Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjeelp, vi skal debutere klasse 1


Recommended Posts

Skrevet

Jeg har da sånn halveis bestemt meg for å prøve meg på en klasse 1-konkurranse. Det er klubbmesterskap i Dalane hundeklubb, så det er uoffesielt. Skal prøve oss på appellmerket først, så håper det går bra med begge deler. Er litt redd for at Laika skal reagere på folk og hunder rundt, da hun ikke er glad i noen av delene.. Noe som er viktig å tenke på når man skal starte slik?

Er bare 11 dager til, og vi har ikke trent på alle øvelsene i klasse 1 enda. Har heldigvis en lettlært hund, så håper det går fort :P

  • Like 1
Skrevet

Det er ikke lov med belønning, nei. Med mindre vi gir beskjed på forhånd, men da nuller man også i øvelsen.

Jeg har begynt å lure litt på å droppe klasse 1 likevel.. Er redd for at hun skal miste fokus på meg, og løpe etter folk eller hunder som sitter rundt...

Skrevet

Du må jo tenke på å trene rundt folk og hunder, og at hun skal ha fokus på deg, såklart. Jobb gjerne med avstandsbelønning (å få belønning utenfor ringen, etterpå) hvis du ikke allerede har gjort det.

Ellers vil jeg bare si lykke til, du er modig!

  • Like 2
Skrevet

Det er ikke lov med belønning, nei. Med mindre vi gir beskjed på forhånd, men da nuller man også i øvelsen.

Jeg har begynt å lure litt på å droppe klasse 1 likevel.. Er redd for at hun skal miste fokus på meg, og løpe etter folk eller hunder som sitter rundt...

Jeg spurte for da ville jeg også trent på å gå flere øvelser etter hverandre før belønningen kommer, så hun skjønner at hun bare skal fortsette å jobbe så kommer den tilslutt. :)

Men når hun ikke kan alt enda så er det mulignes litt dårlig tid. Det pleier å være litt vanskelig for dem på nye steder med mye rundt, om de ikke er vant til det. Så tren så mye du kan og kjenn på hva du rekker. Om du ikke føler dere helt klar til å gå hele programmet ville jeg gått de øvelsene hun er best på og belønnet. :) (Og dermed blåst i at det blir 0.)

Skrevet

Takk for svar!

Vi trener sammen med en gjeng fra byen her, så hun blir litt vandt til å ha hunder og folk rundt seg. Men, det blir jo selvsagt en helt annen situasjon, og flere forskjellige hunder. Jeg varierer litt med hvor lenge øvelsene varer, og hvor mange øvelser vi tar etterhverandre før hun får belønning, så det håper jeg går bra!

Hvordan pleier det å være med godbiter i lomma? Jeg har en vest jeg bruker når jeg trener, og den har på en måte blitt et tegn for Laika om at nå er det trening. Jeg vil jo gjerne bruke denne, men må jeg tømme den for godbiter først? Det er s¨og si alltid godbiter i den, så isåfall må jeg huske på å tømme den :P

Edit: Og, hun kan vel eeegentlig alle øvelsene, jeg vil bare at hun skal bli sikrere på dem og få bedre fart.

Skrevet

Det er i prinsippet ikke lov til å ha godbiter i lomma, men ingen om kroppsvisiterer deg, tror jeg. :P

Synes det høres ut som du er ganske godt forberedt, det er jo bare å prøve seg!

  • Like 1
Skrevet

Nå er jeg litt usikker igjen, på om jeg vil prøve meg på klasse 1. Vi sliter med dekk i 1 min, hun reiser seg før tida. Tenker da at det er domt å delta på fellesdekken når jeg er såpass usikker på dekken. Enkeltdekken går mye bedre, men hun liker ikke denne heller. Vil helst ikke ligge alene langt fra meg i lengre tid. Spesielt om hun hører noe skummelt så reiser hun seg. Jeg trener masse på dette på trening, og belønner OFTE, men føler ikke vi blir klar til onsdag. Hva synes dere om dette, bør vi la være siden fellesdekken ikke sitter helt?

Jeg vil prøve meg på bronsemerket, det er sikkert, selv om jeg ikke har helt troen på dekken. Der ødelegger vi jo bare for oss selv om hun reiser seg.

Også litt usikker om hun klarer å holde fokus gjennom to konkurranser rett etterhverandre, i og med at det er en ny setting, masse nye forstyrrelser, og lite godbiter.

Skrevet

Blir hun selv om hun reiser seg? Isåfall er det ikke noe problem utover erfaringen hun får. Ellers kan dere vel stå over fellesdekken?

