Gå til innhold
Hundesonen.no

Svineinfluensa kan bli årets sesonginfluensa


Guest Kåre Lise
 Share

Recommended Posts

Arielle - jeg har allverdens respekt for deg og din sykdom, men jeg lurer på hvor og når det i verden er en sammenheng mellom ME og influensavaksine? Jeg har hørt at det spekuleres i ( men det er ikke bevist) sammenheng mellom en utprøvd vaksine for noen år siden og ME (husker ikke i farta hva det var, var det ikke mot hjernehinnebetennelse?). Det blir fort lynsjestemning/"farlig" om vi begynner å dra bivirkninger på kryss og tvers :/

Det er mange som har fått ME etter svineinfluensavaksinen. Et kjapt søk på google så finner du mye. Ja det er også mange som har fått det av vaksinen for hjernehinnebetennelse. Nå er jeg en av de som alltid har puttet i meg minst mulig. Jeg har tatt alt av vaksiner som barn men ingenting de siste årene. Jeg trenger ikke noe vaksine for øyeblikket heller tror jeg. Skal jeg vaksineres mot noe så skal det være et velkjent og godt testet vaksine. Jeg hopper ikke på å tar de her nye vaksinene og håper på det beste. Det er farlig å leve og folk dør av både det ene og det andre. Folk dør av vanlig infuensa også. Så nei jeg kommer nok aldri til å få panikk og la media påvirke meg til å ta en vaksine som er helt ny mot er "veldig farlig sykdom"... Jeg skjønner ikke helt hvordan det en gang er lov å gi noe så uprøvt til folk..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • Svar 75
  • Created
  • Siste svar

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nå er jeg så gammel at jeg faktisk ser fordelen med vaksiner jeg da.. til tross for bivirkninger. Jeg vet ikke om man gir polio-vaksine lenger feks, men da jeg var liten gikk jeg på skole med barn som

Ja, må være noe med det - at man ikke lenger har noe forhold til hva vaksiner egentlig hjelper mot. Min mor feks, født 1935. Da hun var 3 år fikk hun skarlagensfeber (en sykdom man knapt vet hva er pr

Igjen, jeg har all respekt for deg og sykdommen, men jeg har veldig veldig vanskelig for å akseptere at pandermix forårsaket ME. At noen skriver det på et forum eller i en blogg blir ikke det samme som statistisk gjennomgått data. Dessuten er det vel litt debattert hva ME egentlig er (altså at det er mange forskjellige varianter som kanskje egentlig er andre sykdommer, men som av mangel diagnostisk evne plasseres i "ymse" (ME)) og dermed vil nok difuse plager være lett å skylde på en vaksine.

Forøvrig er fluarix og de andre typene vanlige sesongvaksiner mot influensa brukt i mange herrens år, ergo en utprøvd vaksine på høyde med tetanus, mmr og liknende vaksiner.

Svineinfluensavaksinen i år inngår i den vanlige vaksinen mot influensa, det er ikke en pandemi-vaksine i år. Vaksinen har ikke samme innhold.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal jeg vaksineres mot noe så skal det være et velkjent og godt testet vaksine. Jeg hopper ikke på å tar de her nye vaksinene og håper på det beste. Det er farlig å leve og folk dør av både det ene og det andre. Folk dør av vanlig infuensa også. Så nei jeg kommer nok aldri til å få panikk og la media påvirke meg til å ta en vaksine som er helt ny mot er "veldig farlig sykdom"... Jeg skjønner ikke helt hvordan det en gang er lov å gi noe så uprøvt til folk..

Vel, noen må jo ta den for at den skal bli utprøvd, så om det ikke var lov å gi noe så uprøvd til folk, eller ingen ville hatt uprøvde medisiner, så kunne man jo gitt opp å forske på bedre medisiner og vaksiner med en gang.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Igjen, jeg har all respekt for deg og sykdommen, men jeg har veldig veldig vanskelig for å akseptere at pandermix forårsaket ME. At noen skriver det på et forum eller i en blogg blir ikke det samme som statistisk gjennomgått data. Dessuten er det vel litt debattert hva ME egentlig er (altså at det er mange forskjellige varianter som kanskje egentlig er andre sykdommer, men som av mangel diagnostisk evne plasseres i "ymse" (ME)) og dermed vil nok difuse plager være lett å skylde på en vaksine. Forøvrig er fluarix og de andre typene vanlige sesongvaksiner mot influensa brukt i mange herrens år, ergo en utprøvd vaksine på høyde med tetanus, mmr og liknende vaksiner. Svineinfluensavaksinen i år inngår i den vanlige vaksinen mot influensa, det er ikke en pandemi-vaksine i år. Vaksinen har ikke samme innhold.
Jeg er også litt der: ME er vel ikke en sykdom, men en bås man plasseres i når alt annet (fysiske kjente sykdommer) er utelukket, samt at de mener det kan være psykisk? Og de som hevder de fikk ME av vaksinen, så ville de vel fått det av neste forkjølelse uansett?
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er også litt der: ME er vel ikke en sykdom, men en bås man plasseres i når alt annet (fysiske kjente sykdommer) er utelukket, samt at de mener det kan være psykisk? Og de som hevder de fikk ME av vaksinen, så ville de vel fått det av neste forkjølelse uansett?

