Gå til innhold
Hundesonen.no

Kildehenvisning APA - bok med redaktører


Recommended Posts

Skrevet

O store sonen orakel, hjelp meeg :o

Jeg skriver oppgave, og vi følger APA stilen. APA har jeg sånn forholdsvis god kontroll på, men jeg vet ikke hvordan jeg henviser til bok med redaktører løpende i teksten. Anyone know? Jeg har googla som en helt, men jeg klarer ikke helt å forstå det likevel :P

Jeg skriver blablabla, i følge ___________ (årstall eller noe) ...blablabla.

eller så skriver jeg blablabla blablabla blablabla(_________)

Aner ikke hva jeg skal putte inn i parantesen når det er bok med redaktører jeg. Kapitelet det er hentet fra er skrevet av Erik Larsen. Boka heter forøvrig Miljøterapeutisk praksis; fortellinger fra arbeidet med utsatte barn og ungdom, Kate Mevik og Erik Larsen (RED.)

Kjenner jeg blir litt irritert på meg selv nå, har hengt meg helt opp i dette jeg.. :gaah:

Hjelp meg den som kan ?

Guest Gråtass
Skrevet

I parantesen skal du skrive forfatterens navn på det aktuelle sitatet og evt sidetall, i litteratur lista skal du føre boka med redaktør navn, tittel og kapitteltittel og forfatter.

Skrevet

I teksten: (Larsen, Årstall).

I referanselista: Larsen, årstall, Kapitellnavn. I Kate Mevik og Erik Larsen (RED.) Miljøterapeutisk praksis; fortellinger fra arbeidet med utsatte barn og ungdom, sider a-b. X utgave. By; forlag.

Boktittelen skal stå i kursiv tror jeg.

  • Like 1
Skrevet

Okei. Her er forsåvidt den eneste "forklaringen" vi har fått på det, på siden om APA stilen.

Bok med redaktør(er)

....(Fermann, 1997)

Fermann, G. (Ed.). (1997). International politics of climate change: Key issues and critical actors. Oslo: Scandinavian University Press.

Skrevet

ÅH, nå skjønte jeg det endelig. Hvis jeg kun bruker et kapittel fra boka, skal jeg henvise i litteraturlista slik som du skrev Aslan. Men hvis jeg bruker flere kapitler henviser jeg til boka på "vanlig" måte.

Dette har jeg knota med ei stund, fant det her til slutt;

http://www.hil.no/hil/biblioteket/kurs_og_veiledninger/oppgaveskriving/ap

Skrevet

ÅH, nå skjønte jeg det endelig. Hvis jeg kun bruker et kapittel fra boka, skal jeg henvise i litteraturlista slik som du skrev Aslan. Men hvis jeg bruker flere kapitler henviser jeg til boka på "vanlig" måte.

Dette har jeg knota med ei stund, fant det her til slutt;

http://www.hil.no/hil/biblioteket/kurs_og_veiledninger/oppgaveskriving/ap

Jepp, det stemmer det ja :) Jeg har tatt det litt på skjønn etter hva jeg har fått beskjed on fra veiledere før, altså, bruker jeg 2 av 30 kapitler henviser jeg til kapitlet, men bruker jeg mye av boka refererer jeg til boka :) Mulig det er en faktisk regel på det, men er i alle fall det jeg har fått beskjed om :)

Skrevet

Jepp, det stemmer det ja :) Jeg har tatt det litt på skjønn etter hva jeg har fått beskjed on fra veiledere før, altså, bruker jeg 2 av 30 kapitler henviser jeg til kapitlet, men bruker jeg mye av boka refererer jeg til boka :) Mulig det er en faktisk regel på det, men er i alle fall det jeg har fått beskjed om :)

Okei :) Her er veilederne helt håpløse, de kan vel strengt tatt ikke disse reglene selv, men jeg skal jo skrive bachelor fra mars av, da er det plutselig noen andre som retter oppgavene, så kan være greit å ha ting sånn nogenlunde på plass nå fant jeg ut :P

Skrevet

Okei :)/> Her er veilederne helt håpløse, de kan vel strengt tatt ikke disse reglene selv, men jeg skal jo skrive bachelor fra mars av, da er det plutselig noen andre som retter oppgavene, så kan være greit å ha ting sånn nogenlunde på plass nå fant jeg ut :P

Tell me 'bout it :P Sitter med innspurt på hovedoppgaven min, knoter med SPSS og hodet mitt kortslutter når det gjelder statistikk :lol: Ikke gøy.. Da er det nesten godt å knote med referansene istedetfor :lol:

Ellers tenker jeg at hovedpoenget med referanser er at det du skriver skal være etterprøvbart, så jo mer nøyaktig jo bedre :)

  • Like 1
Skrevet

Tell me 'bout it :P Sitter med innspurt på hovedoppgaven min, knoter med SPSS og hodet mitt kortslutter når det gjelder statistikk :lol: Ikke gøy.. Da er det nesten godt å knote med referansene istedetfor :lol:

Ellers tenker jeg at hovedpoenget med referanser er at det du skriver skal være etterprøvbart, så jo mer nøyaktig jo bedre :)

