Gå til innhold
Hundesonen.no

Kildehenvisning APA - bok med redaktører


Recommended Posts

Skrevet

O store sonen orakel, hjelp meeg :o

Jeg skriver oppgave, og vi følger APA stilen. APA har jeg sånn forholdsvis god kontroll på, men jeg vet ikke hvordan jeg henviser til bok med redaktører løpende i teksten. Anyone know? Jeg har googla som en helt, men jeg klarer ikke helt å forstå det likevel :P

Jeg skriver blablabla, i følge ___________ (årstall eller noe) ...blablabla.

eller så skriver jeg blablabla blablabla blablabla(_________)

Aner ikke hva jeg skal putte inn i parantesen når det er bok med redaktører jeg. Kapitelet det er hentet fra er skrevet av Erik Larsen. Boka heter forøvrig Miljøterapeutisk praksis; fortellinger fra arbeidet med utsatte barn og ungdom, Kate Mevik og Erik Larsen (RED.)

Kjenner jeg blir litt irritert på meg selv nå, har hengt meg helt opp i dette jeg.. :gaah:

Hjelp meg den som kan ?

Guest Gråtass
Skrevet

I parantesen skal du skrive forfatterens navn på det aktuelle sitatet og evt sidetall, i litteratur lista skal du føre boka med redaktør navn, tittel og kapitteltittel og forfatter.

Skrevet

I teksten: (Larsen, Årstall).

I referanselista: Larsen, årstall, Kapitellnavn. I Kate Mevik og Erik Larsen (RED.) Miljøterapeutisk praksis; fortellinger fra arbeidet med utsatte barn og ungdom, sider a-b. X utgave. By; forlag.

Boktittelen skal stå i kursiv tror jeg.

  • Like 1
Skrevet

Okei. Her er forsåvidt den eneste "forklaringen" vi har fått på det, på siden om APA stilen.

Bok med redaktør(er)

....(Fermann, 1997)

Fermann, G. (Ed.). (1997). International politics of climate change: Key issues and critical actors. Oslo: Scandinavian University Press.

Skrevet

ÅH, nå skjønte jeg det endelig. Hvis jeg kun bruker et kapittel fra boka, skal jeg henvise i litteraturlista slik som du skrev Aslan. Men hvis jeg bruker flere kapitler henviser jeg til boka på "vanlig" måte.

Dette har jeg knota med ei stund, fant det her til slutt;

http://www.hil.no/hil/biblioteket/kurs_og_veiledninger/oppgaveskriving/ap

Skrevet

ÅH, nå skjønte jeg det endelig. Hvis jeg kun bruker et kapittel fra boka, skal jeg henvise i litteraturlista slik som du skrev Aslan. Men hvis jeg bruker flere kapitler henviser jeg til boka på "vanlig" måte.

Dette har jeg knota med ei stund, fant det her til slutt;

http://www.hil.no/hil/biblioteket/kurs_og_veiledninger/oppgaveskriving/ap

Jepp, det stemmer det ja :) Jeg har tatt det litt på skjønn etter hva jeg har fått beskjed on fra veiledere før, altså, bruker jeg 2 av 30 kapitler henviser jeg til kapitlet, men bruker jeg mye av boka refererer jeg til boka :) Mulig det er en faktisk regel på det, men er i alle fall det jeg har fått beskjed om :)

Skrevet

Jepp, det stemmer det ja :) Jeg har tatt det litt på skjønn etter hva jeg har fått beskjed on fra veiledere før, altså, bruker jeg 2 av 30 kapitler henviser jeg til kapitlet, men bruker jeg mye av boka refererer jeg til boka :) Mulig det er en faktisk regel på det, men er i alle fall det jeg har fått beskjed om :)

Okei :) Her er veilederne helt håpløse, de kan vel strengt tatt ikke disse reglene selv, men jeg skal jo skrive bachelor fra mars av, da er det plutselig noen andre som retter oppgavene, så kan være greit å ha ting sånn nogenlunde på plass nå fant jeg ut :P

Skrevet

Okei :)/> Her er veilederne helt håpløse, de kan vel strengt tatt ikke disse reglene selv, men jeg skal jo skrive bachelor fra mars av, da er det plutselig noen andre som retter oppgavene, så kan være greit å ha ting sånn nogenlunde på plass nå fant jeg ut :P

Tell me 'bout it :P Sitter med innspurt på hovedoppgaven min, knoter med SPSS og hodet mitt kortslutter når det gjelder statistikk :lol: Ikke gøy.. Da er det nesten godt å knote med referansene istedetfor :lol:

Ellers tenker jeg at hovedpoenget med referanser er at det du skriver skal være etterprøvbart, så jo mer nøyaktig jo bedre :)

  • Like 1
Skrevet

Tell me 'bout it :P Sitter med innspurt på hovedoppgaven min, knoter med SPSS og hodet mitt kortslutter når det gjelder statistikk :lol: Ikke gøy.. Da er det nesten godt å knote med referansene istedetfor :lol:

Ellers tenker jeg at hovedpoenget med referanser er at det du skriver skal være etterprøvbart, så jo mer nøyaktig jo bedre :)

Hehe :P skriver bare praksisoppgave nå jeg da, men gleder meg til å bli helt ferdig med skole for en stund! Til sommern har jeg jo bacheloren min (forhåpentligvis, bank i bordet og sånt så jeg ikke jinxer meg selv nå) :D