Jeg fikk diagnoistisert FM (fibromyalgi) i desember 2012. Tok vaksinen i 2009, kanskje det er defor jeg har fått fm? Nei, har alltid hatt symptomer, det tok bare meget lang tid å utelukke andre ting. Jeg tviler på at man kan få slike sykdommer av vaksiner, de fleste har nok hatt symptomer lenge før de vaksinerte seg, de har bare ikke gjort noe med det før etter.

Men det er en interessant teori.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

FHI svarer VG-leserne.

4. Jeg lurer på om media blåser dette opp mer en nødvendig?
Jeg synes nok at det blir litt mye medieoppmerksomhet nå, og at dette kan skremme folk unødig. Influensasykdom og innleggelser av syke pasienter er noe som skjer hvert år, også i de årene man ikke har svineinfluensavirus. Men det er bra at vi får oppmerksomhet rundt influensavaksinering av risikopasienter, det er alt for få av disse som vaksinerer seg i Norge.

-God natt. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini
Herlighet, ja det ville jo vært ***** synd om det ble tilfelle når vi virkelig trenger vaksine også kan man være etterpåklok fordi man har tukla med folks tillit pga av en dustete influensa så får heller folk dø av langt alvorligere sykdommer. jeeses.. For det er jo det som er problemet, at man nærmest skal vaksineres mot forkjølelse.

BTW, Overlegen på Ahus sier det verste nok nå er over for i år så det er ingen grunn til å vaksinere seg for i år..

Det sies da at den værste toppen ikke kommer før om noen uker ifølge en epidemiekspert (Preben Aavitsland).

Når det kommer til årets vaksine så skal jeg kanskje vaksineres (får vite av lege i dag), jeg er en av de mange som ble syk av "svineriet" i 2009 og tok ikke vaksinen da den kom (er i risikogruppe).

Endret av Dratini
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise
Det sies da at den værste toppen ikke kommer før om noen uker ifølge en epidemiekspert (Preben Aavitsland).

Epidemiekspert ??? :lol: Nå tror jeg vi skal ta oss en bolle eller tre, vi snakker influensa her ikke svartedauen..

Avviser at influensa er pandemi

Er du i risikogruppe skal du selvfølgelig vurdere å vaksinere deg men det har jo også lite for seg om det er for sent..

Mer effektivt enn vaksine.

Siste:

Myndighetene sier at all frykt for vaksinen mot svineinfluensa er ubegrunnet – og ber folk i risikogruppene skynde seg for å ta sprøyten.

Men det er heller ikke Pandemrix. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg er faktisk en av de som ble anbefalt å ta en vurdering av legen om jeg skulle ta vaksinen eller ikke, tiltross for sykt familliemedlem med nedsatt imunforsvar. Men legen sa ikke nei/ja, men ba meg selv ta en avgjørelse.

Dette pga jeg er så overvaksinert som jeg er. Pga reise til enkelte land hvor man jobber med dyr og er utsatt for mye smitte/uhygeniske miljø så har jeg to fulle vaksinebøker på 2 år. (gullfeber, rabies, skogsflått, revaksinert alle barnevaksiner, tyfus you name it I have it)

Den siste revaksinereingen begynnte jeg reagere (egentlig skal jo de skje første sånn logisk sett). Og fått små "kuler" i armen som er fortsatt er kløpunkter. Dette er ca 6 år siden sist vaksine. Utenom det så ble jeg syk 39 i feber, oppkast og kroppen reagerte ikke noe pent.

Så det er ikke slik at legene løper etter folk med vaksiner heller. Men så presanterte jeg også den problemstillingen til legen samtidig som evt vaksine.

( OT men jeg tror imunforsvaret mitt er på høygir fra før. *flirer* Var besøk før julen og typen ble syk imens jeg var der. Jeg har ikke blitt smittet, men de 6 andre familliemedlemene har var rundt er alle smittet. Antagelivis med svineinfluensa. Skulle tro jeg var den som skulle blir syk :lol: Og nei, jeg hadde heller ikke infuensa forje runde eller hatt det så langt tibake jeg kan huske. Aldri vaksinert mot influensa.)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Antagelivis med svineinfluensa. Skulle tro jeg var den som skulle blir syk :lol: Og nei, jeg hadde heller ikke infuensa forje runde eller hatt det så langt tibake jeg kan huske. Aldri vaksinert mot influensa.)

