Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tolleren har virkelig blitt en tollertulling i det siste :no: Vi har hatt en lydhetstrening pause i jula og bare har klikkertrent litt småtriks.Nå når vi har begynt på treningen igjen har hun begynt å tulle.

Vi trener til å starte klasse 1. og alle øvelsene sitter, og nå begynner jeg litt mer konkurranserettet trening.

Det som er problemet er mellom hver øvelse så hopper hun, bjeffer og jokker på meg. Dette skjer når jeg ikke har gitt en kommando enda etter jeg har belønnet. Altså jeg kan gå FVF, hun går kjempebra, jeg belønner og hun begynner å tulle med meg igjen.. Hun avslutter hvis jeg gir en streng beskjed om at hun skal inn på plass igjen eller om jeg bare overser hun til hun slutter. Gir jeg hun noen annen slags oppmerksomhet synes hun dette er "kult" og fortsetter. Jeg vet ikke om hun gjør dette fordi hun er stressa, at hun ikke vet hva hun skal gjøre for å få neste godbit, dette vet jeg virkelig ikke... Hun er jo bare 1 år og snart 8 måneder, kanskje fortsatt mye hormoner eller noe (?).

Men spørsmålet er, hva kan jeg gjøre og hva kan dette skyldes? :innocent:

Forresten, hvor ofte har egentlig normalt tisper løpetid? Kan jo alltids hende hun snart har løpetid igjen.. Forrige gang var i september..

Skrevet

Jeg ville lagt henne i dekk mellom hver øvelse for å gi henne en oppgave og noe å fokusere på. Det høres rett og slett ut som det koker over for henne enten av forventning eller frustrasjon (eller begge), og uansett hvor positivt jeg trener, ville jeg aldri stått og venta på at bikkja mi skulle bli ferdig med å jukke og bite i meg, ærlig talt.

Noen tisper har forholdsvis hyppige løpetider, men er denne atferden sammenfallende med hvordan hun oppførte seg før den forrige?

Skrevet

Lær henne legge seg, slik SEC sier, og gå vekk fra henne evt bind henne opp og gå vekk. Slik atferd er ikke å overse! Vi kan sikkert skylde på hormoner i hytt og pine, men er ikke det egentlig bare en fin fin unnskyldning for å la hunden fortsette med tullet?

Det høres ut som det koker i henne, er det mye selvstendig arbeid via klikkeren? Shaper du mye? Noen hunder takler det dårlig og det koker litt over i dem. Så kanskje holde på med en ting av gangen og være rask (og ekstremt nøye) til å sette på kommando. Så det ikke blir så mye å tenke på i hodet hennes.

Skrevet

Ja, det var vell nesten akkurat slik hun var, derfor jeg mistenker det. Noe det da med stor sannsynlighet kan være, altså at hun får løpetid snart :)
Nei, jeg godtar det absolutt ikke, dette er ikke noe gøy akkurat. Har bare testet ut hva som har fungert/ikke fungert å gjøre. Har aldri klikkertrent noe særlig lydighetsøvelser, eneste er kassemetoden for utgangstilling, finpussing av utgangstillingen og holding av apportbukken. Det som kan ha gjort at det har blitt slik kan være at jeg, som sagt, i jula har trent mye triks med klikkeren og shapet inn ting. Skal nok ta en pause med dette.
Gode tips som skal prøves :)
Målet er å starte klasse 1 innen våren, så må fikse på dette her :)

Skrevet

Når ting koker over for aussien min så må han ligge, og han MÅ, og da roer han seg ned og tenker litt og begynner å være tilsnakkelig igjen. Han koker over i andre situasjoner enn trening også og da er det ligg.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har gjort det samme som SEC og AnetteH refererer til med min eldste. Han har vært en del utolmodig og detter ut fordi han ikke klarer å vente, og dermed begynte med abligøyer. La han i dekk der han måtte vente og fortsatte igjen. Det har fungert veldig bra her. Jeg gjør det fortsatt hvis han blir for ivrig og ikke klarer å styre seg selv med beskjed fra meg. Min yngste nærmer seg 11 måneder, og hun gjør jeg ihvertfall det med :P Når hun da legger seg, så blir det til at hun ligger å venter på neste skritt istedet for at hun løser opp og finner på tullball :)

Skrevet

Har ikke hatt problemer med akkurat dette, men bruker også ligg når det koker over for hormontrollet mitt, og det funker veldig godt, selv om det blir tålmodighetsprøve for oss begge til tider :P

Skrevet

Høres ut som veldig typisk stress det der, som fort kan skyldes både alder, hund og hormoner? Begynn å trene på å være rolig og avslappet mellom øvelser, f.eks. legg ned hunden som nevnt over. På trening ville jeg også jobbet med avslapping en del generelt, så det ikke koker over for mye.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...