Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Nå har vi kjøpt pulk, så vi tenkte hundene skulle få trekke datteren vår i den nå på vinteren, og i sykkelvogn på sommeren. Da er det jo greit å kunne trene inn kommandoer for høyre og venstre. Noen som har tips til måter å trene inn dette på?

Skrevet

Jeg har trent det inn på Nora ved å si høyre/venstre når vi møter "kryss" i veiene på steder hvor vi går. Om jeg sier høyre, og hun går venstre, så stopper jeg og holder henne igjen(viser at det er feil), og viser vi skal andre veien(peker, drar litt i bånd den veien etc.), sier høyre, og roser om hun går dit. Sier jeg høyre og hun går høyre roser jeg kjempe mye.

Jeg gikk ofte andre steder i kryss enn jeg skulle og flere ganger bare for å trene på H/V. Nå kan hun H/V ganske bra! :) Også bør du ha et annet trykk på H enn V. Feks ha en lang kommando på H som "Høøøøyre" og en kort på V, som "venstre!". Da er det enklere å høre forskjellen. Det gjorde vi i Alta også. Men der brukte vi "Gi"(H) og "Haw"(V) som kommandoer. Tror det er internasjonale kommandoer i hundekjøringsverden :)

I Alta, med Harald Tunheim gikk vi i skoger når vi lærte hundene H/V. Vi gikk mot et tre, sa H/V og gjorde resten slik jeg har beskrevet over her^ Slik lærte han ledehundene sine det. Gikk turer med en og en hund og terpet, terpet, perpet.

  • Like 4
Guest Ulla-Britt
Skrevet

Også kan det være greit å lære inn en hold høyre-kommando. Så vet hun hvor i sporet/veibanen det er meningen at hun skal oppholde seg, og det er jo som regel på høyresiden.

Skrevet

Vi har trent på H/V hjemme også vi. Lagt frem to godbiter og sagt "Høyre - værsågod". Tar hun da riktig er det masse ros. Prøver hun å ta feil, får hun et nei, og må prøve på nytt.

Også har vi trent i kryss og der veien deler seg, sånn som Ane beskriver.

Det skal sies at det fremdeles ikke sitter ordentlig, men terping og øvelse gjør mester :P

  • Like 1
Skrevet

Det går an å trene inn retningskommandoer med baller også: Ha en haug med baller (litt vesentlig for de av oss med hunder som verken apporterer på instinkt eller av lyst :teehe: ) og still deg opp på en gressplen eller annen åpen plass. Kast en ball til venstre og si venstre. Hunden setter etter. Samme skjer til høyre (overraska?). Hold på sånn til du kan dirigere.

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da snakker vi en helt annen arbeidskapasitet, tilnærmet border collie. Men hvis det er aktuelt, så ja. Og så har de MYE lyd. Mer enn de andre lapphundene. Jeg synes de er dritfine, men lyden (og røytingen) hadde vært uaktuell for meg.
    • Lapsk vallhund kanskje? Kjenner ingen personlig, men kjenner til en oppdretter, og forstår det slik at det er mer å hente der enn hos finsk og svensk
    • Korthåret collie var det første som slo meg. Gjeterhundtype men stort sett avlet som selskapshund nå. Røyter en del, men er ganske førerorientert og spennende rase. Generelt vil du se på raser som er avlet for å samarbeide med fører. Det er noen typer jakthunder som ikke skal jobbe selvstendig, men på førers kommando, f.eks, apporterende o.l., som typisk retrievere og spanieler. Og så har du gjeterhunder som er de klassiske som er forholdsvis førerorienterte og lette å trene, men som også krever en del både fysisk og mental akvitisering. Så kommer det litt an på om det spiller noen rolle med bjeffing, for eksempel. Dansk/svensk gårdshund har en del jaktinstinkt men er også ganske førerorientert og lett å trene. Finsk og svensk lapphund, mye pels, mye lyd, litt mer selvstendig enn mange gjeterhunder, men morsomme hunder. Schapendoes, pumi, tibetansk terrier, bearded collie kan være alternativer. 
    • Hvilke av de sjeldne mellomstore hundene passer best til å trene lydighet og å gå skogsturer med? Skriver sjeldne da jeg er ganske kjent med de som er mest populære. Gjerne med minst mulig jakt siden jeg ikke skal trene jakt og ønsker at hunden skal gå løs på turer hvis den blir lydig nok. Pelsstell betyr ikke noe og vakt betyr heller ikke noe da vi bor på bygda. Ønsker hunderase mellom 10-30 kilo da jeg ikke har styrke nok selv og jeg ikke ønsker altfor stor hund. Kanskje prøve agility også.
    • Min golden (jakt) røyter bare to ganger i året, men de vanlige goldene jeg vokste opp med røyta helt sykt mye😅 Ellers er de veldig fine hunder, så lenge de får brukt hodet nok. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...