Gå til innhold
Hundesonen.no

fly hjem med valp - mellomlanding.


Recommended Posts

Skrevet

Om man skal importere valp og flyet hjem har en mellomlanding i et tredje land, blir det problematisk mtp papirer osv? man trenger vel ikke innførselstilatelse til det aktuelle landet når man kun skal være på flyplassen? Det er snakk om en reise fra finland, via danmark til norge.

Skrevet

Når min søster hentet hund i Luxembourg (opprinnelig fra Ukraina men de var på hundeutstilling i Luxembourg) da måtte de mellomlande i dk. Sålenge hunden ikke forlater flyplassen på noe vis "teller" ikke den landingen fikk hun da vite.

Edit: denne hunden fløy i lasterom og ikke i kabinen. Om det har noe å si.

Skrevet

Stemmer det? At man kan mellomlande men så lenge man ikke forlater flyplassen så går det bra?? :P Men hva om valpen må tisse da? *ler* gå på et bad å håpe den tisser på gulvet?

Skrevet

Så lenge man ikke forlater transit (er det det det heter? Innenfor tollen ihvertfall) så er det å regne som internasjonalt sted, og dermed lovlig å ha med en hund :)

Skrevet

Stemmer det? At man kan mellomlande men så lenge man ikke forlater flyplassen så går det bra?? :P Men hva om valpen må tisse da? *ler* gå på et bad å håpe den tisser på gulvet?

Ha med tissepads (slike man få kjøpt på apoteket), legg den på gulvet på ett bad og håp på det beste :)

Skrevet

Jeg har også hørt det som blir sagt over, at så lenge man er innenfor flyplassområdet så er det greit. Men få en bekreftelse på mail fra feks mattilsynet, skriv den ut og ha den med? I tilfelle?

Skrevet

Jeg mener også å ha lest at flyplasser regnes som internasjonalt område, så troor ikke det skal ha noe å si. Men ikke 100% sikker jeg heller.

Og handikaptoaletter er fine tisseplasser for valper :D

Skrevet

Vi fløy Mexico-Amsterdam-Norge, var ikke noe problem da. Hunden gikk som last, og det flotte personellet til KLM tok vare på ham under mellomlandingen. Luftet og foret, samt sørget for at han hadde vann. Men dette var til gjengjeld etter en 9-11 timers flytur.

Siden han hele tiden var regnet som cargo, var det ikke noe vi trengte å ordne med papirer, men vi så heller ikke hunden før vi var fremme i Norge.

Skrevet

Så lenge hunden er CARGO er det noe helt annet enn om hunden er i KABINEN. Det kan jeg iallefall si 100% sikkert.

Skrevet

Jeg hentet hjem valp fra Åland (Finland) for tre dager siden og vi reiste via Sverige. Valpen kom til Sverige via båt og bil og så tok jeg imot valpen på Arlanda der jeg gikk innom tollen med importpapirene (tillatelse fra Svenska jordbruksverket, ID-merking og hundepass). De sjekket papirene og chippen hans og ønsket lykke til videre.

Når jeg kom til Gardermoen gikk jeg innom tollen og klarerte ham inn - det er fri innførel fra Sverige til Norge så Mattilsynet sa at jeg ikke trengte noen papirer fra deres side. Eneste tollen gjorde var å sjekke chippen. Jeg betalte heller ikke moms; de lurte på hvor mye jeg hadde betalt og hvor lenge jeg hadde vært vekke. De bare ønsket lykke til videre.

Her er reglene:

http://www.jordbruks...b480001290.html

http://www.mattilsyn...innf_54698a.pdf

Det søknadsskjemaet fra Mattilsynet trenger du ikke fylle ut altså. Jeg gjorde nemlig det og de ringte meg og sa at det ikke var nødvendig så lenge valpen var under tre måneder.

PS. Valpen var med i cabinen.

  • Like 1
Skrevet

Du må søke når det er "direkte" fra Finnland og ikke har innført valpen til Sverige først. Eget skjema for valper under 3 mnd.

Ville ha sjekket dette med transit først med Mattilsynet.

Skrevet

men valpen skal jo ikke til sverige, den skal fra finland, via danmark til norge.

EDIT: Tror jeg missforstod deg, jeg har selvsagt søkt mattilsynet om import :) spørsmålet var om jeg trengte ytterligere søknader til danmark når vi skal mellomlande der.

Guest Kåre Lise
Skrevet

men valpen skal jo ikke til sverige, den skal fra finland, via danmark til norge.

EDIT: Tror jeg missforstod deg, jeg har selvsagt søkt mattilsynet om import :) spørsmålet var om jeg trengte ytterligere søknader til danmark når vi skal mellomlande der.

Jeg er ganske sikkert på at det er som med all annen mellomlanding og transit at det bare er "mellomlanding" såfremt du ikke er ute av tollen. Det er i det du går gjennom tollen du må ha papirer inn i danmark og derfra og hjem igjen. De som skriver at flyplassen er regnet som internasjonal mener nok akkurat det, at du ikke går gjennom tollen. Flyplassen som helhet er således uinteressant.
Skrevet

Ja, jeg tenkte på direkte fra Finnland via Danmark. Tenkte bare på jaktlykke sitt svar, der kom jo valpen inn til Sverige først og derfor ikke trengte søknad. Fra Finnland trenger du søknad.

Bare å ringe til mattilsynet så får du nok sikkert svar på transitten.

Skrevet

jeg hentet valp i Tyskland i sommer. Fløy med valpen i kabinen (KLM) og hadde en mellomlanding i Amsterdam, det var ikke noe problem så lenge man ikke forlater "transitområdet". Hun tisset 2 ganger på flisgulvet utenfor gaten, tørket det bare opp med en rull dopapir som jeg hadde med meg i håndbagasjen :)

ikke noe problem ;)

  • Like 1
Skrevet

Kan du si ifra når du får svar fra mattilsynet eventuelt?

Jeg vurderer selv å hente valp fra det store utland *ler* Og da er det mellomlanding i danmark før flyet går videre til Oslo...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...