Gå til innhold
Hundesonen.no

Macbook og finansiering


Recommended Posts

Guest Michellus
Skrevet

Hei

Jeg driver og sikler om dagene jeg :P Eller, siklet har jeg vel egentlig gjort lenge, men jeg savner å ha en bærbar maskin her i heimen. Macene er jo.. nydelige, to say the least, og jeg føler det vil passe best til mitt bruk (som først og fremst er "underholdning" og da tenker jeg på fotoredigering, filmredigering, skriving, surfing og sånt). Så var det prisen da. Den er litt stiv :P Og å spare til 13 og noe tusen til maskin er ikke noe jeg har planer om å gjøre i nærmeste fremtid da det er andre ting jeg må spare til først. Så har jeg sett at de tilbyr finansiering. Det hadde jeg jo faktisk hatt råd til, det hadde glidd ganske fint inn i budsjettet her egentlig.

To cut to the chase: Er det noen som har erfaring med mac finansiering?

Skrevet

Jeg har erfaring med å kjøpe mac på finn :P Finansiering er generelt fryktelig dyrt, så det beste er nok å unngå det :) Stort sett er det langt lurere å spare i stedet for å basere seg på lånefinansiering (med mindre du vet at det du skal finansiere er så lønnsomt at du vil tjene på det, åff kårs).

Men jeg fikk kjøpt en 1 år gammel MacBook Pro til mindre enn halv pris; og nå bør det være mulig å få ikke-Retina til veldig bra pris! Mer enn nok for de aller fleste. Alstå, 13" fullspekka Macbook fra 2011 er bra nok for meg inntil jeg går ut fra Industridesignlinja våren 2013, og da kjører jeg rimelig heavy programmer som de fleste slipper å bruke maskinkraft på :P Og så har jeg råd til å kjøpe meg ny eplekjærleik når jeg får jobb (håper vi) til sommeren :heart:

Guest Kåre Lise
Skrevet

Med en effektiv rente på 32.98% bør du nedbetale den raskt.

Eksempel:

Etter den rentefri periode med betalingsutsettelse gjelder følgende betingelser: Kontokreditt inntil kr 50 000. Månedsrente 1,75 %, kr 45 i gebyr pr mnd. Gebyr kr 0 ved saldo under kr 1 000. Minste månedlig betaling er 3 % av det du skylder, begrenset nedad til kr 199,-. Eff.rente 32,98 %, kr 15 000 o/12 mnd, totalt kr 17 446.

Er vel grunn til å tro at det eksemplet er med 4 måneders betalingsutsettelse og viser dermed bare rente over 8 måneder uten at jeg gidder regne på det.

Månedlig rente på 14000,- er 245 og det er uten gebyr på 45,- :o

Lykke til. Min konklusjon er at dette er dyrt. Se heller om du kan få finansiert den på andre måter. :)

Skrevet

Hvis du setter av disse pengene du har mulighet til ift budsjettet, så bør det jo ikke ta så lang tid før du har spart nok? I tillegg går det an å ønske seg penger til jul o.l. Om du jobber får du jo skattefritak til jul (om jeg har forstått rett?) og om du studerer så får man ekstra stipend i januar.

Finansiering og forbrukslån er ikke økonomisk fordelaktig alt i alt!

  • Like 2
Skrevet

Om du klarer å spare opp pengene i løpet av betalingsutsettelsen er det jo grei skuring, men skal du betale de mndelige avdragene sånn som avtalen er, blir det dyrt :)

Men om det er eneste måten at du klarer å få råd ser ikke jeg problemet :)

Skrevet

Gå på Eplehuset og spør om de har en avtale med GE Moneybank.

De (GE) har en avbetalingsmåte som heter her og nå https://www.gemoney.no/handlekonto/her-na-handlekonto/, hvor du bare betaler et engangsbeløp på noen hundrelapper så er det rentefritt i opp til 9 måneder.

Det er en god løsning, vi tilbyr det her jeg jobber også, så lenge du betaler innen tidsfristen, ellers kan renten bli vond:)

  • Like 1
Skrevet

Jeg ville helt klart heller satt av og spart pengene du ville brukt på finansieringen og heller ventet med å kjøpe til du har råd. Finansiering er som de andre sier fryktelig dyrt!

Skulle du glemme å betale en regning eller ikke ha mulighet en måned pga andre uforutsette utgifter blir det stygge gebyrer i tillegg også..

Skrevet

Man kjøper ikke brukt når man vil ha retina skjerm *sikle*

Sant - men man kjøper ikke retinaskjerm når man egentlig ikke trenger det og i alle fall ikke har råd til det :)

  • Like 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
    • Velkommen tilbake!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...