Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva er galt med Tuf?


Wednesday
 Share

Recommended Posts

Litt bakgrunnsinfo: Tuf fikk diagnosen hypotyreose, lavt stoffskifte, for ca ett år siden. Han har fungert bra på medisiner, ble en helt annen hund! Han ble endelig glad igjen, og fikk nydelig pels!

Men i det siste har han begynt å få en del symptomer igjen... Han er slapp, virker litt deppa, vil ikke ut. (Det siste kan jo skyldes været da. Han er fortsatt en basenji :P ) Men i tillegg har hant begynt å klø! Det begynte med at han klødde mye rundt nakken og halsen, men de par siste dagene har han også begynt å klø på magen og brystet. Vi har selvsagt vært hos veterinæren og tatt alt vi kunne komme på av tester. Jeg tenkte naturlig nok at det var stoffskiftet som tullet igjen, og at vi måtte øke medisindosen, men prøvene var fine! Alle sammen... Kunne ikke finne noenting galt.

Veterinæren spurte også mye rundt hva kløen kunne skyldes. Har han fått ny shampo, ny mat? Fått i seg noe han ikke skal? Klør den andre hunden vi har? Kunne det skyldes utøy? Svaret er nei på alt sammen, dermed blir vi ikke klokere... Da vi var der, klødde han bare rundt nakken, det er kun de siste dagene det har spredd seg. Men han var og er ikke rød i huden i området rundt nakken! Ikke noe pelstap, ikke noe flass. MEN! På brystet, mellom frambena, er han litt rød. Der har han også fått et sår, som jeg ikke skjønner hvor kommer fra. Det har i tillegg blirr større :/ Han har også veldig mange, relativt store, "fregner" på bena. Disse har blitt flere i det siste...

I tillegg til alt dette, har han hatt et anfall :( Det var veldig likt et epileptisk anfall, men det har ikke skjedd igjen. Det er noen uker siden nå...

Er det noen som har noen ideer? Vi skal til dyrlegen igjen til uka.

Her er noen bilder av sår og flekker:

481632_4488055074292_1498035887_n.jpg

44734_4488052754234_1604037397_n.jpg

522536_4488047994115_705431505_n.jpg

Bildene ble litt store, men det tåler dere sikkert...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg vil gjerne prøve det, men veterinæren var skeptisk fordi for mye tyroksin er hardt for hjertet. Og verdiene hans er innenfor selv til basenji å være, mente hun. Men om dette fortsetter, er vi jo bare helt nødt til å prøve det, og det mener hun også.

Men så hører jeg litt forskjellig om hud og hypotyreose da. Noen sier at det ikke forårsaker kløe, mens andre sier at det gjør det. Og dette såret? Han bruker klær når han er ute, og de dekker den delen av kroppen, så det skal mye til at han har skrapet seg opp på noe. Og da må det nesten ha kommet av seg selv :icon_confused: Skjer det med hypotyreose da? Også er det dette anfallet da... :( Uff, han har det ikke så godt akkurat nå. Han sover i senga med oss om nettene for tida, og han står opp for å klø seg ganske mange ganger i løpet av en natt :/

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Såret vet jeg ikke, men de brune flekkene er typiske hypotyrose-flekker pga for lav medisinering.. hva er dosen hans? En annen ting er at det kan svinge litt hvor mye de bhøver. Min lille basenji måtte ha høyere doser om vinteren enn om sommeren.. Hvordan er humøret hans ellers? Min lille basenji fikk sånne flekker samtidig med at hun ble ganske krakilsk (antagelig fordi hun følte seg uggen slik at hun gikk fort i forsvar. Jeg vet jo at Tuf ikke er slik av natur, men virker han nedstemt feks?)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå er han på 250 mikrogram to ganger per dag (morgen og kveld). Var det veldig tydelig på blodprøvene til Lille Basenji at hun måtte øke dosen da? Tuf sine prøver er jo helt fine :icon_confused: Nå er det vel ca en måned siden vi testa han sist da, så mulig de er lavere nå? Skal teste igjen, såklart. (Han hadde de samme symptomene sist vi testa.)

Hvordan var huden til Lille Basenji? Klødde hun også? Er det vanlig at de gjør det? Forsvant flekkene hennes med rett dose medisin?

Jeg tenker litt på allergi også. Jeg trodde det var uvanlig på basenji, men hører at det forekommer oftere og oftere. Men ingenting av dette forklarer anfallet han hadde!

Han virker noe nedstemt, og vil ikke være med på noe. Han er ikke sur, men det ligger ikke for han, tror jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Huff... jeg har dessverre ikke så mye mer å bidra med enn det Tonje har sagt, men lurer rett og slett på om du kan si hvordan anfallet hans utartet seg?

