Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei

Jeg skal begynne å trekke med Eurasier hannhunden min, han er 2 år gammel 56cm høy forsåvidt tynn til å være Eurasier og han er fri for HD, AD og patella.

Han skal trekke meg på ski og jeg tenkte ett dekk eller noe bak når det ikke er skiføre.
Hvordan type trekkesele bruker dere da?? Jeg tenkte på Non stor free motion selen, men vet ikke om den blir for trang i halsen, noen som har noen tips?? kanskje noen her som har samojed og kan si hva dere bruker??

Guest Michellus
Skrevet

Jeg har en litt spinkel belgerhann. Vi har non-stop free motion selen og jeg synes den er trang i halsen.. Trekker han når han har den på, høres det ut som om han nesten kveles. Sånn er den nå hvert fall for oss. Bare for å ha nevnt det liksom :P

Skrevet
Hei

Jeg skal begynne å trekke med Eurasier hannhunden min, han er 2 år gammel 56cm høy forsåvidt tynn til å være Eurasier og han er fri for HD, AD og patella.

Han skal trekke meg på ski og jeg tenkte ett dekk eller noe bak når det ikke er skiføre.

Hvordan type trekkesele bruker dere da?? Jeg tenkte på Non stor free motion selen, men vet ikke om den blir for trang i halsen, noen som har noen tips?? kanskje noen her som har samojed og kan si hva dere bruker??

Ville ha drøyd med ett halvår før du kjøper sele til han. Ailo la seg godt ut i bredden da han nærma seg 2,5 år, og siden Dixon har vert sen i utviklingen tipper eg det samme skjer med han.

Skrevet
Jeg har en litt spinkel belgerhann. Vi har non-stop free motion selen og jeg synes den er trang i halsen.. Trekker han når han har den på, høres det ut som om han nesten kveles. Sånn er den nå hvert fall for oss. Bare for å ha nevnt det liksom :P

Da har du for liten sele :P

  • Like 1
Guest Michellus
Skrevet

Det som er, er at den nesten er litt stor på resten av kroppen, så jeg aner seriøst ikke.

Skrevet

Er du helt sikker? Har du spurt de i Non-stop? Du har sikkert rett altså, jeg bare vet jeg var i dilemma selv da jeg kjøpte min til Isak, men jeg hadde kontakt med Non-stop og sendte de bilder :) Isak har str 6, han kan ikke ha mindre i halsen, men den må da være på de innerste på innstillingene ellers på selen, men den sitter fint :) Var bare et lite tips :)

Guest Michellus
Skrevet

Ikke spurt de i Non-stop, nei. I halsen kan han heller ikke ha mindre, men ja, den er stor på kroppen. Jeg strammer selen så langt det går, og til og med da er den litt stor for han :P Den er heldigvis lang nok, men for "bred".

Skrevet

Jeg vil anta at en helt vanlig nomesele konstruert for polarhunder vil være perfekt for en eurasier. Non-stop-selene er vel konstruert for fuglehunder som har en annen kroppsfasong enn polare hunder. Jeg ville dog ikke trukket dekk eller sånt med en nomesele med festet bak på rumpa - da får man draget NED mot bakken over krysset, og jeg kan ikke se for meg at det skal være noe særlig bra.

Kanskje kan du kjøpe en slik nome-kombisele med feste for drag på sidene? Da kan du henge evt dekk i de festene på hver side av hunden og få et bedre trekkpunkt.

  • Like 1
Skrevet

Har halvnome fra Huken jeg er veldig fornøyd med til min hund uten bryst at all, iallefall, sitter godt på min hund. Tenker nomeselen deres da også er bra.

Skrevet

Du trenger egentlig to forskjellige seler da :) Pga trekkpunktene! Om du skal kombinere så bør du ha langt tau når hunden skal trekke dekk (lavt trekkpunkt)...

Jeg har Non Stop free motion selen til min dalmatiner, er kjempefornøyd. Anbefaler at du drar på butikken og prøver så du får riktig størrelse til hunden din ;) Ellers så kan du sjekke ut seleverkstedet.no

Skrevet

Takk for svar
Til Ingidano: Jo han legger seg nok ut en del i brystet, han er fortsatt VELDIG uferdig, men hvis jeg skal vente så lenge så må jeg vel vente 1 år eller noe med den farta hans.
Hvilke to typer sele er det jeg trenger da? og selvfølgelig blir han med i butikken for å prøve med mindre jeg bestiller fra selverkstedet.

Edit: og dere må gjerne linke til noen seler så jeg ser hva jeg skal lete etter/ eventuelt bestille hvis ikke jeg finner det.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...