Pfffft, du kommer aldri til å få svineinfluensa vøtt - folk som oss får purkepest, vi :D.

Jeg vaksinerte meg ikke forrige gang, og har ikke tenkt å vaksinere meg nå heller. Ikke fordi jeg er paranoid med tanke på alle de fæle bivirkningene man kan få eller er motstander av at medisinprodusentene skal tjene penger på meg - men fordi jeg rett og slett ikke gidder å dra til legen for noe sånt... jeg er lat, jeg får ikke ut fingeren - og jeg tror også mitt immunforsvar jobber såpass godt at jeg nok skal stå han av :). Jeg er optimist :D.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise
Forskjell på epedemi og pandemi, da mr :P

Åååååååh næææ å det sier du nå? ???? Det skrives Epidemi. Og influensaen har ikke vært, er eller kommer til å bli hverken epidemi eller pandemi OK? Sånne ekspertidioter kan da vel stappe bollen i kjeften og holde kjeft, hva er poenget med å spre så mye frykt, er dere betalt av Al Quaida sånn dere holder på? En kan jo virkelig begynne lure, vi skal liksom være nordiske vikinger og er i ferd med å bli den verste kjerringbefolkningen av alle på kloden, løper til NAV med flis i fingern og skal ha vaksine for å slippe gå ett par dager med tett i nesa, stakkars stakkars mennesker vet snart ikke lenger hva det vil si å faktisk være syk..

I løpet av 2012s to siste uker, ble det påvist 415 tilfeller av svineinfluensa og vanlig sesonginfluensa.

Huff å huff å hutte meg tu hvordan skal dette gå..Det er ikke engang 0,01% ( 0,1 promille ) av befolkningen.. En av 10.000 har svineflu eller vanlig influensa.. !!! Stakkars mennesker, kanskje de sliter sånn med livet at det er ett helvette for dem at de er friske allerede neste uke, noe er hvertfall riv ruskende galt..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Cheez louise, jeg skrev på mobilen i halvørska i morges. Sorri at en bokstav ble feil. Innholdet burde ikke være umulig å forstå allikevel.

En epidemi er en sykdomsbølge som smitter raskt mellom mennesker. En influensaepidemi har vi stort sett hvert år during the winter months. Epidemi betyr ikke at noe er dødelig eller årsak til hysteri, det er bare at et sykdomsutbrudd smitter raskt mellom folk. Klamydiaepidemi, spysjuke-epidemi, idioti-epidemi - you name it...

Jeg har uansett ikke sagt meg uenig i det du skriver, jeg kan gjerne quote meg selv om du er i tvil:

Ikke at jeg tror det blir massedød av svineinfluensa i år (heller), men jeg kjenner jeg får lettere spader av å se folk som skriver i kommentarfeltet på VG og dagbladet "ikke **** om jeg skal sitte med metallsmak og narkolepsi nå heller, myndighetene LURER OSS". Hallo, det er ikke pandermix, hva med å gidde å bruke en halv hjernecelle for å enten a) prøve å gjøre LITT research, eller b) stole på helsemyndigheter.

Ergo er jeg enig i at det ikke er noe grunn til HYSTERI, det er veldig blåst opp at "oioi, det er så mange som er syke!!". Men jeg er - som jeg også har skrevet ovenfor - interessert i at folk faktisk får rett fokus. Å vaksinere seg er ikke farlig, det er ikke samme vaksinen som under den GLOBALE pandemien (ergo navnet: pandermix) - og det er jo faktisk fint å vaksinere seg slik at vi slipper større utbrudd.

Det er akkurat like "uviking-aktig" og kjerringaktig å sitte og ikke tørre å vaksinere seg, med begrunnelse "det er så mye bivirkninger".

EDIT: Og forøvrig VAR svineinfluensaen i 2009 en pandemi. Så jo, den har VÆRT en pandemi.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Store epidemier

Et utvalg av de største epidemier og farsotter som har hjemsøkt verden i historisk tid