Vi var ute på siste luftinga for natta, det var mørkt og litt ekkelt vær. (Nevner det fordi han er mørkredd, og lurer på om det kan ha noe med saken å gjøre.) Han stoppet opp og ville ikke gå mer, og jeg skjønte at det var fordi han var kvalm. Han begynte å brekke seg, og akkurat idet han kastet opp, snublet han litt. Og så fikk han fire stive ben og stirret rett framfor seg. Så var det akkurat som om han ble løftet opp med forparten først, og ble vippet over på ryggen :/ Han kom seg raskt på bena igjen, men var litt pjuskete. Han kom seg fort igjen da...

Edit: Samboeren mente han bare mistet pusten litt, pga oppkastet, men jeg synes ikke det så sånn ut. Snakka med dyrlegen om det også, og det ble kontant avvist, for det tar lenger tid enn som så å besvime av mangel på luft, mente hun. Og med de stive bena osv, mente hun heller at det var epileptisk. Det så helt unaturlig ut! :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Huff stakkar Tufen! Men du - tenkte på en ting. De dekkenene han har på seg ute - har du vaska dem? Hvis du har det kan det jo hende det er noe der han reagerer på - om ikke, så kan det være en ide å vaske dem. Jeg tror, helt uten kvalifikasjoner eller noe, at han trenger mer medisiner, men at kløen kan jo komme av andre ting om ikke det er vanlig ved stoffskifteproblemer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Huff stakkar Tufen! Men du - tenkte på en ting. De dekkenene han har på seg ute - har du vaska dem? Hvis du har det kan det jo hende det er noe der han reagerer på - om ikke, så kan det være en ide å vaske dem. Jeg tror, helt uten kvalifikasjoner eller noe, at han trenger mer medisiner, men at kløen kan jo komme av andre ting om ikke det er vanlig ved stoffskifteproblemer.

Han har nettopp fått et nytt nå. Og jeg vaska det ikke før bruk, tenkte ikke så langt! Kanskje jeg skal gjøre det i morgen. Men han begynte å klø før han fikk det da :/ Ellers vasker jeg teppene i senga hans ca en gang i uka, samme med sengetøyet vårt som er der han sover for tiden. Sofaen her er helt ny, så kan vel ikke være så mye dritt i den ennå heller. Bruker forresten bare veldig milde vaskemidler, som neutral.

Han har spist Royal Canin hele livet, helt til nå i det siste som vi har begynt med Orijen. (Begynte med Orijen etter at han begynte å klø). Maten ligger løst i fortønne. Oppdretter sa at slik oppbevaring kan føre til mye midd, så bør kanskje gjøre noe med det. Fryse ned tørrforet kanskje?

Ellers er jeg enig i at en justering i medisiner må til. Det forklarer verken sår, kløing (kanskje?) eller anfall, men det vil kanskje føre til at han føler seg bedre hvertfall.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kan tenke allergi altså - HT er kjent for å gjøre små bissevovver mer disponible for allergi.. og HT kan også gi kløe pga hudkvaliteten blir dårlig. Vedr sår - det bildet er det det eneste såret han har eller har han fler? Kan de komme av kløe/gnaging på kløende hud? Da er anfallet uforklart. Og det får det heller være en stund. Du er simpelthen nødt til å se an om han får flere anfall! Det kan hende han aldri får et eneste anfall til noensinne nemlig. Men æsj, god bedring lille Tuffeluff!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kom på en ting: kanskje bruke eddik som skyllemiddel? Det er jo desinfiserende, så er man litt mer sikker på at det ikke er såperester evt andre tilsetningsstoffer i vaskemiddel/skyllemiddel som gjør at han klør?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du kan tenke allergi altså - HT er kjent for å gjøre små bissevovver mer disponible for allergi.. og HT kan også gi kløe pga hudkvaliteten blir dårlig. Vedr sår - det bildet er det det eneste såret han har eller har han fler? Kan de komme av kløe/gnaging på kløende hud? Da er anfallet uforklart. Og det får det heller være en stund. Du er simpelthen nødt til å se an om han får flere anfall! Det kan hende han aldri får et eneste anfall til noensinne nemlig. Men æsj, god bedring lille Tuffeluff!

Å? Det var jeg ikke klar over, at de kunne bli mer disponible for allergi? Hva kommer det av? Det såret på bildet er det eneste han har. Det er kun på brystet mellom frambena han er rød i huden, ikke på noen av de andre stedene han klør. Men han har fryktelig tynn hud, så det er vel ikke så rart han blir sår da. Han hadde forresten et sår der hvor ballene hans en gang var også, men det er borte igjen nå.

Kom på en ting: kanskje bruke eddik som skyllemiddel? Det er jo desinfiserende, så er man litt mer sikker på at det ikke er såperester evt andre tilsetningsstoffer i vaskemiddel/skyllemiddel som gjør at han klør?

