Gå til innhold
Hundesonen.no

Har begynt å vekke meg på natta for å gå på do


Bombini
 Share

Recommended Posts

Dette høres skikkelig teit ut fordi valper må jo på do heeele tida uansett, men Bombini sov altså hele natta de første 4-5 ukene hos meg helt til vi dro på gårdshundseminar i midten av januar og jeg var fast bestemt på å ikke være hønemor sånn at hun endte med å spise en del av maten til de to andre hundene vi hadde med oss - og ble dårlig i magan. Den natta var det opp annenhver time for å gå på do, men så har det liksom fortsatt selv om hun er fin igjen for lengst. Hun sov i senga i starten, men da hun begynte å hoppe ned for å bæsje på gulvet midt på natta ble hun degradert til buret fordi det er for høyt for henne å hoppe ned fra senga ennå. Sove i buret i seg selv er ikke noe problem fordi hun trives inni der, men nå vekker hun meg minst en gang hver natt for å gå på do - og hun gjør det når jeg tar henne med ut. Jeg har prøvd å fôre ganske tidlig, og gå god tur like før vi legger oss sånn at hun skal være "tom", men hun begynner i 4-5-tiden allikevel.

Spørsmålet er: skal jeg overse henne fordi hun klarte å holde seg da hun var mindre eller skal jeg ta henne med ut hver gang fordi hun faktisk går på do når hun kommer ut? I hvor stor grad lager jeg vane av det, liksom? Det er helt tydelig at det er naturen som kaller siden hun utfører oppdraget nesten med en gang hun kommer ut av døra, men det hadde jo vært deilig å ikke måtte ut hver eneste natt når det bare er oss to =) Når hun er utrolig sliten sover hun hele natta uten problemer, men da skal hun være mer kjørt enn jeg syns en valp på snart 4mnd skal være hver dag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, da blir det nazinatt i natt =)

Hun tisser egentlig vanlig syns jeg. Holder seg opp til 4-5 timer når hun er alene hjemme, har skjelden uhell inne og følger liksom "regelen" om at hun må på do etter å ha sovet, spist, lekt osv. Når hun går ut om natta hender det ofte at hun bæsjer også. Men så er det jo noe helt annet når vi er på besøk hos folk, og spesielt de med hund! Da er det jo full fart på både valpen og blæra hennes =p

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Og for og gjøre det safest og så behagelig som mulig så ville jeg vært nøye på og lufte godt før leggetid før dere skrur på tvangen. Slik at hunden både får gjort det den skal og gjerne er litt sliten før natta. Er den sliten så sover den gjerne litt bedre og har den fått gjort alt den skal på kvelden så er det større sannsynlighet for at den ikke må på do på natta og da har lettere for og holde seg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eh... mon tro om det er huset :P Valpen over deg er like ille. Hun å våkner ved 4-5 tiden og mener det er dotid! Det er IKKE det da, det er ikke før 7-tiden det. Nå er min valp en drøy mnd eldre enn din, så min bør klare det. Så jeg er ikke så søt lenger og legger henne i bur om natten nå. Jeg vil sove!! Ikke bli vekket av en hurramegrundt valp før jeg virkelig må opp!

Kanskje de vekker hverandre? Nix skal i bur til natten, så får vi se om det blir bedre nede hos deg da.

Edit: Bur i en liten periode, så ikke noe å fyre seg opp over ;)

Endret av Margrete
  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eh... mon tro om det er huset :P Valpen over deg er like ille. Hun å våkner ved 4-5 tiden og mener det er dotid! Det er IKKE det da, det er ikke før 7-tiden det. Nå er min valp en drøy mnd eldre enn din, så min bør klare det. Så jeg er ikke så søt lenger og legger henne i bur om natten nå. Jeg vil sove!! Ikke bli vekket av en hurramegrundt valp før jeg virkelig må opp!

