Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Jeg/vi har en dvergschnauzer på 10 måneder, som alltid har vært matglad og slukt alt som er spiselig. Men helt fra hun fikk løpetid i slutten av Juli har hun vært ganske mat lei. Det var en periode under og litt etter løpetiden at vi nesten måtte true i henne mat, men det bedres seg litt etter hvert. I det siste har hun igjen vært mat lei, og vi har måtte presse henne til i få i seg mat. Hun spiser alt som kan kalles godteri, men maten har hun trekt seg unna. Siden hun i morgen blir 10 måneder har hun startet med voksen fôr, noe som var litt mer interessant i både smak og lukt virket det som. Hun har bare prøvd det i går og fram til i dag, så vi får se hvor lang tid det tar og om hun går lei det nye fôret.

De siste tre dagene har hun kastet opp, til tross for at hun ikke har så mye mat i magen. Det som kommer opp er noe mat, blandet med andre ubestemmelige ting. Senest i dag tidlig, uten å ha spist, kastet hun opp noe harde, seige biter flytende i noe som lignet magesyre.

Jeg vet ikke om hun har kastet opp pga. det nye fôret, men tror ikke det siden hun kastet opp før hun fikk det også. I tillegg til å kaste opp og være mat lei, brekker hun seg ofte.

Hun oppfører seg ganske normalt, rampete og livlig som alltid, bortsett fra at hun virker litt trist (som om det er noe som plager henne).

Vi har ikke kontaktet veterinær enda, fordi vi håper at det skal gå over. Men jeg er redd det blir et veterinær besøk om det ikke gir seg. Jeg vet at det er normalt at hunder kaster opp og brekker seg av og til, men siden det nå er tre dager på rad i tillegg til at hun har vært mat lei og virker trist, så blir jeg urolig.

Er det noen tips om hva jeg/vi kan gjøre for å stoppe oppkastet?

Og om hun blir mat lei igjen, noen som har noen tips for å få lurt i henne litt mat?

Hun har også fått en merkelig byll/rød klump (ser ut om den er uten verk, det er heller ikke en flått), men det sitter i kroken der hvor låret starter. Lurer på om hun kanskje har vondt av den.

Noen som har sett noe slikt før?

Skrevet

For det første, hunden deres er ferdig med den verste veksten, og trenger mye mindre mat enn før, så det er naturlig at de mister en del av matlysta, da de trenger mindre energi. Er hun for tynn, dvs at dere kjenner alle ribbena og hoftebena bare ved å legge henda på henne? hvis ikke, er hun ikke for tynn, og hun trenger mye mindre mat enn det dere tror ;)

Ang oppkast, så kan det være at hun bare har omganssyka, eller at hun har noe fast i magen. Hvordan er allmenntilstanden hennes, er hun blid og fornøyd? Hvis ja, ville jeg ikke bekymret meg med det første, spesielt ikke om hun drikker som normalt og holder det nede.

Skrevet

Hun er ikke spesielt tynn nei, helt normal egentlig.

Jeg måler opp mengden mat hun skal ha etter anvisning på posen, så hun skal ikke få for mye i følge den, men selvfølgelig så kan det jo hende at hun trenger/orker mindre enn anvist på posen. Skal se an om hun spiser opp, nå som hun får ny mat, om det er passe mengde.

Hvis hun har fått omgangssyka, kan det vel også hende at hun har litt mindre matlyst?

Hun har normal avføring og drikker normalt.

Vi får vel se det an, men hvis hun har noe fast i magen, så går vel det over?

Du har ikke sett en sånn "byll" før, kan det ha noe å gjøre med at hun har omganssyka?

Takk for svar :thumbsup:

Skrevet

Anvisningen som står på posen er nettopp det, en anvisning, ikke en fasit. Noen trenger mindre, noen trenger mer :) Ingen grunn til å presse i hunden mat om hun ikke er undervektig. Så lenge hunden drikker og virker frisk og glad, ville jeg ikke stresset for mye, men om spyingen fortsetter, ville jeg tatt en tlf til veterinaer og hørt hva de sier. Den røde klumpen kan jo vaere hva som helst, en kvise eller et insektsbitt... Så lenge den ikke verker, vokser, eller ser ut til å gjøre vondt, ville jeg ikke tenkt så mye over det.

Skrevet

Det som står på pakken er veiledende, og ofte for mye... Om hun bare spiser halvparten av det som står der, og ikke blir tynn, så er det nok for henne.