461 f.Kr. Over 100 000 mennesker i Roma døde av pest 80 e.Kr. En ny pestbølge gikk over Roma. Det samlede antall dødsfall kjennes ikke, men mens pesten raste som verst, døde over 10 000 mennesker daglig 430 England ble rammet av en pestilens som førte til hel avfolkning av enkelte områder 722 Byen Chichester og omland i England ble nesten avfolket av en epidemi. 34 000 døde 746–49 En farsott herjet i Konstantinopel. Over 200 000 var døde da epidemien ebbet ut 954 En epidemi raste i Skottland; krevde 40 000 offer 1172 En alvorlig epidemi førte til at de engelske armeer som under Henrik den annen hadde innvadert Irland, måtte trekke seg tilbake 1340–50 Svartedauen bredte seg over verden og utryddet 25 millioner mennesker i Europa. Pesten kom til Norge i 1349 og spredte seg i løpet av få måneder over hele den sørlige delen av landet. Historikerne regner med at bare 1/3 av befolkningen overlevde pesten 1383 Den såkalte «fjerde pestilens» herjet i Irland 1603 En epidemi utbrøt i London; krevde 30 000 offer 1611 En farsott raste i Konstantinopel og rev med seg 200 000 mennesker 1625 London ble på nytt herjet av en farsott som krevde omkring 35 000 menneskeliv 1628–32 Pesten blusst opp igjen. Den ble kalt den lombardiske pest og spredtes under trettiårskrigen til det meste av Europa. I Lyon-området døde i 1632 60 000 mennesker av farsotten 1656 En farsott herjet i Napoli-området. På de seks måneder den raste, døde 400 000 mennesker 1664–65 The Great Plague, 'den store pest', krevde 10 000 menneskeliv i London-området 1720 Det brøt ut pestilens i Marseille; førte til 60 000 dødsfall 1773 Frankrike ble herjet av en farsott som ble kalt «råtnefeberen» 1784 Pesten hadde en oppblussing i Izmir; krevde 20 000 offer 1791–98 Gul feber oppstod på forskjellige steder av atlanterhavskysten. New York, Philadelphia og Baltimore ble særlig hardt hjemsøkt 1799

Pesten utryddet 250 000 mennesker i Egypt

1805 En alvorlig gulfeber-epidemi i New York førte til at over halvparten av byens 70 000 innbyggere evakuerte området i panikk 1814 Lilleasia, Palestina og Hellas ble hjemsøkt av pesten 1817–18 En kolera-epidemi raste i India, Thailand, Sri Lanka ogMalaysia. Antallet av dødsfall var enormt. Epidemien bredte seg til Europa og ebbet først ut i 1823 1819–22 Det oppstod igjen en hårdnakket epidemi av den gule feber i USA. I Tunis ble omtrent på samme tid halvparten av befolkningen drept av sykdommen 1831 Koleraen trengte inn i Russland og Frankrike. Bare i Paris døde 15 000 mennesker 1832 Koleraepidemier oppstod i Nord-Amerika. USA og Canadable hardt hjemsøkt: 3000 offer i New York og 2000 i kanadiske byer. Året etter opptrådte sykdommen meget ondartet i Norge 1848–49 Det oppstod en ny koleraepidemi i Storbritannia og Amerika 1848–62 Skandinavia ble igjen hjemsøkt av koleraen. I Norge ble 2453 angrepet av sykdommen i 1853; ca. 65 % av dem døde. Epidemien fikk tre år etter en oppblussing i størstedelen av Europa 1878 Gul feber herjet voldsomt i sørstatene i USA og la mange byer øde 1884–85 En ny koleraepidemi bredte seg i Europa. 7 år senere blusset den på ny opp 1889 En ondartet influensa-epidemi spredte seg over hele verden 1902–09 Russland ble hjemsøkt av kolera 1918 En ny influensa-epidemi, «spanskesyken», bredte seg over verden. Den krevde 6 millioner dødsoffer, herav 3 millioner i India 1921–22 Tyfusepidemi og hungersnød oppstod i Russland. 3 millioner mennesker døde 1947 En ondartet koleraepidemi herjet i Egypt; mange tusen døde 1971 En koleraepidemi herjet i Vest-Bengalen etter flomkatastrofen og masseflukten fra Bangladesh

Så til sammenlikning ville jeg nok vært veldig forsiktig med å kalle influensa med 400 smittede fordelt på 3 typer en aldri så bitte bitte bitte liten epidemi.. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bare sånn fordi jeg vil:

"10.2 Epidemier og pandemier

Med en epidemi menes klart flere tilfeller enn normalt av en sykdom i et gitt tidsrom. En pandemi er en epidemi som opptrer i et stort område (verdensomspennende) og vanligvis rammer en stor del av befolkningen. Ordene brukes ikke bare om svært smittsomme sykdommer som influensa, men også om ikke-smittsomme sykdommer og om sykdommer med langsom økning i hyppigheten over et lengre tidsrom (for eksempel AIDS-pandemien).

Mest aktuelt i beredskapssammenheng er smittsomme sykdommer med rask spredning. Sårbarheten er stor i alle samfunn for sykdommer som smitter lett med dråpesmitte eller luftbåren smitte, som få eller ingen er naturlig immune mot, og som det ikke finnes (tilstrekkelig) vaksine eller behandling mot. Ingen samfunn kan effektivt stenge slike sykdommer ute."

http://www.regjeringen.no/nb/dep/jd/dok/nouer/2000/nou-2000-24/11/2.html?id=361124

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise
EDIT: Og forøvrig VAR svineinfluensaen i 2009 en pandemi. Så jo, den har VÆRT en pandemi.