Kanskje de vekker hverandre? Nix skal i bur til natten, så får vi se om det blir bedre nede hos deg da.

Edit: Bur i en liten periode, så ikke noe å fyre seg opp over ;)

Desverre vil ikke raptusen min sove i bur en hel natt, men har faktisk funnet ut at om han ligger i bur til han våkner, så får han komme opp i senga så sover han evig mye lenger enn om han sover i senga hele natta. Og nei, han sover lige tungt i bur som i senga (snorker og drar seg).

Så om han virkelig ikke vil sove nå så stapper jeg han i buret, venter 10 minutter og tar han opp i senga :D

Jeg takler lite på natta..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min voksne tispe har brått fått for vane å vekke meg kvart over tre-halv fire for å gå på do. Av en eller annen underlig grunn. Bjeffer på døra og vil ut. Jeg vil ikke kjefte for at hun sier ifra, for jeg vil at hun skal si ifra når hun må ut, så min løsning er bånd i senga. Halsbånd på bikkja, leiebåndet festet rundt meg(over høyre skulder, under venstre arm, altså på skrå, så ingen risikerer kvelning e.l ) Fungerer utmerket, sover hele natten uten noe mas. Fortsetter sånn en stund og satser på at det går seg til. Selvsagt ikke sikkert det nødvendigvis funker for dere, men et tips iallefall. Lykke til med valpisen!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eh... mon tro om det er huset :P Valpen over deg er like ille. Hun å våkner ved 4-5 tiden og mener det er dotid! Det er IKKE det da, det er ikke før 7-tiden det. Nå er min valp en drøy mnd eldre enn din, så min bør klare det. Så jeg er ikke så søt lenger og legger henne i bur om natten nå. Jeg vil sove!! Ikke bli vekket av en hurramegrundt valp før jeg virkelig må opp!

Kanskje de vekker hverandre? Nix skal i bur til natten, så får vi se om det blir bedre nede hos deg da.

Edit: Bur i en liten periode, så ikke noe å fyre seg opp over ;)

Hehe, det kan jo tenkes =) Jeg gikk ikke ut natta etter at jeg posta tråden, og nå har det gått bra etter det (to netter?). Så hun er "bedbug" inntil videre.

Jeg pleier å sørge for at hun har gjort at hun må før vi legger oss, men det er som regel bare en liten tur ut på plenen siden vi har veldig aktive dager og hun vanligvis er ganske trøtt på kvelden. Hvis jeg vil at hun skal sove får hun ta en runde "Russisk rullett" som vi kalte Dog Spinny på hundeleir =p

Jeg må få si at Bombini generelt sett er en vanvittig snill valp, da. Vi har ikke hatt noen ordentlige problemer så langt, og jeg kan ikke se noe som får alarmen til å gå med tanke på framtiden. Jeg tror ikke hun blir noen stjerne på lydighetsbanen, men jeg tror hun blir det i hverdagen =)

  • Like 3
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min valp er veldig ustabil om nettene.. den ene natta trenger han kun slippes ut på plenen kl 15 på natta.. andre ganger må jeg opp flere ganger.. litt plagsomt men.. mon tro om jeg bare skal ha han i bur inne også nå,,. på soverommet..

Han er ikke så flink til å direkte si fra om at han må på do heller.. han bare vokner.. og rusler mot døra.. og hvis jeg ikke får med meg det.. da klarer han ikke alltid holde seg, eller si fra tydelige først.

kom gjerne med tips :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet ikke hva som er verst, jeg, å våkne og måtte gå ut om natta eller å bli brukt som hundeseng... Jesper har begynt å legge seg til å sove på ryggen min etter jeg har sovnet (mannen oppdaget det natt til i går og natt til i dag våknet jeg av at han hoppet ned fra ryggen min i tretiden), mens jeg ligger på magen. Ikke rart jeg har litt stiv korsrygg når jeg våkner om morgenen for tiden... :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...