Gå til innhold
Hundesonen.no

Macbook og finansiering


Recommended Posts

Guest Michellus
Skrevet

Hei

Jeg driver og sikler om dagene jeg :P Eller, siklet har jeg vel egentlig gjort lenge, men jeg savner å ha en bærbar maskin her i heimen. Macene er jo.. nydelige, to say the least, og jeg føler det vil passe best til mitt bruk (som først og fremst er "underholdning" og da tenker jeg på fotoredigering, filmredigering, skriving, surfing og sånt). Så var det prisen da. Den er litt stiv :P Og å spare til 13 og noe tusen til maskin er ikke noe jeg har planer om å gjøre i nærmeste fremtid da det er andre ting jeg må spare til først. Så har jeg sett at de tilbyr finansiering. Det hadde jeg jo faktisk hatt råd til, det hadde glidd ganske fint inn i budsjettet her egentlig.

To cut to the chase: Er det noen som har erfaring med mac finansiering?

Skrevet

Jeg har erfaring med å kjøpe mac på finn :P Finansiering er generelt fryktelig dyrt, så det beste er nok å unngå det :) Stort sett er det langt lurere å spare i stedet for å basere seg på lånefinansiering (med mindre du vet at det du skal finansiere er så lønnsomt at du vil tjene på det, åff kårs).

Men jeg fikk kjøpt en 1 år gammel MacBook Pro til mindre enn halv pris; og nå bør det være mulig å få ikke-Retina til veldig bra pris! Mer enn nok for de aller fleste. Alstå, 13" fullspekka Macbook fra 2011 er bra nok for meg inntil jeg går ut fra Industridesignlinja våren 2013, og da kjører jeg rimelig heavy programmer som de fleste slipper å bruke maskinkraft på :P Og så har jeg råd til å kjøpe meg ny eplekjærleik når jeg får jobb (håper vi) til sommeren :heart:

Guest Kåre Lise
Skrevet

Med en effektiv rente på 32.98% bør du nedbetale den raskt.

Eksempel:

Etter den rentefri periode med betalingsutsettelse gjelder følgende betingelser: Kontokreditt inntil kr 50 000. Månedsrente 1,75 %, kr 45 i gebyr pr mnd. Gebyr kr 0 ved saldo under kr 1 000. Minste månedlig betaling er 3 % av det du skylder, begrenset nedad til kr 199,-. Eff.rente 32,98 %, kr 15 000 o/12 mnd, totalt kr 17 446.

Er vel grunn til å tro at det eksemplet er med 4 måneders betalingsutsettelse og viser dermed bare rente over 8 måneder uten at jeg gidder regne på det.

Månedlig rente på 14000,- er 245 og det er uten gebyr på 45,- :o

Lykke til. Min konklusjon er at dette er dyrt. Se heller om du kan få finansiert den på andre måter. :)

Skrevet

Hvis du setter av disse pengene du har mulighet til ift budsjettet, så bør det jo ikke ta så lang tid før du har spart nok? I tillegg går det an å ønske seg penger til jul o.l. Om du jobber får du jo skattefritak til jul (om jeg har forstått rett?) og om du studerer så får man ekstra stipend i januar.

Finansiering og forbrukslån er ikke økonomisk fordelaktig alt i alt!

  • Like 2
Skrevet

Om du klarer å spare opp pengene i løpet av betalingsutsettelsen er det jo grei skuring, men skal du betale de mndelige avdragene sånn som avtalen er, blir det dyrt :)

Men om det er eneste måten at du klarer å få råd ser ikke jeg problemet :)

Skrevet

Gå på Eplehuset og spør om de har en avtale med GE Moneybank.

De (GE) har en avbetalingsmåte som heter her og nå https://www.gemoney.no/handlekonto/her-na-handlekonto/, hvor du bare betaler et engangsbeløp på noen hundrelapper så er det rentefritt i opp til 9 måneder.

Det er en god løsning, vi tilbyr det her jeg jobber også, så lenge du betaler innen tidsfristen, ellers kan renten bli vond:)

  • Like 1
Skrevet

Jeg ville helt klart heller satt av og spart pengene du ville brukt på finansieringen og heller ventet med å kjøpe til du har råd. Finansiering er som de andre sier fryktelig dyrt!

Skulle du glemme å betale en regning eller ikke ha mulighet en måned pga andre uforutsette utgifter blir det stygge gebyrer i tillegg også..

Skrevet

Man kjøper ikke brukt når man vil ha retina skjerm *sikle*

Sant - men man kjøper ikke retinaskjerm når man egentlig ikke trenger det og i alle fall ikke har råd til det :)

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund, whippet etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...