Delte meninger om hvorvidt den var det. WHO har vel sjeldent tatt så mye kritikk som akkurat det.

Det er akkurat like "uviking-aktig" og kjerringaktig å sitte og ikke tørre å vaksinere seg, med begrunnelse "det er så mye bivirkninger".

Handler ikke bare om å ikke tørre, hvorfor skal jeg vaksinere meg når jeg ikke engang er i risikogruppe og forøvrig er sjeldent syk, sånn det virker for meg nå er det bare "noen" på ett hundeforum som mener jeg burde gjøre det. Det er ingenting som tilsier at jeg burde vaksinere meg, du må jo gjerne opplyse meg.

Det finnes sikkert millioner av vaksiner, jeg burde bare ta alle sammen da for sikkerhets skyld eller?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Snusken - jeg har ikke bedt noen om å vaksinere seg. Men synes det er feil å argumentere med redsel for bivirkninger, at man ikke tar vaksina. Om du ser enda en gang over det jeg skriver så ser du at det er vinklinga. Den røde tråd.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise
Snusken - jeg har ikke bedt noen om å vaksinere seg. Men synes det er feil å argumentere med redsel for bivirkninger, at man ikke tar vaksina. Om du ser enda en gang over det jeg skriver så ser du at det er vinklinga. Den røde tråd.

Du snakker om at det er kjerringaktig å ikke tørre vaksinere seg. Jeg tørr å risikere å bli gående med influensa noen dager jeg, gjør du? Og ja, det er bivirkninger med vaksiner som med alle andre legemidler. Så hvorfor skal jeg ta vaksiner jeg ikke trenger å ta når det er en million andre jeg også kunne tatt? Eksempelvis vurder jeg seriøst å vaksinere meg mot flått, enkelt og greit fordi der er jeg i risikogruppe for å bli bitt, jeg er også i en sone med mye smitte på flåtten og om jeg sku bli smittet er konsekvensene adskillig verre enn å ligge en uke med influensa. Hvorfor i all verden burde jeg heller vaksineres mot influensa?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ååååååååååååå ikke ha så tungt for det daaaaa :)

Skal vi strip it down a bit?
1) Mange er hysteriske for svineinfluensavaksinen fordi den ble gitt med en vaksine som tendenserte til å ha en del bivirkninger på ytterst få mennesker.

2) Det er mange som tror det er samme greia i år, siden de fyrer seg opp av media og hverandre. De går glipp av det faktum at årets sesongvaksine mot influensa også dekker svineinfluensa. Dette er en vel utprøvd vaksine uten "ukjente" bivirkninger, da de har blitt gitt i mange år.

3) Å si man ikke vil vaksinere seg mot svineinfluensa fordi man risikerer bivirkninger er derfor... vel. Det sier seg selv.

That's just the point. Om man MED denne kunnskapen velger å gjøre det eller ikke, er jo opp til en og en hver. Du ser ikke at jeg renner ned Siri, JeanetteH eller andre som mener immunforsvaret deres er godt nok med bannskap og svor om at de MÅSKALBØR vaksinere seg?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise
Ååååååååååååå ikke ha så tungt for det daaaaa :)

Skal vi strip it down a bit?

1) Mange er hysteriske for svineinfluensavaksinen fordi den ble gitt med en vaksine som tendenserte til å ha en del bivirkninger på ytterst få mennesker.

Neida, skal la det ligge nå vil bare legge til 1) at grunnen for at folk i utgangspunktet gikk mann av huse og sto i kø ute i drittvær og ba om å bli syke for så å vaksineres for å slippe å dø var i utgangspunktet hysteri for en uskyldig svineinfluensa, noe som i seg selv er helt på trynet. Det er virkelig på tide å la dette gå tilbake til hva influensa og influensavaksine var FØR 09/10 og det er faktisk det FHI nå også ser ut til å jobbe med.

" –Vi har hatt en mild influensa – og en falsk pandemi"

– Wolfgang Wodarg

Formann for Europarådets helsekomité, Januar 2010.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini
Epidemiekspert ??? :lol: Nå tror jeg vi skal ta oss en bolle eller tre, vi snakker influensa her ikke svartedauen..

Nå mener jeg at du burde ta deg en bolle eller førti (jeg synes ikke boller er noe godt). Det jeg skrev er direkte gjengitt fra det som ble sagt på TV2 Nyhetskanalens sendinger i morrest.

Og forresten: Preben Aavitsland er avdelingsdirektør i Divisjon for smittevern ved Nasjonalt folkehelseinstitutt.