Hehe :P skriver bare praksisoppgave nå jeg da, men gleder meg til å bli helt ferdig med skole for en stund! Til sommern har jeg jo bacheloren min (forhåpentligvis, bank i bordet og sånt så jeg ikke jinxer meg selv nå) :D

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har ikke erfaring, men det er vel bare å prøve? Selv innså jeg etter en del år at det å være "lojal" til fôrmerker er bare tull. Hunder har ikke vondt av variasjon. Jeg ser heller på produksjonsland (mtp. transport og råvarekontroll), råvarer og kvalitet, og valgte heller nordiske produsenter framfor amerikanske eller andre land i Europa. Man ender såklart opp med favoritter, men noe variasjon ble det.
    • Noen som har erfaring med dette tørrforet? Har brukt Maintenence til nå med gode resultater. Men som 5 åring har hunden min muligens utviklet intolleranse mot kylling evt annet. Så derfor tenkte vi å prøve Digestion som er fiskebasert. ps. Hunden går også på Vom.
    • Hovedproblemet med cobberdog er at de selges som ferdig oppdratte, enkle, allergivennlige familiehunder, som kan puttes bort i et bur når man "ikke bruker dem". Jeg ser at du og familien ikke har den type hundehold, men jeg tenker at å støtte denne blandingsavlen bidrar til det. I tillegg er de slett ikke nødvendigvis allergivennlige, og pelskvalitet, røyting og pelsstell varierer veldig. I tillegg så selger folk masse puddelblandinger som cobberdog, som ikke har noe som helst å gjøre med den opprinnelige doodlen fra Australia som var blanding av puddel og labrador. Som du tydeligvis vet så avler Drøbak hundehotell og mange andre oppdrettere vilt og hemningsløst på alt av "allergivennlige" raser blandet med de "søte" rasene og selger det som cobberdog. Dermed er det også vanskelig å spore noe som helst av helsedata og "linjer". Jeg er helt enig i at det er mange søte doodler/cobberdogs der ute, men for meg ser mange av de ganske like ut mellompuddel eller noen av vannhundene med krøllete pels. Problemet for meg er at flertallet av dem er resultat av useriøs masseavl, og at de ikke gir deg noe du ikke kan få fra allerede eksisterende og godt dokumenterte raser. Useriøs og dårlig avl finnes definitivt i alle raser, men uten at jeg har statistisk dekning for det så mener jeg at mengden er større ved doodle/cobberdog, på grunn av prisene og "grunnlaget" for rasen (at de selges som allergivennlige, røytefrie og helst ferdig oppdratte). Så spørsmålet mitt går heller andre veien, hvorfor cobberdog heller enn en av de etablerte rasene? 
    • Hei.  Vi vurderer å få oss hund igjen en gang i løpet av det neste året. Vi har hatt en Toller tidligere, og er godt vandt meg aktiv rase. Vi kunne tenkt oss en hund som ikke røyter, og har så vidt snakket om Cobberdog.  Jeg vet mange her inne er veldig skeptiske og negative til cobberdog og doodleblandinger. Jeg er bare litt nysgjerrig på hva som er så negativt med Cobberdog.  Jeg har sett det er mye dårlig avl på cobberdog og generelt doodler. Jeg er veldig negativ til Drøbak hundehotell og måten de avler på. Vet også at mange er oppdrettere under deres paraply. Jeg har dog funnet et par oppdrettere i Norge som driver selvstendige oppdrett av cobberdog (+ en i sverige). De har blant annet importert linjer fra Australia, helsetester og registrerer foreldre og besteforeldre i eget register og har mentaltesting av valper før levering. Flere oppdrettere virker genuint opptatt av å avle gode individer og gjør sikkert mer enn mange oppdrettere av renrasede hunder. Det finnes mye grums av oppdrettere blant oppdrettere av rasehunder også.    Jeg vet mange mener man heller bør velge blant de renrasede hundene vi har som ikke røyter, men jeg har likevel falt for utseende, størrelsen og gemyttet til mange cobberdoger jeg har møtt.  Vi har ikke bestemt oss, og ser også på puddel og portugisisk vannhund f.eks.  Selv om jeg vrir hodet mitt og har lest veldig mye om og er veldig interessert i alt som kommer til hund, klarer jeg ikke å se det store negative med cobberdog. Er det så galt å ønske å lage en ny rase med egenskaper mange mennesker ser etter? Så lenge oppdrettet er etisk, bruker nye linjer, helsetester hundene og vil det beste for de?  Jeg legger ut denne meldingen fordi jeg oppriktig ønsker flere tanker. Håper folk kan være saklige og prøver å legge bort fordommene de har mot alt av doodler i diskusjonen. Vi har som sagt ikke bestemt oss, så vi vet ikke hva vi går for enda. 
    • Lapphundene er en helt annen type hund. De er gjeter- og arbeidshunder opprinnelig, selv om de fleste er familiehunder nå. De er også ganske selvstendige, men ikke på langt nær så sære som eurasier. Jeg har inntrykk av at finsk lapphund er litt enklere å trene enn den svenske, men det er såklart individuelle forskjeller også. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...