Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Tolleren har virkelig blitt en tollertulling i det siste :no: Vi har hatt en lydhetstrening pause i jula og bare har klikkertrent litt småtriks.Nå når vi har begynt på treningen igjen har hun begynt å tulle.

Vi trener til å starte klasse 1. og alle øvelsene sitter, og nå begynner jeg litt mer konkurranserettet trening.

Det som er problemet er mellom hver øvelse så hopper hun, bjeffer og jokker på meg. Dette skjer når jeg ikke har gitt en kommando enda etter jeg har belønnet. Altså jeg kan gå FVF, hun går kjempebra, jeg belønner og hun begynner å tulle med meg igjen.. Hun avslutter hvis jeg gir en streng beskjed om at hun skal inn på plass igjen eller om jeg bare overser hun til hun slutter. Gir jeg hun noen annen slags oppmerksomhet synes hun dette er "kult" og fortsetter. Jeg vet ikke om hun gjør dette fordi hun er stressa, at hun ikke vet hva hun skal gjøre for å få neste godbit, dette vet jeg virkelig ikke... Hun er jo bare 1 år og snart 8 måneder, kanskje fortsatt mye hormoner eller noe (?).

Men spørsmålet er, hva kan jeg gjøre og hva kan dette skyldes? :innocent:

Forresten, hvor ofte har egentlig normalt tisper løpetid? Kan jo alltids hende hun snart har løpetid igjen.. Forrige gang var i september..

Skrevet

Jeg ville lagt henne i dekk mellom hver øvelse for å gi henne en oppgave og noe å fokusere på. Det høres rett og slett ut som det koker over for henne enten av forventning eller frustrasjon (eller begge), og uansett hvor positivt jeg trener, ville jeg aldri stått og venta på at bikkja mi skulle bli ferdig med å jukke og bite i meg, ærlig talt.

Noen tisper har forholdsvis hyppige løpetider, men er denne atferden sammenfallende med hvordan hun oppførte seg før den forrige?

Skrevet

Lær henne legge seg, slik SEC sier, og gå vekk fra henne evt bind henne opp og gå vekk. Slik atferd er ikke å overse! Vi kan sikkert skylde på hormoner i hytt og pine, men er ikke det egentlig bare en fin fin unnskyldning for å la hunden fortsette med tullet?

Det høres ut som det koker i henne, er det mye selvstendig arbeid via klikkeren? Shaper du mye? Noen hunder takler det dårlig og det koker litt over i dem. Så kanskje holde på med en ting av gangen og være rask (og ekstremt nøye) til å sette på kommando. Så det ikke blir så mye å tenke på i hodet hennes.

Skrevet

Ja, det var vell nesten akkurat slik hun var, derfor jeg mistenker det. Noe det da med stor sannsynlighet kan være, altså at hun får løpetid snart :)
Nei, jeg godtar det absolutt ikke, dette er ikke noe gøy akkurat. Har bare testet ut hva som har fungert/ikke fungert å gjøre. Har aldri klikkertrent noe særlig lydighetsøvelser, eneste er kassemetoden for utgangstilling, finpussing av utgangstillingen og holding av apportbukken. Det som kan ha gjort at det har blitt slik kan være at jeg, som sagt, i jula har trent mye triks med klikkeren og shapet inn ting. Skal nok ta en pause med dette.
Gode tips som skal prøves :)
Målet er å starte klasse 1 innen våren, så må fikse på dette her :)

Skrevet

Når ting koker over for aussien min så må han ligge, og han MÅ, og da roer han seg ned og tenker litt og begynner å være tilsnakkelig igjen. Han koker over i andre situasjoner enn trening også og da er det ligg.

  • Like 1
Skrevet

Jeg har gjort det samme som SEC og AnetteH refererer til med min eldste. Han har vært en del utolmodig og detter ut fordi han ikke klarer å vente, og dermed begynte med abligøyer. La han i dekk der han måtte vente og fortsatte igjen. Det har fungert veldig bra her. Jeg gjør det fortsatt hvis han blir for ivrig og ikke klarer å styre seg selv med beskjed fra meg. Min yngste nærmer seg 11 måneder, og hun gjør jeg ihvertfall det med :P Når hun da legger seg, så blir det til at hun ligger å venter på neste skritt istedet for at hun løser opp og finner på tullball :)

Skrevet

Har ikke hatt problemer med akkurat dette, men bruker også ligg når det koker over for hormontrollet mitt, og det funker veldig godt, selv om det blir tålmodighetsprøve for oss begge til tider :P

Skrevet

Høres ut som veldig typisk stress det der, som fort kan skyldes både alder, hund og hormoner? Begynn å trene på å være rolig og avslappet mellom øvelser, f.eks. legg ned hunden som nevnt over. På trening ville jeg også jobbet med avslapping en del generelt, så det ikke koker over for mye.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...