Og her kan du lese mer om hva han skriver ang død og influensa. Les hele så får du med deg det essensielle i hva epidemi og pandemi er :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise
Nå mener jeg at du burde ta deg en bolle eller førti (jeg synes ikke boller er noe godt). Det jeg skrev er direkte gjengitt fra det som ble sagt på TV2 Nyhetskanalens sendinger i morrest.

Og forresten: Preben Aavitsland er avdelingsdirektør i Divisjon for smittevern ved Nasjonalt folkehelseinstitutt.

Og her kan du lese mer om hva han skriver ang død og influensa. Les hele så får du med deg det essensielle i hva epidemi og pandemi er :aww:

Ellers takk, var ikke så mye nytt der så da avventer jeg noen uker så får vi se hvor ille denne "epidemien" ble for hvis dette bare er begynnelsen og den fortsetter å eskalere sånn en virkelig epidemi faktisk gjør så vil det jo bli virkelig ille med hele befolkningen sengeliggende og de under 40 på dødsleiet sant?

Er ikke så begeistra for boller selv. Altfor mye karber, en helt annen diskusjon. :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da har det brutt ut flere tilfeller her i området + at en av mine nærmeste kollegaer har fått det påvist. Siden faren til A jobber i helsevesenet har jeg kastet ballen videre til han , jeg kan ikke nok om det. Han er i risikogruppen , men han er også sårbar mot preparater. Det er ikke bare å gi han en sprøyte har vi erfart. Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Det er ikke noe mer nytt med utbrudd i Drammen som Vestfold / Akuershus osv.. . Drammen har bare ikke testet spesifikt for H1N1 før etter nyttår derfor er naturligvis heller ingen påvist dette spesifikke viruset selvom de har hatt influensa. Dette i følge dt.no.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikke noe mer nytt med utbrudd i Drammen som Vestfold / Akuershus osv.. . Drammen har bare ikke testet spesifikt for H1N1 før etter nyttår derfor er naturligvis heller ingen påvist dette spesifikke viruset selvom de har hatt influensa. Dette i følge dt.no.

Nei , sikkert ikke. Men nå er det 3 påviste tilfeller på jobben min. Den ene er min nærmeste kollega som jeg delte pc med i romjula. Han har ligget syk siden nyttår. Forrige gang var det ingen på jobb som fikk det.

Har pratet med barnelegen og fastlegen og begge sa han burde vaksineres. Pappaen gjorde et ærlig forsøk tidligere i dag , men smittevernkontoret var sprengt og ingen andre hadde vaksinen. Han skulle prøve igjen i Oslo i morgen , så får vi se . Det er fortsatt opp til han. Jeg ser at jeg er delvis inhabil pga søsteren min. Vi følger jo vaksineprogrammet og iflg helsepersonell skal vaksinen som gies nå ikke være mer risikabel enn de vanlige vaksinene. Den haste-vaksinen de ga forrige gang var visst mer usikker.

Ting var så mye enklere før jeg fikk barn , mye lettere å bare ta avgjørelser for sin egen del.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive



