Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ok, jeg trenger ordentlige kilder.

Avkreftelse/bekreftelse på forskjell i resultat ved å HD/AD røntge tidlig(12 mnd)/sent (18 mnd+), hvor finner jeg mer informasjon?

Skrevet

Har det ikke vært masse diskusjoner om det her tidligere?

Mener å huske at om man røngter ved 12 mnd og det er bra resultat, så er det liten sjans for at det blir verre ved 18 mnd. Men røngter du tidlig og får dårlig resultat, så kan det stramme seg noe til når hunden er ferdig utvokst.

Skrevet
Har det ikke vært masse diskusjoner om det her tidligere?

Mener å huske at om man røngter ved 12 mnd og det er bra resultat, så er det liten sjans for at det blir verre ved 18 mnd. Men røngter du tidlig og får dårlig resultat, så kan det stramme seg noe til når hunden er ferdig utvokst.

Jo, jeg mener å ha lest en hel del tråder om det før, men finner per søk ikke noen. Mulig søkeevnene mine er ikke-eksisterende, men fant null, zip og nada.

Skrevet

Jeg vil nå si at det kommer mye ann på rasen og individet. Ene rottisen min, en stor gutt, røntget jeg førstegang når han var 13 mnd. Da var han ikke i nærheten av ferdig utviklet. Røntget på nytt når han var 23 mnd, og da var han mye mer ferdig.

Hund nummer, også en hannhund, røntget jeg første gang når han var 18-19 mnd. og da var han ferdig utviklet...

Skrevet

Jeg har ingen referanse, men på begynnelsen av 1990-tallet ble det gjort et prosjektarbeid ved NVH i regi av en student, hvor X antall bernere ble røntget ved 12 og 18 måneders alder. Det var ikke hysterisk mange hunder med i prosjektet, så en kan selvfølgelig diskutere hvor vitenskapelig gyldig funnene er. Men det var mange nok til at det førte til endringer hos både NKK og raseklubben.

Det en fant da, var at hoftene kunne bli bedre om en ventet et halvt år - at slark og slapphet fikk strammet seg. Men da snakker en om kanskje en grads forskjell - ikke fra E til A.

På albuene var det derimot en tendens til motsatt vei, at de kunne ha fått noe forkalkninger eller blitt noe forverret på de seks månedene - og det ble jo da selvfølgelig også satt spørsmålstegn om det har å gjøre med at tunge hunder legger mye belastning på framparten. Vil alle store hunder ha noe i fronten når de har blitt opp i årene?

Etter dette (og selvfølgelig annet granskningsarbeid) ble røntgenalder for berner satt ned fra 18 til 12 måneder, og det gjelder også en god del andre raser som fra før av måtte vente til 18 måneders alder.

Det har ført til at noen berneroppdrettere insisterer på å røntge hunden sin to ganger - albuene når de er et år, og hoftene et halvt år etterpå.

Så kan jeg jo legge til at vi eide en av de bernerne som var med på prosjektet, og hun hadde 4xA både ved 12 og ved 18 måneders alder.

Eldstetispa mi er stor og tung, og har trengt tid på å bli ferdig - men hun ble da avlest med 4xA 13 måneder gammel lell.

Men det er klart - jeg vet om en håndfull bernere som har blitt avlest med C på hoftene som ettåring, og fått en fridiagnose senere. Men jeg vet også om de som har hatt C som ettåring, og ved omrøntgen et år senere har økt til D. Og jeg vet om de som har hatt C på flere røntgenfotograferinger over flere år uten å bli verken bedre eller verre.

Nå ble du mye klokere, tenker jeg! :D

Edit: Men det jeg skulle si, er at om det forskningsprosjektet ved NVH er interessant, går det sikkert an å kontakte de og få rapporten, den finnes sikkert i et bibliotek.

Det ble skrevet om det i raseklubbens medlemsblad og jubileumsberetning, men det ligger ikke online.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har prøvd:  Non-Stop Løype - sikkerhetslåsen åpnet seg i tide og utide, og festene til frontstykket åpnet seg hele tiden Non-Stop Trekking - sitter for høyt, jeg får vondt i korsryggen Non-Stop CaniX 2.0 - frontstykket ble ødelagt etter kort tid Jeg har dessverre bare dårlige erfaringer med Non-Stop og leter i grunn etter et belte som IKKE er derifra, men ser at veldig mange har samme, usikre kobling eller så sitter de likt som Trekking-beltet.  Har sett på Canix Pro, men jeg vet ikke om jeg stoler helt på nonstop.  Medium stor hund (17kg), sterk som en okse. Bruker magebeltet for det meste på vanlige skogsturer eller til sykling,  ikke løping, Ønsker ikke belte med denne type kobling. Aller helst så skal koblingen være FAST, så man ikke kan bytte ut frontstykket..
    • Det viktige her er ikke ditt hjerte, for det skinner igjennom. Tror rasen du velger er viktig. Det er viktig å velge rett hund til jobben, og omvendt. Jobben kan være lange turer, sofakos, eller totalt kaos. Jeg fikk en portugisisk vann hund som valp. Gleden var stor, helt til den gikk nesten berserk ved 7 måneders alder. Hørte ikke etter lenger, dro i båndet, spiste alt, inkludert steiner og pinner. Det er tross alt forskjell på og tygge å spise pinner. Nå, etter at jeg leste meg opp og fulgte rådende, så jeg problemet i et annet lys, og fikk en god respons hos hunden.  
    • Ja, valpeshow har vel "alltid" vært uoffisielt. Om det er flere enn for to år siden, kanskje klubbene begynner å komme seg igjen etter pandemien?
    • Det er ikke så mange store uoffisielle utstillinger.  Det er mange uoff. Valpeshow hvor junior og veteraner også kan delta. Disse blir  ikke registrert noen steder og det deles ikke ut cert. Har ingenting med mange uregistrerte hunder å gjøre. 
    • Hvor finner du uoffisielle utstillinger? Jeg antar det kan ha noe med mengden uregistrerte hunder å gjøre, uten at jeg vet noe mer om det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...