Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg bestilte en hvitvin fra 2009 fra Vinmonopolet, men fikk en årgang fra 2011 selv om jeg brukte riktig varenummer og allting. Når jeg søker rundt på nettet finner jeg ut at begge to koster det samme, men vil det være stor forskjell i smak fra 2009 og 2011? På rødvin kan jo det ha mye å si, men jeg vet ikke hvordan det er med hvitvin? Mulig det er en hvitvin som ikke skal lagres, og at jeg derfor fikk den fra 2011? Eller burde jeg klage og få en ny?


Her er vinen fra 2011, og der står det en lagringsperiode på 0-6 år:

http://www.adressa.no/kultur/vin/anmeldelse/?vinid=22465

Mens her er vinen jeg opprinnelig bestilte, fra 2009:

http://www.vinmonopolet.no/vareutvalg/hvitvin/tyskland/riesling-schieferterrassen-2009/sku-5040501

Vil det være forskjell i smak?

Skrevet

Det er ikke så mye antallet år fra den ene vinen til den andre som vil utgjøre en forskjell, men mer hvordan produksjonen de ulike årene var. Mao er det ingen automatikk i at en vin fra 2005 vil smake bedre enn den samme fra 2011, med mindre 2005 var et bedre vinår. :)

Dette gjelder både for rødvin og hvitvin, og husk også på at ikke alle viner skal lagres, de fleste vi kjøper på polet er faktisk drikkeklare nå. Det er neppe noen dramatisk forskjell på den du opprinnelig bestilte og den du har fått.

Skrevet

Det kan være forskjell i smak, men hvis det er en vin som ikke er beregnet til lagring skal det ikke være store forskjellen, annet enn i naturlige svingninger fra år til år (men også to flasker fra samme årgang kan smake forskjellig).

Skrevet
Det er ikke så mye antallet år fra den ene vinen til den andre som vil utgjøre en forskjell, men mer hvordan produksjonen de ulike årene var. Mao er det ingen automatikk i at en vin fra 2005 vil smake bedre enn den samme fra 2011, med mindre 2005 var et bedre vinår. :)

Dette gjelder både for rødvin og hvitvin, og husk også på at ikke alle viner skal lagres, de fleste vi kjøper på polet er faktisk drikkeklare nå. Det er neppe noen dramatisk forskjell på den du opprinnelig bestilte og den du har fått.

Dette stemmer med det jeg lærte av hovmesteren da vi var på vinsmaking tidligere i år (rart jeg husker noe, for å ikke ha spist hele dagen for så å dra på vinsmaking uten å spytte - DET anbefales ikke)

Skrevet

Dette stemmer med det jeg lærte av hovmesteren da vi var på vinsmaking tidligere i år [...]

Det gleder meg å høre. :) Jeg var vinansvarlig i lange perioder da jeg jobba som servitør, og drikker en del vin både for kosen og interessen, så sjøl om jeg ikke driver og flotter meg med avstandsskapende begreper som bouquet og tanniner lenger, så har jeg ganske grei oversikt. :)
Skrevet
Det gleder meg å høre. :) Jeg var vinansvarlig i lange perioder da jeg jobba som servitør, og drikker en del vin både for kosen og interessen, så sjøl om jeg ikke driver og flotter meg med avstandsskapende begreper som bouquet og tanniner lenger, så har jeg ganske grei oversikt. :)

Vi fikk tilbudet om vinsmaking under UKA i år, betalte vel 200 kr for flere timer i vinkjelleren med cava, montecillo reserva + grand reserva og tre ulike røde med en vinimportør. Veldig interessant, og fortsatt levelig for en student ;)

Kunne få noe lignende hjemme hos oss senere, og det skulle vi, men kom aldri i gang - får vel ta det igjen neste år :lol:

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
    • Beklager først innlegg, trolig en hang up. Ja vet det er avtalebrudd, men oppdrettere har mye makt. Har selv vært ute for det selv. Og kjøpte valp derfra. Prisen sto der, og jeg bare nevnte at det var en høyere pris en retrieverklubben hadde. Fikk da beskjed om at ho hadde masse på venteliste så jeg fikk betale eller miste valpen... 
    • Har ikke vært borti det selv personlig, men har hørt om andre som har det; og som da har betalt 'ekstra'. Dette har vært blandingsrase i tillegg.   Men som Simira skriver, avtalebrudd ja.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...