  • Nye innlegg

    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
    • Det er lett å glemme hvor krevende valpetiden faktisk er. Å holde lek utendørs synes jeg er en fin regel, men ha gjerne tyggeleger tilgjengelig innendørs for å begrense tygging på uønskede ting. Han er jo fortsatt en baby som vokser og oppdager verden i stort tempo. Det er viktig å ha noen rolige dager innimellom, men jeg tenker også at det er viktig å dra litt rundt og oppleve ulike miljøer, treffe ulike folk, underlag, lyder, lukter osv. Dra på oppdagelsesferd ihvertfall et par dager i uken. Lek og oppdagelse i eget tempo er fint. Her går det an å skille mellom kjedelige, korte lufteturer for å gjøre fra seg, og lengre turer for å leke, oppdage og trene litt. Lær valpen tydelig skille mellom disse. Inne tenker jeg også at det er greit å skille tydelig mellom ro og aktivitet. Men såklart, er valpen aktiv så bruk det, tren en kort økt med kontakt eller øvelser, ta en kort pause og en liten økt til, og så prøv å avslutte. Du kan jo gjerne avlutte alle økter med å jobbe med å gå å legge seg i senga/teppet/plassen, så han lærer å gå dit og slappe av etter aktivitet.
    • Hei  Jeg har en chi valp gutt på nå 12 uker .Dette er min andre chihuahua valp . Min forrige ble 12 år. Merker jo at denne valpen er 10 ganger mer hyper en den jeg hadde .   Føler jeg har glemt ut igjen Valpe stadiet .vet jo at det er en periode der man må forvente at det går litt i « hundre «  Den forrige chi var mye roligere og var lettere å roe ned . Håper å få noe råd -føler meg som en nybegynner igjen . Vi er mye ute -leker og han får sosialisering  vi holder lek til utendørs -inne forsøker jeg mental stimulering .Han klarer ikke roe seg inne .Han har nå vært hos meg i nesten 2 uker .Ble veldig raskt husvarm  Han har leker og tygge ting tilgjengelig inne Er det en ide å fjerne leker inne ? Er heller ikke lett å vite om han er understimulert eller overstimulert Håper på noen innspill her for hva som har fungert for andre           
    • Vi hadde en skikkelig ups and downs tur i går. Skulle "bare" på Posten og hente en pakke. Dr. Jekyll og Mr. Hyde ble med. På tur til bussen vekslet han mellom å være nevnte. Knallbra adferd avbrutt av skikkelig problematferd. Det ble bykset og bjeffet og knurret. Det ble gått aldeles eksemplarisk pent. Vanskelig å si hva som utløste det ene eller det andre. Han reagerte da naboer kom syklende med hund. De var åpenbart også på opplæring, gitt hvordan vi fikk et stresset og angstfylt tilrop bakfra om vi kunne stå i ro mens de passerte. Det skulle gå fint, trodde jeg, og ba Ede om en sitt jeg forventet han skulle mestre. Fysisk nærkontakt med en annen hund har han ikke hatt siden han flyttet fra oppdretter, så ingen forventninger om det når han ser en, og sladretrening på passering av mennesker har resultert i en svært høy suksessrate nå. Han bare overser de fleste uten å engang forvente belønning. Passerende syklister som kommer bakfra er vi IKKE i mål med. De ser antakelig ut som en kombinasjon av leketøy og deilige kjøttstykker, men disse kom så sakte, jeg trodde ikke det skulle trigge noen byttedrift. Til min overraskelse reagerte Ede mer enn han vanligvis gjør på Tour de Finance racerne som pleier trene på denne strekningen. Først ble jeg bekymret for et nyoppstått problem med utagering på hunder. Så forsto jeg at dette handlet om en slags misunnelse og en reaksjon på lovbrudd. Brudd på naturlovene. Hunder og sykler har vi nemlig ikke observert sammen før. Sykler er kjempespennende, og disse hundene fikk altså lov til å løpe sammen med syklene?! "The audacity! Stop in the name of the law! Jeg vil også være med! Hvem **** tror dere dere er?! Er ikke vi i familie? Dere lukter kjent! SVIKERE!" Vel. Han roet seg ned igjen en stund etter at de var forsvunnet ut av syne, og alt gikk vel til vi kom av bussen. Nå var han høy på mestring fra å gå ned trappen og en trang til å undersøke og kontrollere kjente omgivelser han ikke har vært i på en stund. Vanskelig å få kontakt med. Brukte lang tid på å komme oss til Posten fordi han var helt i sin egen verden angående omgivelsene. Ham ville utforske og kontrollere, han ville FREM og han var vokal om det. Det ble full stopp hver gang han strammet båndet uten å stoppe og vente på meg. Det ble full stopp hver gang han bjeffet av frustrasjon. Det ble lange stopper for å vente på kontakt. Heldigvis har han forstått hva som skal til for å utløse fremdrift og hva som er "straffen" for stressbetont dårlig adferd. Jeg trenger knapt be ham, han legger seg rett ned og later som han slapper av - regelrett skuespiller avslappet. Om ikke haka på bakken temmelig umiddelbart utløser videre fremdrift, så slenger han seg på hofta, krøller den ene fremlabben og SKUESPILLER relaxed AF for å komme fortere videre.  Strekningen fra bussen til Posten tok så lang tid fordi han ikke evnet oppføre seg, vi måtte avblåse planen om å busse tilbake, og istedenfor ta beina fatt og trene mer på å gå pent og rolig for å komme oss hjem igjen.  