Gå til innhold
Hundesonen.no

København lufthavn/flyplass? (import av valp)


Recommended Posts

Skrevet

Noen som er kjent på flyplassen i København, Danmark? :)

Jeg har hørt med mattilsynet angående import av valp og mellomlanding i Danmark før Norge. Mattilsynet TRODDE ikke mellomlanding var tilatt (svaret jeg fikk på mail) og oppfordret meg til å ringe til grensekontrollstasjonen på gardermoen :) Venninnen min var så snill at hun ringte for meg :angel:

Såååh, svaret er det at mellomlanding er lov kun på flyplasser med Transitt-område :) Uten at jeg vet helt hva det vil si. Men har København lufthavn et slikt transittområde? Eventuelt hvordan ser jeg at jeg IKKE går ut av dette område?

Og samtidig måtte jeg ha en attest eller noe slikt på at valpen ikke hadde forlatt transittområdet? Så hvem skriver/lager en slik attest til meg?

Masse spørsmål på en gang :) men å importere er tydeligvis myyye å tenke på.

Guest Kåre Lise
Skrevet

Sånn jeg har forstått dette med transitt så er hele Kastrup det ja, Dvs. det er en-1 stk sikkerhetskontroll / sone for alle terminaler. Så lenge du ikke går ut av tollen er du i transitt.

Rejse med dyr

Disse kan sikkert svare deg på det med attest. :)

Skrevet

Jeg fikk beskjed om at disse reglene var byråkrati. Så lenge du holder deg innad på flyplassen og ikke går gjennom tollen, er alt ok:) Importerte valp fra Tyskland for litt over en uke siden!;) Lykke til!:)

Skrevet

Jeg fikk beskjed om at disse reglene var byråkrati. Så lenge du holder deg innad på flyplassen og ikke går gjennom tollen, er alt ok:) Importerte valp fra Tyskland for litt over en uke siden! ;) Lykke til! :)

Men for at du ikke må gjennom tollen for å skifte gate så MÅ man vell ha transittområde? :) eller??

Skrevet (endret)

Tror alle flyplasser er bygd opp slik at når man kommer fra utlandet så oppholder man seg innenfor samme "sikkerhetskontrollområde" (forstå meg rett) som reisende som skal til utlandet. Dvs man går bare igjennom sikkerhetskontroll/toll på mellomlandingen hvis man skal videre med et fly til samme land som man mellomlander i.

Når man mellomlander og skal videre til utlandet (kommer fra utland og skal videre til utland) så skal man ikke igjennom sikkerhetskontroll/toll før man ankommer i destinasjonslandet. Slik har det iallefall vært på alle flyplassene jeg noen gang har mellomlandet på.

Vil tørre å påstå at alle flyplasser har et transittområde, ihvertfall de store i Europa ol.

edit:

Når jeg hentet valpen min i Tyskland mellomlandet vi i Amsterdam før Trondheim. Vi gikk igjennom sikkerhetskontrollen på Stuttgart flyplass. Landet i Amsterdam, var på transittområdet (der hvor alle internasjonale flyvninger kommer/drar fra) og så gikk vi igjennom tolla på Værnes og viste papirer ol der. Ble kun spurt om "boardingpasset" til valpen (kvittering for betalt for valpen) i gaten på flyplassen i Amsterdam.

Endret av Ymirheim
Skrevet

Hvorvidt dette blir et problem eller ei tror jeg faktisk kommer litt an på HVEM av veterinærene på Gardemoen du spør. Er ei der oppe som er notorisk vanskelig og byråkratisk, og et par andre som er litt mer "fornuftige". Jeg spurte en gang om import fra UK, og da måtte buret i tilfellet plomberes! Endte med å sende katten cargo...

Har importert katt og hunder fra kontinental Europa også, og har da sørget for direktefly. Jeg har rett og slett ikke tatt sjansen på noe annet.

MEN kommer du fra EU så skal jo ikke valpen innom noen vet. sjekk uansett. Bare tollen.

og ja, Kastrup har transittomr (som de andre her sier transittomr er når du bytter fly/gate uten å gå gjennom noen ny sikkerhetskontroll da du holder deg på internasjonalt territorie inne på flyplassen)

Skrevet

København var et digert område når jeg var der sist.

Men kommer du fra utenfor Schengen må du vi en passkontroll og sikkerhets sjekken før du får komme inn i området.

Skrevet

København var et digert område når jeg var der sist.

Men kommer du fra utenfor Schengen må du vi en passkontroll og sikkerhets sjekken før du får komme inn i området.

Kommer utenfor Schengen? :)

Skrevet

Hei, jeg har reist hjem med hund ifra USA der vi mellomlandet i Køben. Vi måtte gjennom en sikkerhet og passkontroll, men forble inne i transittområdet. Jeg tok hunden ut av buret, og bar henne gjennom sikkerhetskontrollen, og sendte buret gjennom x-ray maskinen. Ikke måtte jeg vise papirer eller noe, og jeg opplevde dem ikke som strenge, heller tvert imot. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...