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Herlig! Får jo ikke mindre lyst på rasen av dette! (det sagt, det blir lenge til det blir noe hund her, for tiden vurderer jeg om jeg orker å ha undulat...)
    • Siden sist har Zelda blitt 6 måneder. Vi koser oss med både tur og trening. Og sønnen har gjennomført ett helt helgekurs hvor han håndterte hunden så nå skal vi prøve ut litt forskjellig grener og se hvor (forhåpentligvis) interessen finnes.  Zelda har vokst mye rent treningsmessig og jeg er er positivt overrasket over hvor mye som bor i denne hunden og hvor lett trent hun er. Hun lærer helt vilt fort og blir ikke lett sliten/lei. Tur på hytta  Må øve på å kjøre buss Valpekurs 🐶 Feirer 6 måneder med en fin tur 🥳 Innebygd båndholder 😄  
    • For meg er det ingenting galt i å lage en ny rase i og for seg, så lenge det gjøres fornuftig, men hvorfor noen vil velge en langhåret, krøllete hund som potensielt har underull er for meg uforståelig. I tillegg har man jo utfordringer som at det sjelden er individer fra "øverste hylle" som.brukes i avl, selv om de har individer som kanskje er fri selv mtp helse osv, så betyr det ikke at linjene de kommer fra og den totale genetiske pakken de nedarver videre til sine avkom er gode. Det er veldig få med puddel eller retriever som vil selge til doodle oppdrettere eller låne ut hannhund til avl. Så bare der blir det jo vanskelig å opprette en sunn og frisk genpool med nøye utvalgte individer kontra individer som er andre sortering eller fra oppdrettere som tar lett på avl. Men hovedproblemet tror jeg nok er som simira nevnte at det er så mange løgner og lovnader som rett og slett lurer folk. Særlig mtp at dette var et legitimt prosjekt som ble skrinlagt fordi de faktisk ikke greide å nå målene sine.  Men om dere vil ha røytefri hund, hvorfor ser dere da på blanding som definitivt kan røyte? Er det golden/labrador feks i opprinnelsen så kan det i aller høyeste grad komme hunder med underull.  Ulla røyter av. Og ull som røyter av kombinert med krællepels som ikke røyter av er en perfekt oppskrift på floker og problemer.    Personlig ser jeg ikke hva man skal få fra en doodle som man ikke kan få i en renraset hunderase annet enn potensielle problemer. Og det sier jeg til tross for at jeg også er helt enig i at mange som avler rasehunder innenfor nkk og raseklubbens retningslinjer absolutt ikke nødvendigvis gjør en særlig god jobb.. forskjellen er at det er enklere å finne statistikk og informasjon, ikke bare på individ, men på hele linjer i bredde også. Samt at egenskaper, både mentalt og fysisk (som feks pels og væremåte) er langt mer forutsigbart. 
    • Jeg har hørt begge deler om cobberdog angående gemytt. Og nå er det en stund siden jeg drev aktivt med hund, men de instruktørene jeg kjenner (jeg drev aktivt med hundesport, var selv dommer, og gikk mye kurs) hadde mange doodler inne med mye problemadferd. Husk også at de du ofte møter ute og kan hilse på er de søte og greie - de som er et mareritt å ha med ut og rundt går ofte turer på tider og steder der det er mindre folk og hunder. Slik ser du rett og slett ikke de mest problematiske. Det er sant at flere av vannhundrasene har hatt sine problemer. Lagotto er nok den jeg i hovedsak ville droppet pga. det, jeg har tilogmed hatt en oppdretter som advarte meg mot å skaffe det på den tiden. Med de andre varierer det, men hvis man er nøye med oppdretter så ville jeg ikke vært så bekymret. Jeg er selv veldig tilhenger av puddel, og det er mye bra der ute! Hva er grunnen til at du ikke vurderer f.eks. cocker spaniel? Den er absolutt ikke røytefri, men det vil jeg si også er det eneste som ikke matcher de samme kriteriene som cobberdogen. De har jo også sine helseproblemer, så man må være nøye på linjer, men det er jo en mulighet man ikke har på cobberdogen, og de genene finnes jo der også.
    • Takk for gode innspill.  Du har absolutt gitt meg noe å tenke på i forhold til å støtte useriøs avl. Jeg har ikke tenkt på at jeg bidrar til det, selv om jeg ønsker å bruke en oppdretter jeg vet er seriøs. Jeg synes vannhundene blir litt for store, og kunne tenkt meg en hund mellom 10-15 kg, gjerne nærmere i 10 kg. Jeg har også hørt litt blandet om gemyttet på både portugisisk vannhund og spansk vannhund.  Puddel hadde sikkert vært det rette valget, da er det eventuelt mellom puddel som er mest aktuell. Utseendemessig er jeg nok litt fordomsfull og ser fr meg det glattklipte ansiktet og puddelsveis. I en sportsfrisyre ligner de jo veldig på mange av doodlene. Jeg kjenner ikke til veldig mange pudler, men har inntrykk av at noen kan være sensitive og litt skarpe. De kan virke litt bjeffete og ikke så sosiale. Det er jo bare basert på mitt inntrykk, så det kan være feil. Mye kan jo løses med å finne en god oppdretter der også.  Nå kan det jo hende at selv de seriøse oppdretterne på cobberdog lyver litt på gemyttet til cobberdogen, men jeg liker beskrivelsene av gemyttet og har inntrykk av at de fleste cobberdoger har et gemytt jeg kunne trives med. De er aktive og lettlærte, men samtidig har de en god avknapp og er familiehunder. De er jo i utgangspunktet en blanding av puddel, labrador og noe cockerspaniel. Nå vet jeg at man ikke får det beste fra alle rasene og at gemyttet kan variere, men de som har avlet på cobberdogen med linjer som går litt tilbake har jeg tro på at kan ha funnet en blanding med gode egenskaper.   
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...