Om jeg ikke sier noe så kommer hun diltende bort til meg... Men, jeg pleier alltid å si dekk en gang til om hun reiser seg, og da legger hun seg ned igjen, da. Kan jo bare stå over fellesdekken, ja :)

Skrevet

Om jeg ikke sier noe så kommer hun diltende bort til meg... Men, jeg pleier alltid å si dekk en gang til om hun reiser seg, og da legger hun seg ned igjen, da. Kan jo bare stå over fellesdekken, ja :)

Hvis hun legger seg ned igjen så ville jeg bare kjørt på. Du nuller jo bare, og det forstyrrer ikke de andre nevneverdig.

Guest Snusmumrikk
Skrevet (endret)

Hvis hun legger seg ned igjen så ville jeg bare kjørt på. Du nuller jo bare, og det forstyrrer ikke de andre nevneverdig.

Det ville ikke jeg. Sannsynligheten for at hunden syns situasjonen er ekkel når den reiser seg og tusler sakte til eier, er ganske stor. Syns hunden øvelsen er ekkel på trening vil den garantert syns det er ekkelt i en konkurransesetting hvor eiern kanskje er litt nervøs i tillegg. Det er ikke en erfaring hunden trenger :) La hunden få bli trygg på å ligge så langt unna eier så lenge, før øvelsen puttes inn i en konkurransesetting.

Men for de andre deltagerne sin skyld må du nå gjerne starte når det er det eneste hunden gjør når den reiser seg.

Edit: Men det er jo bare å starte og stå over akkurat den øvelsen :)

Endret av Snusmumrikk
Skrevet

Det ville ikke jeg. Sannsynligheten for at hunden syns situasjonen er ekkel når den reiser seg og tusler sakte til eier, er ganske stor. Syns hunden øvelsen er ekkel på trening vil den garantert syns det er ekkelt i en konkurransesetting hvor eiern kanskje er litt nervøs i tillegg. Det er ikke en erfaring hunden trenger :) La hunden få bli trygg på å ligge så langt unna eier så lenge, før øvelsen puttes inn i en konkurransesetting.

Men for de andre deltagerne sin skyld må du nå gjerne starte når det er det eneste hunden gjør når den reiser seg.

Edit: Men det er jo bare å starte og stå over akkurat den øvelsen :)

Jeg har jo ikke testet fellesdekken i andre settinger enn hjemme og på trening, hvor hun er vandt til de andre hundene. Så jeg kan jo ikke vite sikkert at hun ikke går bort til de andre hundene, men hun er såpass usikker på andre hunder at hun helst vil unngå dem. Jeg har enda et par dager på å vurdere, kan godt være jeg starter men hopper over fellesdekken... Den er vel 2 min også, og selv 1min er i meste laget for oss.

Skrevet

Jeg har selv en hund med usikker fellesdekk, og jeg har startet på flere konkurranser uten å være med på fellesdekken. Jeg vet vi nuller uansett, og da vil jeg ikke risikere å legge han i fellesdekken, for så å risikere at en annen hund løper bort til han å begynner å bølle eller lignende. Det er alt for mange hunder i fellesdekken i klasse I som ikke burde vært der, og for usikre hunder som i utgangspunktet syns fellesdekk er ekkelt, så vil jeg ikke risikere å gi han en ubehagelig opplevelse i tillegg.

Så, om jeg var deg ville jeg droppet fellesdekken. :)

Skrevet

Vi fikk ikke prøve oss i både bronsemerket og klasse 1, så jeg valgte da klasse 1. Vi strøk med glans, men hadde ikke forventet å stå heller, egentlig.

Tannvisning: 10

Lineføring: 8,5

Dekk fra holdt: 10

Innkalling fra sitt: 0

Stå under marsj: 5

Enkeltdekk: 0

Helhet: 8

Vi må trene mye mere på at hun skal bli trygg uten at jeg er rett ved henne. Hun kom etter meg på både enkeltdekk, innkalling og stå under marsj. Hun har aldri før gjort det på innkalling og stå, men hadde nok mye å gjøre med nye omgivelser som hun ikke var trygg på.

Alt i alt er jeg ganske fornøyd. Neste gang skal vi klare det! :)

Edit: Laika var veldig ivrig, hadde kjempegod kontakt, og det virket som hun storkoste seg! Hun pleier ikke å være sååå ivrig som hun var i dag, så det var bra :D

  • Like 3
Skrevet

Syntes det var mye bra jeg, og det beste er jo at dere samarbeidet bra! :) Gratulerer!

Takk :) Ja, samarbeidet satt hvertfall i dag!

Den karakteren jeg er mest fornøyd med er tannvisning, da dette har vært en vanskelig øvelse for oss. For et par uker siden utagerte hun mot dommer når han kom mot oss... Men med masse trening så sitter det :D

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...