Jeg bruker allerede eddik som skyllemiddel :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det høres ut som et epileptisk anfall ja, dog vesentlig mildere enn de Bambi har- som varer opptill 1-2 min. Hun styrter også i bakken, blir dønn stiv, skjelver, tisser på seg, puster ikke (virker iallefall ikke slik). Etter stivheten, før hun begynner å komme til seg selv igjen kommer krampene.

Bambi er (foreløpig) den eneste basenjien jeg vet om i Norge med epilepsi.

Tonje? Var det du som gav med kontaktinfo til den veterinøren i USA som spesialiserer seg på Hypoterose? Jeg finner ikke navnet igjen :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://atferdskonsulenter.no/ har stort sett gode folk, selv om jeg ikke kan gå god for alle. Anna Bjurgård Compton, Hilde Arneberg, Kjersti Bjøntegaard, Gry Eskeland, Nina Haaland og Lise Fredriksen kjenner jeg til og kan anbefale. Arne Aarrestad og Siri Linnerud har jeg lest nok av og såvidt møtt til at jeg vil gå god for dem.  
    • Bekymringer ifht kronisk stress fra belastning på binyrer i oppvekst er fullstendig forduftet. Bekymringen kom fra kompetente som bare har sett ham i settinger han har høye forventninger til - og var fullstendig legitim gitt hans STRESS i de situasjonene - men jeg selv senker skuldrene fullstendig nå, etter en forholdsvis nydelig dag.  Han er fortsatt ung, vilter, energisk, lav impulskontroll, men fremgang er så tydelig, jeg har ingen bekymringer for å ende med en vanskelig håndterbar voksen. Han hadde i dag ingen problemer med å legge seg ned og slappe helt av på et helt nytt sted med så mange spennende distraksjoner som var mulige å få til på en gang. Fra ankomst travelt turområde med masse folk, masse unger, hunder og skrål og digre plener og lang strand - både strand og plen er noe han av vane forbinder med å få løpe og leke på - og en ujevn strøm av syklister i alle størrelser som passerte tett bak benken vi slo oss ned på - så tok det ham mindre enn 5 minutter å gå fra pesende i helspenn av forventninger til mer avslappet kroppsspråk, til å sniffe litt og så legge seg ned og faktisk slappe av - ikke bare skuespille, men faktisk slappe av - og bare følge nysgjerrig med på omgivelsene, uten noe stress. Han sladret veloppdragent på hver eneste forbipasserende, både på sykkel og til fots. Vidunderlig følelse. Alibiet for turen var verre. Vi skulle hente en pose med bakevarer fra en travel kafe, med en tett strøm av barnefamilier inn og ut, og folk på alle bordene tett utenfor. Jeg kviet, men det måtte gjøres. Ikke så naiv at jeg forventet samme avslappede ro gjennom det oppdraget der. Første stressbjeff kom allerede et par meter fra benken. Lett å håndtere med en sitt-kommando. Første ignorering av sitt-kommando kom ca 5 meter fra bordene. Valgte snu ham rundt en runde et par ganger. Kommunisere at den bjeffingen er uønsket og ikke fører dit han vil. Ventet ham ut på sitt-kommando. Det hadde effekt. Etter noen repetisjoner med full stans og krav om tyst og sitt for fremdrift kom vi oss mellom bordene, opp trappen og til døren. Ikke på slakt bånd, men uten trekking, på det såkalte trafikkhåndtaket. En ny favoritt. Super handy å manøvrere med.  Vi fikk ikke komme inn, men fikk servert på platten utenfor, hvor vi ble stående og stående og stående og stående og stående i halve evigheten. Jeg aner ikke nøyaktig hvor lenge, men antakelig i mer enn 20 minutter totalt. Det ble selvsagt noe bjeffing, og det ble selvsagt noen forsøk på å oppsøke blikkflørtere og vibbere ved bordene nedenfor, men alt i alt er jeg veldig fornøyd med unge Edeward. Det der var verdens mest distraherende miljø for ham. Jeg var kjip med bittesmå tørrforkuler kun servert for sladring og krevde veldig mye selvdisiplin av ham uten annen tilbakemelding enn ros. Han var jevnt over veldig flink til å beherske seg.  