Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Drar opp denne litt igjen. Gira har fått påvist allergi mot pollen og midd. Hun klør en del og får mye utslett, og ofte ørebetennelse. Har hørt om allergivaksinen, men usikker på om det er noen vits i å det hele tatt prøve? Dere som har prøvd, har dere merket noe bedring i lengden? Hun er jo bare 9måneder, har det noe å si for evt vaksine? Og hvor dyrt er en slik vaksine, hvor ofte må de vaksineres? (Gjør man det selv?)

Jeg ville ikke startet med vaksine nå. Hun bør ha passert 12 månder før de lager en vaksine til henne (bassert på blodprøver tatt etter hun er 12 månder). Noomis søster startet på vaksine i den alderen og har hatt mye mindre effekt av den enn Noomi har.

Noomi har stor effekt av vaksinen. Hun er ikke kløfri, men hun klør betraktelig mindre. I starten setter man sprøyter ganske tett mens man går opp på dosen til man kommer på full dose (som er 1 ml), og intervallene økes mer og mer. Nå er det ca en gang i månden Noomi får sprøyte. Du kan gjøre det hos veterinær også, men det enkleste er jo å lære å sette det selv (supertynn nål, lett å sette).

Skrevet

Klarer ikke å quote på telefon. Men da venter vi nok en stund til før jeg evt vurderer det. Blir jo i tillegg masse penger, og hun er ikke forsikret :/

Plagene er ikke SÅ gale hos henne heller, men spesielt ørebetennelsene plager henne en del. (Om man holder noe tørkepapir i hånda nå så løper hun og gjemmer seg fordi hun tror vi skal dryppe ørene. Ene gangen hun hadde det hadde hun mye feber og hun orket såvidt å løfte hodet).

Godt å høre at det gir god effekt da, så vet jeg hvilke alternativer vi har etterhvert.

Skrevet

Klarer ikke å quote på telefon. Men da venter vi nok en stund til før jeg evt vurderer det. Blir jo i tillegg masse penger, og hun er ikke forsikret :/

Plagene er ikke SÅ gale hos henne heller, men spesielt ørebetennelsene plager henne en del. (Om man holder noe tørkepapir i hånda nå så løper hun og gjemmer seg fordi hun tror vi skal dryppe ørene. Ene gangen hun hadde det hadde hun mye feber og hun orket såvidt å løfte hodet).

Godt å høre at det gir god effekt da, så vet jeg hvilke alternativer vi har etterhvert.

Om hun har mye ørebetennelser er det mye mulig hun regerer på noe i maten sin også, det er typisk med øreproblemer da...

Skrevet

Middallergi er den du kan gjøre mest for selv. Pollen vet jeg ikke så mye om, siden Noomi ikke er allergisk mot pollen (har liksom satt meg mest inn i midden). Nå aner jeg ikke hva du har gjort av tiltak hjemme, men om du trenger tips, så si i fra. :)

Skrevet

Foreløpig har de vel ikke gjort noe særlig tiltak hjemme, utenom at hun ikke får sove i senge mer. Jeg bor ikke der nå, hun bor foreløpig hos foreldrene mine. Mamma skulle innom dyrlegen og snakke litt med han, og vi skulle prøve en "avmiddingskur" (som jeg forøvrig ikke vet hva er). Hun går på vom og hundemat for tiden, så maten blir jo fryst.

Men kom gjerne med tips, så skal jeg viderebringe det!

Skrevet

Min første hund hadde furunkolose, og han fikk vaksine. Dette er ganske mange år siden nå, og det har sikkert vært endringer i vaksinen siden da, men jeg tenkte jeg skulle svare siden folk etterlyser historier fra folk som har opplevd dette med egen hund.

Vår hund fikk ikke full kur. Han fikk en allergisk reaksjon etter en ukes tid, og da satte min mor foten ned og sa at han aldri skulle få flere av de sprøytene. Vi tenkte det var synd det ikke fungerte for han, men hunden ble faktisk nesten helt bra etter det. Hver vår og høst ble han litt rosa og sår mellom tærne i et par uker, men ellers var han helt frisk.

Han fikk vaksinen da han var 2-3 år gammel, og han levde til han ble nærmere 12.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...