeg denne boken. Spor er fin fint og godbitsøk i snø eller på plena. Agility er også fin trening og en god måte og bygge bånd på og morro for hund og eier :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...