På tur derfra, etter å ha kommet oss litt bort fra bordene fjernet jeg alle krav i noen minutter, på tross av å ha en kaffe latte i hånden. Tenkte han trengte blåse litt ut med litt byks og lek. Tror det var en god vurdering å bare la ham få være i noen minutter, for han oppførte seg aldeles eksemplarisk igjen, helt på eget initiativ, innen et par minutter senere, og resten av turen, som ikke i det hele tatt ble som planlagt. INGENTING ble som planlagt, btw. Det skulle regne og det var helligdag. Vi skulle få både busser og sted for oss selv, trodde jeg, fra værmeldingen. Hadde pakket langline og leker for å ha det gøy sammen på et folketomt friluftsområde i 14 grader og regn. Istedenfor var det sol og ganske varmt og STAPPFULLT på bussen, av gniere med digre kofferter, som synes melkerute rutebuss til Værnes var bedre enn flybuss, så vi stod som sild i tønne på kokeplate. Ede oppførte seg SÅ fint på den kvelende varme og stappfulle bussen. Han imponerte de andre passasjerene. Den settingen der er noe han mestrer med glans. Ikke mange forsøkene på sniffing av underliv og sko jeg trengte: –Æppæpp'e for avbryte. Resten aldeles eksemplarisk adferd.  Ede er trygg på buss og tok seg en blund på turen tilbake til byen, uforstyrret av bussens bevegelser og pratet fra passasjerene. Det var som forventet at han ville blunde etter turen. Det som ikke var forventet var å bli frakjørt av bussen som skulle ta oss hjem. Den DRITTSEKKEN av en bussjåfør så oss komme LØPENDE fra en forsinket buss vi steg av fra holdeplassen RETT FORAN HAM. Han SÅ meg veive med armene i full galopp. Det var MINDRE ENN FEM METER IGJEN da han svingte ut fra holdeplassen og kjørte avgårde. Han trengte ikke å gjøre det der. Han kunne ventet. Den ruta hans har et flere minutter langt stopp i sentrum, bare to holdeplasser lenger frem. Å vente på oss hadde ikke forsinket bussen. Den ***** DRITTSEKKEN av en bussjåfør gjorde det der fordi han ikke ville ha med hunden.  Det var TO TIMER til neste avgang. To laaaange timer med ingenting å gjøre, ikke noe mykt Ede kunne ligge på, det var meldt REGN, og Ede burde få komme hjem og sove. Istedenfor stod vi stuck i sentrum på trangt budsjett uten noe å hvile på. Jeg begynte gråte fortvilet, vel vitende om hvordan overstimulert valp pleier slå ut i ville raptuser, og hva slags dyremishandling jeg synes det er å be en hund legge seg til å sove på steinhardt steingulv inne på sentralstasjonen eller hard asfalt i regnvær utenfor.  Rusletur i sentrum fremstod som det minste ondet, så vi ruslet avgårde. Planen var å få kjøpt oss en softis og finne et sted hvor Ede kunne slappe av. Vi ruslet og ruslet og ruslet og ruslet. Ingensteds hadde noen tilgjengelig servering. Eneste servering vi fant var noen shady og overprisede matvogner uten verken kaffe eller softis, og vi fant heller ikke noen benk med gress tett nok på til at vi begge kunne raste der. Det var enten benk til meg eller gress til ham. Ufattelig lite hundevennlig by. Vi ruslet og ruslet og ruslet som forvirrede hjemløse.  Til min overraskelse kom aldri den raptusen han pleier få om jeg drar strikken for langt hva angår lengde på tur eller mengde inntrykk. Han hadde virkelig fått dosen sin av begge deler, men han var helt rolig og veloppdragen. Fremstod nesten som voksen.  Uinteressert i mer lek, ingen forventninger om godis. Vi bare gikk og koste oss i en forholdsvis folksom by, gitt helligdag og værmelding. Regnet uteble, lik den forventede raptusen.  Vi entret en park med en bråte bråkete duer og måker, ikke engang antydning til byttedrift. Så dem, hørte dem, passerte nonchalant en halvmeter fra dem. Greit nok, han var litt nysgjerrig på dem, men dette er å være avslappet i settingen:   Viser seg altså at Edeward identifiserer seg selv som bygutt. Sentrum er hans komfortsone. Har igjen for miljøtreningen i pregningsperioden.  Vi tuslet rundt i byen i nesten 1.5 timer. Kun få ganger trakk han litt mot noe spennende, ikke mot folk ✅ Som en bonus fikk vi etterpå handlet is på sentralstasjonen uten lyd og uten labber på disken. Han var super tålmodig og flink på *leave it* mens vi spiste den og han gikk pent av bussen på egne bein da vi kom hjem.  En god dag 🥰  
    • Hei jeg er på utkikk etter en hundetrener, som er god på adferd. Det gjelder tilvenning av hund og små barn, og at hunden har veldig eiebehov til eier.  kom gjerne med tips om dere har noen som kan hjelpe til med det, eller om det er noen som har tips. 😊
    • Takk for råd 😊.Han har opplevd å utforsket mye på de 2 uker han har vært med meg .Men tror det lett kan bli for mye inntrykk på en gang .Mulig jeg skal ta frem Valpe gården .Kom på at den brukte jeg til forrige hund .Den er 90* 90 .Jeg satt stoff buret der når min forrige hund skulle slappe av .Jeg har som sagt helt glemt rutiner jeg hadde på forrige hund .Takk for «oppfriskning «
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...