Omsider fremme ved Posten brukte vi også lang tid på å komme oss inn, pga ivrige byks frem fra hver eneste pent utførte straffestopp med bøtesitt. Virker som han gjør det med viten og vilje. Trigger en ny straffesitt i håp om å innkassere. Ikke helt forstått konseptet ennå. At en straffesitt belønnes med videre fremdrift. For ham er en sitt en sitt, foreløpig. Sitt pleier som regel å medføre en eller annen form for belønning, enten ved å holde den en stund eller å bli bedt om noe annet som så belønnes, så han bykser altså ut av sitten når jeg gir klar for å gå videre uten å ha belønnet, for å trigge meg til å be om en ny sitt i håp om belønning. Dette kan ta litt tid. Endelig inne på Posten kom vi oss for første gang gjennom seansen uten lyd, fordi jeg var godt forberedt. Kjørte en sitt med belønning (tørrforkule, jeg prøver fase ut, men lek var malplassert i settingen) for hver halvmeter inn gjennom døren og slapp ikke fokus fra ham mens betjeningen scannet kode og hentet pakke. Han var IVRIG spent, men vi kom oss gjennom det hele uten en lyd og uten poter på disken. Gedigen lettelse. Her er det håp.  Så var det å ta fatt på den 40 minutter lange driiiikjedelige strekka langs bilveien. Nesten strakt. Laaaange rett frem strekker med åker på ene siden og vei på den andre. Veldig lite som skjer og det føles som det går frustrerende sakte fordi en kan se så langt fremover. Denne strekningen har vi gått mange ganger før, både hele og deler av den, og HVER GANG har Ede fått utbrudd. Den er for kjedelig. Det er frustrerende å se bilene fare forbi mens vi nær snegler avgårde på stedet hvil ifht landskapet.  I tillegg lukter det tydeligvis hund fra enkelte av bilene. Jeg forstod det da en schæferoppdretter kom fra treningsbane og kjørte ut på hovedveien ~20 meter foran oss. Det tok sekunder før Ede ble merkbart alert og gikk opp i stress. Han forbinder lukten av andre hunder med trening. Utløser sterke forventninger i ham. Jeg innså med ett at dette antakelig er tilfellet med mange av bilene som passerer på veien. De eimer av hund. Ga meg delvis svar på hva som får ham til å gå så opp og ned i stress langs den strekningen der. Det har tidligere vært en gåte for meg hvorfor han plutselig stresser, så roer seg ned og går avslappet, for så å plutselig gå opp i stress igjen. Den passerende schæferoppdretteren ga meg svaret på det.  Men, så hadde Ede noen virkelig stygge utbrudd. Plutselige raptuser med påfølgende aggresjon mot meg pga frustrasjon med de selvpåførte rykkene i halsbåndet, tror jeg. Raptusene starter med vill byksing og så vender han seg mot meg i raseri fordi han sitter fast i båndet. I sele har han ikke blitt aggressiv mot meg under disse plutselige raptusene. Halsbåndet er tydeligvis mer smertefullt når han rykker til sånn. Nå var han direkte truende. RASENDE. Truet med å gjøre alvor av å rive meg i filler i sinne. Såpass skremmende at jeg vurderte om han kanskje skal gå med munnkurv en stund fremover. Han nærmer seg pubertet.. Men han roer seg fort og oppfører plutselig eksemplarisk igjen. Avslappet kroppsspråk. Går pent. Massivt hodebry å prøve forstå triggerene for både stress og ro. Det hele ga lite mening for meg. Omtrent halvparten av turen var eksemplarisk adferd. Utbruddene utgjorde kun en liten del. Det i mellom der var irriterende, men tolererbar vimsing, stramt bånd uten å trekke i fremdriftsstress. Han er flink til å ikke trekke, men det bygger seg tydelig opp frustrasjon over min ufattelige treghet. Hvorfor kan jeg ikke alltid løpe? Han vet at jeg KAN løpe. Har gjort det før, så hvorfor gjør jeg det ikke hele tiden? Antakelig en tung medvirkende trigger for utbrudd mot meg.  Han var glad da vi nærmet oss hjemme. Lettet og glad og ville inn. Vel inne forventet jeg at han skulle sovne som en stein, som han pleier gjøre. Istedenfor å sovne forble han stresset. Peste. La seg ned, men sluttet ikke pese. Ble turen for lang? Nope. Dette har vi gjort før. Resultatet pleier å være rett i søvn. Det slo meg etterhvert at han kan ha fått i seg noe. Han har beitet en del i det siste, også tidligere på dagen. En lengre konsultasjon med Grok senere er jeg sikker på at den merkelige Jekyll og Hyde adferden, hvor han vekslet uforutsigbart mellom eksemplarisk avslappet adferd og voldsomme utbrudd skyldes ubehag fra smørblomst og hundekjeks. Jeg kan erindre at han var borti den ene hundekjeksen langs veggen rett utenfor her, og han kan ikke ha unngått å få i seg smørblomst sånn som han har gresset midt i klaser av dem. Han holdt på å kveles av å drikke vann (krampe i øsofagus?) da vi kom hjem, hvilket passer symptomene fra smørblomst.  Regner det som en case solved. Han hadde sterkt ubehag i slimhinnene og muligens også noe ubehag fra hundekjeks. Han ble frustrert de gangene han var oppmerksom på det, og avslappet når han hadde fokus på annet og ignorerte det. Antar munnkurv er unødvendig på tur så lenge vi klarer unngå beiting. Smørblomst har høysesong frem til juli og er ALL OVER THE PLACE her hvor vi bor, så dette blir spennende. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...