Fremmedlegemer i magen må ofte opereres ut, men noen ganger klarer hunden å spy det opp, eller få det gjennom tarmen. Det er helt umulig å svare på det via nettet.

Det samme gjelder byllen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for informasjonen!
    • Hei. En 12-ukersvalp skal ikke alene en hel arbeidsdag. Start på sekunder og gå tilbake før den piper. Når dere senere faktisk går ut: spør en nabo, eller la en gammel iPhone ligge i gangen med skjermen på, så dere vet om det er 20 sekunder eller 20 minutter. Jeg har laget en liten iPhone-app for akkurat det: BarkPing. Varsel når den bjeffer. Ingen kamera. Den får ikke bjeffingen til å slutte — den gjør bare at du vet. https://apps.apple.com/se/app/barkping-dog-monitor/id6798404076
    • Første spørsmål er jo om du har bilder av hunden og om hunden faktisk er undervektig eller bare en slank, men frisk og helt funksjonsbeskrivelse type. Det er jo ikke til å stikke under en stol at de aller fleste hunder er tjukke i varierende grad og at de aller fleste som synes hunden sin er tynn egentlig har en helt frisk hund i ok vekt, om enn på den slanke enden av skalaen.  Så er det noen som har en bygning/kroppsholdning som kanskje fremhever bein osv litt mer enn andre også. Karperygg, hoftebein som stikker ut litt selv når hunden ikke er påfallende de tynn osv. I tillegg er jo hunden din relativt ung enda og det tar litt tid å få på plass skikkelig muskelmasse osv på en del hunder. Det er sjeldent hunder sulter foran matskålen , men er man urolig så er selvsagt veterinær en grei plass å starte.  Utover det. 1. Avklare om hunden faktisk er undervektig eller om det bare er utenfor din preferanse eller hva du er vant til. 2 bygge muskler. Både gjennom målrettet trening/aktivisering og ved å sørge for at hunden får i seg ett godt for med nok proteiner osv. 3. Om hunden faktisk er for tynn, få i den mer kalorier. Det kan være å gå over på feks høyenergi fôr, mer kalorier, mer fett, mer proteiner uten å øke mengde mat fysisk.altså enklere å få i hunden mer. I verste fall kan man tilsette rent fett. Har hunden god matlyst så er det selvsagt bare å øke mengde også.  Er det en hund som har tendenser til å stresse litt så kan det hjelpe mye å trene litt på å stresse ned også. Stress brenner mange kalorier 
    • Tilvenn munnkurv, ha halsbånd og ett litt kort bånd hengende på hunden om det kan hjelpe deg å få lettere kontroll uten å bli fysisk med hunden. Bur, grind og gitter kan også brukes når man trenger det. Evt ha en plass å binde fadt hunden i bånd på plassen sin.  Her trengs det nok også en del rotrening, lydighetstrening og grensesetting for å hjelpe hunden å skru av litt å roe ned. Kanskje er det også nødvendig å se litt på mengde aktivitet, om hunden får nok positivt outlet samt type aktivitet, om det er aktivitet som bygger oppunder en godsliten og fornøyd hund eller om det er aktivitet som bygger opp stress og uro.  Mange unghunder kan streve med ganske mye stress i perioder gjennom pubertet,  så det kan "bare" være derfor, noen hunder er generelt mer stresset og er litt sånn hele livet også. Men ofte kan det jo påvirkes delvis av oss iallefall.   Uansett så er det nok på tide å få "tatt noen kamper" og ikke bare prøve å unngå det. Tren der det er vanskelig og der reaksjonene kommer litt. Bruk hjelpemidler (bånd, munnkurv), vær tålmodig. Jobb med impulskontroll, lydighet og generell kontroll. Er du usikker på hvordan så ville jeg tatt kontakt med noen kompetente hundetrenere og fått hjelp i hjemmemiljø   
    • Nå er Zelda rett nok bare valp enda, men jeg opplever rasen som mer som en varsler enn vokter, og foreløpig er det igrunn lite varsling og på min iallefall.  Lite alvor.. Helt sikkert noen individuelle forskjeller selvsagt,  men generelt sett. Virker som hyggelige hunder, glad i folk, mye lyd dog (i lek osv når de blir ivrige). Min oppfatning av rasen er at det er ganske moderate og relativt enkle hunder med passelig aktivitetsnivå for folk som liker å være ute og kanskje trene litt hundesport, men uten å bli ekstremt liksom.  Litt avhengig av hvordan man definerer ting og hva man sammenligner med. Veldig fysiske og sprettne hunder med mye humor og tøys. 😄 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...